Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Štvorica členských štátov NATO bude spoločne vyvíjať riadené strely s doletom 500 kilometrov

Štyri členské štáty NATO vo štvrtok podpísali vyhlásenie o zámere spoločne vyvíjať riadené strely s plochou dráhou letu s dosahom vyše 500 kilometrov. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko chcú podľa agentúry Reuters touto iniciatívou zaplniť medzeru v arzenáloch európskych štátov, ktorú podľa nich odhalila ruská invázia na Ukrajinu. Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali ministri obrany […]
Menej ako 1 min. min.

Štyri členské štáty NATO vo štvrtok podpísali vyhlásenie o zámere spoločne vyvíjať riadené strely s plochou dráhou letu s dosahom vyše 500 kilometrov. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko chcú podľa agentúry Reuters touto iniciatívou zaplniť medzeru v arzenáloch európskych štátov, ktorú podľa nich odhalila ruská invázia na Ukrajinu.

Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali ministri obrany týchto krajín na okraj summitu Aliancie vo Washingtone. Uvádzajú v ňom, že jedným z cieľov iniciatívy sú spoločné projekty v budúcnosti zamerané na konkrétne opatrenia na “odstránenie nedostatkov, zníženie nákladov a skrátenie času realizácie”.

Európske mocnosti vyvinú strelu s dlhým doletom, nahradí aj Taurus

Nemecko, Francúzsko, a Poľsko už v priebehu júna avizovali, že si chcú začať spoločne zaobstarávať “zbrane určené na presné zásahy” a na tento účel vymyslieť mechanizmus, ku ktorému by sa mohli pridať aj ďalšie štáty.

Okrem toho Spojené štáty tento týždeň oznámili, že posilnia ochranu partnerských krajín NATO v Európe tým, že od roku 2026 dočasne umiestnia v Nemecku riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie