Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Surfínia sa posype kvetmi. Triviálny trik za drobné

11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/matunka). Surfínie sú jednou z tých rastlín, ktoré sú obľúbené, a vôbec to nie je prekvapujúce. Stačí sa pozrieť na balkóny, kde sa dlhé stonky pevne pokryté kvetmi pôvabne prezentujú až do prvých mrazov. Stačí však kúpiť surfínie a postaviť ich na balkón, aby krásne kvitli? Nie vždy, pretože […]
Menej ako 1 min. min.

11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/matunka).

Surfínie sú jednou z tých rastlín, ktoré sú obľúbené, a vôbec to nie je prekvapujúce. Stačí sa pozrieť na balkóny, kde sa dlhé stonky pevne pokryté kvetmi pôvabne prezentujú až do prvých mrazov. Stačí však kúpiť surfínie a postaviť ich na balkón, aby krásne kvitli? Nie vždy, pretože potrebujú trochu pomoci a niekoľko pestovateľských požiadaviek. Ako v takom prípade stimulujete surfínie ku kvitnutiu? Poďme to zistiť.

Surfínie získajú podporu pre svoje kvitnutie. Všetko, čo musíte urobiť, je pomôcť im.
Foto: Shutterstock/matunka

Recept na krásne surfínie

Skôr ako sa naučíte, ako stimulovať kvitnutie surfínie, je dôležité vedieť, aké podmienky musia byť splnené, aby bezchybne rástla na vašom balkóne. Táto krásna rastlina potrebuje predovšetkým dostatok slnečného svetla. Preto najlepšie rastie na balkónoch orientovaných na juh alebo západ. Priznávame, že ak takýto balkón nemáte, nič vám nebráni začať s pestovaním surfínie, ale potom musíte mať na pamäti, že môže horšie kvitnúť. Okrem toho by sa vaša okrasná rastlina mala často polievať, prihnojovať a chrániť pred vetrom. Prudké poryvy môžu polámať ochabnuté a krehké stonky, čo prispieva k oneskorenému kvitnutiu a oslabeniu stavu vašich surfínií.

Surfínie nekvitnú? Čo robiť?

Ak vidíte, že vaša surfínia nekvitne, ale má dostatok slnečného svetla, musíte skontrolovať vlhkosť pôdy. Ukazuje sa, že rastlina patrí k tým, ktoré potrebujú obrovské dávky vody: počas horúceho počasia je potrebné surfínie zalievať dvakrát denne, ráno a večer. Na druhej strane je dôležité si uvedomiť, že prebytok vody môže byť pre surfínie aj smrteľný. Ak je rastlina neustále zaplavená, prvým príznakom je práve nedostatočné kvitnutie. V takýchto situáciách ju musíte zalievať citlivo a nezabudnite na spôsoby, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu v kvetináčoch: t. j. drenážne otvory a drenážnu vrstvu. Ak ich surfínia nemá, veľmi rýchlo zhnije a tiež priťahuje škodcov ako magnet.

Nezabudli ste zalievať surfíniu? V horúcom počasí jej potrebuje veľa.
Foto: Pixabay/Tiểu Bảo Trương

Nezabudli ste na hnojenie? Surfínia začne kvitnúť

Každú intenzívne kvitnúcu rastlinu je potrebné aspoň raz mesačne prihnojiť a surfínie nie sú výnimkou. Prípravky nielenže posilňujú rastliny, aby zdravo rástli a neboli náchylné na napadnutie škodcami, ale aj aby krásne kvitli. Samozrejme, môžete siahnuť po viaczložkových hnojivách, ktoré sú dostupné v obchodoch, ale nič vám nebráni siahnuť po domácich prípravkoch. Čo sa oplatí mať na pamäti? Domáci banánový prípravok, nesolený vývar z varenej zeleniny, osladená voda alebo kvasnicové hnojivo.

Ale čo ak napriek vašej snahe a hnojeniu surfínia stále tvrdohlavo nekvitne? V takom prípade môžu byť na vine živiny, ktoré dodávate vašim rastlinám. Keď sú rastliny vo fáze kvitnutia alebo by v nej mali byť, je lepšie nepoužívať hnojivá obsahujúce dusík, ale použiť hnojivo bohaté na draslík, napríklad banánový prípravok.

Trik na zahustenie surfínií

Teraz, keď už o surfínii viete takmer všetko, mali by ste poznať ďalšie kroky pri starostlivosti o túto krásnu rastlinu. Jeden návyk by sa mal stať zvykom: odstraňovanie odumretých častí surfínie, t. j. stoniek, listov a kvetov. Táto triviálna úloha sa často prehliada, ale má negatívny vplyv nielen na vzhľad, ale aj na kondíciu rastliny. V prvom rade potom surfínia stráca svoju „silu“ a v týchto miestach sa môžu uhniezdiť hubové choroby alebo škodcovia. Okrem toho odstránenie odumretých častí rastliny rýchlo podnieti vašu rastlinu k tvorbe nových častí.

Dôležité je tiež prerezávať mladé výhonky surfínie, t. j. jednoducho ich odstraňovať. Ak to budete robiť pravidelne, čoskoro sa vytvoria nové, mladé stonky, na ktorých sa objavia atraktívne kvety.

Zostrihanie surfínie spôsobí jej hustejší rast.
Foto: shutterstock/Totokzww

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chyťte výhonky surfínie, napichajte ich a obdivujte efekt. Balkón sa utopí v mori farebných kvetov

Na slnku nádherne kvitne. Posledná šanca pre kvitnúce surfínie

The post Surfínia sa posype kvetmi. Triviálny trik za drobné appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie