Po Finsku a Švédsku by tak šlo o další zemi, která by se vzdala neutrality, i když ne až takovým způsobem jako v případě těchto severských zemí. Ve Švýcarsku má navíc neutralita mnohem delší tradici, takže jakékoli změny v tomto postoji jsou více než alarmující.
To, co řekla Komise pro studium bezpečnostní politiky na tiskové konferenci „Doporučení pro bezpečnostní politiku orientovanou na budoucnost“ dne 29. srpna 2024, je bomba.
Zcela otevřeně se říká, že Švýcarsko už vede hybridní válku, a že země je v předválečné fázi. Vzhledem k tomu, že Švýcarsko je považováno za neutrální zemi, mělo by to být pro mnohé překvapením.
Švýcarsko nechalo rok pracovat Komisi pro studium bezpečnostní politiky, aby vyhodnotila situaci a vydala doporučení. Výsledkem byla zpráva s více než 100 doporučeními, která byla představena minulý čtvrtek.
Komisi zřídilo Federální ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu DDPS, jde tedy o oficiální orgán vlády.
„Komise se skládala ze široké škály zástupců z politiky, obchodu, vědy, správy, kantonů, různých generací a částí země,“ píše se na webu.
Existuje řada dalších nástrojů bezpečnostní politiky, které nyní na závěr uvedu, které byly použity na různých místech, a které se ukázaly jako důležité především proto, že Švýcarsko podle šéfa zpravodajské služby je už v jedné hybridní válce. To je náš každodenní život. A říká to řada odborníků. Určitě jsme nebyli jediní, kdo byl tohoto názoru, ale mnohým je jasné, jsme v předválečné fázi.
Autor zprávy Katja Gentinetta
Mimochodem, paní, která tyto věty přednáší, není vojenská nebo bezpečnostní expertka, ale televizní moderátorka, politická filozofka a autorka. Katja Gatinetta byla aktivní v různých think-tancích, píše do NZZ am Sonntag a vyučuje na univerzitách v Curychu, Lucernu a St. Gallenu.
Je považována za představitelku „liberálně-konzervativních“ myšlenek. Je členkou Mezinárodního poradního sboru Evropského fóra Alpbach.
Rada Komise mimochodem zahrnuje – stejně jako ve zbytku Evropy – masivní cenzuru, která je označována jako „boj proti dezinformacím a vlivu.“ Obranný rozpočet Švýcarska by se měl zvýšit na 1 %.
Civilní ochrana a veřejně prospěšné práce by měly být kombinovány a civilní ochrana by měla být uvedena do souladu se zvýšenou bezpečnostní situací a jejím úkolem v případě války.
„Měl by být posílen zbrojní průmysl a měli bychom intenzivně spolupracovat s NATO a EU,“ uvádí švýcarská vláda. Většina by také chtěla zpětně zrušit zákaz vývozu válečného zboží.
Politika neutrality by měla být revidována, více zaměřena na její funkci bezpečnostní politiky a měla by být řešena pružněji. Většina komise také doporučuje, aby byla politika neutrality blíže sladěna s Chartou OSN a aby se více zohledňovalo rozlišení mezi agresorem a obětí. Velká většina je také pro zásadní revizi zákona o válečných materiálech, aby bylo možné tento další vývoj politiky neutrality sledovat.
Citace zprávy Komise pro studium bezpečnostní politiky
Tato komise v podstatě doporučuje ukončit politiku neutrality Švýcarska a mnohem aktivněji se zapojit do jakékoli války, která bude v zájmu EU a NATO…
Umíte-li německy, můžete si výše uvedený úryvek, který naznačuje konec neutrality, poslechnout níže (minuta 27:25).
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.