Ak sa pýtate, prečo tento elektromobil nesie meno po ikonickom modeli spoza mláky, máme odpoveď. On sa mu totiž svojím charakterom snaží priblížiť. Aj keď je nový Explorer postavený na úplne inej elektrickej platforme, je takmer o 60 cm kratší a aj užší, stále si zachováva dizajnové črty a tak trochu aj charakter.
Napríklad svetlomety. Tie sú úplne iné, ale svetelný podpis zostáva približne v pôvodných krivkách, dokonca aj nápis EXPLORER na kapote zostal, aj keď ho posunuli trochu nižšie. C-stĺpik naboku akoby ukončoval kabínu a jasne ukazoval, že oblasť po ňom je už na batožinu. No a zadok? Tak tu nenájdete žiadne masívne koncovky výfukov. Ale koncové svetlá majú tiež podobný podpis ako predtým a výraznú hranu s obrím nápisom EXPLORER na chrómovom pozadí nahradil pás po celej šírke auta v čiernej. Ale nápis zostal.
Platforma, na ktorej Explorer stojí, sa nazýva MEB. A vám je určite jasné, že jej pôvod treba hľadať v koncerne Volkswagen. Ak by ste však prepadli predsudku, že ide o to isté, nie je to pravda. Množstvo dielov vrátane podvozka si Ford vyrába sám. Navyše, aj Explorer ako taký vzniká priamo v závode Ford. Takže autá možno porovnávať, no nie sú rovnaké.
Spolupráca, ale s vlastnou hlavou
V interiéri si môžeme najlepšie ukázať, ako to s tou spoluprácou vlastne je. Podobný je digitálny prístrojový štít. Ten sa dokonca nezmenil ani po grafickej stránke. Ďalej ovládanie okien na madle dverí, ktoré za mňa nepatrí medzi najšťastnejšie. Ale potom tu máte vlastnú palubnú dosku s obrovským soundbarom Bang and Olufsen. Plasty okolo vyzerajú poriadne tvrdo a aj sú.
A ďalej tu máte také praktické vychytávky, že vám z toho vyrazí dekel. Tak napríklad 14,6-palcový multimediálny displej. Vo Forde si robili analýzy a zistili, že ľudia sa často sťažujú na veľké displeje preto, lebo ich na priamom slnku môžu oslňovať. Tu si sklon obrazovky nastavujete sami, takže oslňovanie nehrozí. A aby toho nebolo málo, v jeho útrobách sa skrývajú dve USB-C a tajná schránka na veci.
Lakťová opierka skrýva až 17 litrov a bez problémov do nej ukryjete aj 15-palcový laptop. Navyše, pri kolenách nás prekvapila ďalšia polička s kladivkom na sklo v prípade nehody. A to sme ešte nespomenuli, že Ford má aj svoje vlastné sedadlá s certifikáciou AGR pre zdravý chrbát. Sú aj vyhrievané a ponúkajú masážnu funkciu. Akurát kufor je s objemom 445 litrov citeľne menší ako v koncerne.
Na stovku za 5,3!
Na test sme dostali najsilnejšiu verziu s najväčšou batériou. Poskytuje pohon všetkých kolies, výkon dych berúcich 340 koní a kapacitu batérie 79 kilowatthodín netto. S hmotnosťou takmer 2,2 tony to dá na stovku za 5,3 sekundy! Maximálna rýchlosť predstavuje 180 km/h, a aj keď to je v porovnaní so spaľovákmi podpriemer, takouto rýchlosťou asi nebudete chodiť v našich končinách často.
Ford si v tomto aute vyladil podvozok sám. A autá s modrým oválom sú dosť známe práve presnosťou riadenia a pomerom medzi komfortom a prikovaním k ceste aj pri prejazde zákrut vysokými rýchlosťami. Takže i v tomto ohľade máte skutočne Ford, ako sa patrí. Napriek tomu, že predná kapota je dosť vysoká a pri šoférovaní vám navodzuje pocit ako pri predošlom Exploreri, že si vidíte skutočne až na koniec auta, je aerodynamika zvládnutá výborne. Obtekanie vzduchu počuť absolútne minimálne a to isté platí aj pre hluk od pneumatík.
Naša verzia v cykle WLTP asi 532 kilometrov a verzia s najlepším pomerom výkon, kapacita batérie a spotreba… 286-koňová zadokolka MAX… tá prejde až 602. Stále v cykle WLTP! Nie v meste. A práve za toto môžu optimalizované pneumatiky a o niečo lepšia aerodynamika. Otázkou len je, čo potom, keď sa baterka vyšľahá. Potom budete nabíjať maximálnym výkonom 185 kilowattov a z 10 na 80 % sa nafullujete za 26 minút.
Cena modelu od: Ford Explorer STD RWD – 37 990 eur (dostupný od 2025)
Cena testovanej verzie od: Ford Explorer Premium MAX AWD – 52 990 eur
EuroNCAP: 5 hviezd (2024)
Záruka: 5 rokov alebo 150 tkm
Výkon sústavy [kW (k)]: 250 (340)
Najvyšší krút. moment [Nm]: 679
Maximálna rýchlosť [km/h]: 180
Zrýchlenie 0-100 km/h [s]: 5,3
Spotreba WLTP kombi. [kWh/100 km]: 15,7 – 16,6
Maximálny DC nabíjací výkon [kW]: 185
DC nabíjanie z 10 na 80 % [min.]: 26
Prevádzková hmotnosť [kg]: 2 179
Najvyššia prípustná hmotnosť [kg]: 2 740
Objem batožinového priestoru [l]: 445
Kapacita batérie netto [kWh]: 79
Dĺžka/Šírka/Výška [mm]: 4 468 / 1 871 / 1 639
Rázvor osí kolies [mm]: 2 767
The post TEST Ford Explorer: Explorer bez spaľováku?! appeared first on Autogratis.sk.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.