Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

The Wall Street Journal priniesol uniknuté správy vodcu Hamasu. Civilné obete mu majú vyhovovať

Vodca militantného hnutia Hamas Jahjá Sinwár sa údajne domnieva, že narastajúce počty civilných obetí vojny v Pásme Gazy prospievajú Hamasu viac ako ukončenie bojov. S odvolaním sa na uniknuté správy o tom informoval denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý zmonitorovala stanica CNN. WSJ napísal, že preskúmal desiatky textových správ, ktoré Sinwár poslal vyjednávačom o […]
Menej ako 1 min. min.

Vodca militantného hnutia Hamas Jahjá Sinwár sa údajne domnieva, že narastajúce počty civilných obetí vojny v Pásme Gazy prospievajú Hamasu viac ako ukončenie bojov. S odvolaním sa na uniknuté správy o tom informoval denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý zmonitorovala stanica CNN.

WSJ napísal, že preskúmal desiatky textových správ, ktoré Sinwár poslal vyjednávačom o prímerí v Pásme Gazy. Na verejnosti sa neukázal od útoku palestínskych kománd na Izrael zo 7. októbra 2023.

Sinwár je považovaný za jedného z organizátorov tohto masakru, pri ktorom zahynulo približne 1200 ľudí. V súčasnosti nie je známe, kde sa vodca hnutia nachádza, ale predpokladá sa, že sa ukrýva v zložitej spleti tunelov Hamasu v Pásme Gazy.

Účastníci konferencie v Jordánsku vyzvali na prímerie v Pásme Gazy

“Máme Izraelčanov presne tam, kde ich chceme mať,” povedal Sinwár ostatným predstaviteľom Hamasu podľa jednej zo správ. V ďalšej sa píše, že o civilných obetiach hovorí ako “nevyhnutných stratách”, pričom sa odvolával na vojnu za nezávislosť v Alžírsku v rokoch 1954 až 1962.

V správe z februára, keď sa Izrael chystal zaútočiť na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy ešte pred začiatkom ramadánu, Sinwár podľa WSJ apeloval na politické vedenie Hamasu, aby v rokovaniach o prímerí nerobilo ústupky a namiesto toho presadzovalo trvalé ukončenie vojny. Údajne tvrdil, že vysoký počet civilných obetí zvýši celosvetový tlak na Izrael, aby ofenzívu v Gaze zastavil.

Izrael je medzinárodným spoločenstvom kritizovaný za vysoký počet civilných obetí jeho ťaženia v Pásme Gazy, ktoré je odvetou za vlaňajší útok Hamasu. Vznikli totiž pochybnosti, či armáda robí dosť pre ochranu bežných Palestínčanov vo vojnou zmietanej enkláve.

V Rafahu zahynuli štyria izraelskí vojaci, zabila ich nálož nastražená v budove

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua tieto obvinenia odmieta s tým, že na zníženie obetí prijíma bezprecedentné opatrenia. Vysoké počty civilných obetí pripisuje predovšetkým skutočnosti, že Hamas využíva civilistov ako živé štíty.

Izrael tvrdí, že v Pásme Gazy pri jeho operácii prišlo o život najmenej 15-tisíc bojovníkov Hamasu, ako aj 1000 radikálov, ktorí 7. októbra 2023 vnikli do Izraela.

V decembri roka sa Sinwár údajne dozvedel o stretnutiach politického vedenia Hamasu a ďalších palestínskych frakcií, na ktorých sa diskutovalo o povojnových plánoch v Gaze. V jednej zo správ podľa WSJ trval na tom, že militanti môžu pokračovať v bojoch ďalšie mesiace.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie