Clá, ktoré sa chystá zaviesť nový americký prezident Donald Trump, môžu poškodiť kvitnúci automobilový priemysel na Slovensku. Stredoeurópska krajina prezývaná európsky Detroit vyrába viac áut na hlavu ako ktorýkoľvek iný štát na svete, a je tak veľmi výrazne vystavená Trumpovej politike America First (Amerika na prvom mieste), píše spravodajský web CNBC.
Slovensko je popri Švédsku tretím najväčším európskym vývozcom osobných automobilov do Spojených štátov, jeho vývoz do USA vlani dosiahol hodnotu štyroch miliárd eur.
Trumpove clá
Novozvolený americký prezident v pondelok oznámil, že jedným z jeho prvých krokov vo funkcii bude uvalenie nových ciel na Čínu, Kanadu a Mexiko.
Európu síce nezmienil, dvadsaťsedmička sa však podľa CNBC pravdepodobne obáva, že je len otázkou času, kedy sa Trump zameria na jej automobilový sektor. A to je pre Slovensko veľký problém, píše CNBC.
Krajina, kde žije iba 5,5 milióna ľudí, je na obchodovaní so Spojenými štátmi silne závislá, pričom práve automobily tvoria 74 percent jej exportu do USA. Sektor nepriamo zamestnáva vyše štvrť milióna Slovákov.
„Slovensko sa premenilo na Detroit Európy,“ povedal CNBC po telefóne Vladimír Vaňo, ktorý pracuje ako hlavný ekonóm bratislavského think-tanku Globsec.
Analytik narážal na mesto v americkom štáte Michigan, ktorý bývalo pýchou amerického automobilového priemyslu, ale v roku 2013 vyhlásilo bankrot.
„V roku 1990, po páde železnej opony, sa na Slovensku vyrábalo presne nula automobilov. Ale bolo veľmi silné v tom, čomu v našom miestnom jazyku radi hovoríme špeciálna výroba, čo je len pekný spôsob, ako povedať zbrojná výroba, obrnené vozidlá, tanky a podobne,“ hovorí Vaňo.
Potenciál Slovenska
Veľkého potenciálu Slovenska pre strojárstvo a výrobu sa rozhodlo využiť niekoľko automobiliek. Postupne tam otvoril továrne Volkswagen, Peugeot zo skupiny Stellantis, Kia z Hyundai a Jaguar Land Rover, ktorý je súčasťou indickej firmy Tata Motors.
Švédske Volvo potom v roku 2022 oznámilo, že sa chce stať piatou automobilkou pôsobiacou na Slovensku a v roku 2026 chce na východnom Slovensku otvoriť klimaticky neutrálnu továreň. Závod za 1,2 miliardy eur má vyrábať iba elektromobily.
„Je to znepokojujúce,“ odpovedal Vaňo na otázku, do akej miery by sa Slovensko malo obávať vyhliadky na Trumpove clá. Dodal, že hoci sa zdá, že Slovensko môže v krátkodobom horizonte urobiť „veľmi málo“, v minulosti sa automobilky v krajine ukázali ako relatívne dobré v riešení problémov.
„Slovensko si zatiaľ vo výrobe automobilov očividne vedie veľmi dobre, ale teraz čelí určitým problémom,“ povedal CNBC vo videohovore analytik automobilového sektora z organizácie Economist Intelligence Unit Arushi Kotecha.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.