Turecko oficiálně požádalo o vstup do skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, uvedla 2. září agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Ankara „se snaží posílit svůj globální vliv a navázat nové vazby mimo své tradiční Západní spojence“, uvedly zdroje. Prezident Recep Tayyip Erdogan je přesvědčen, že „geopolitické těžiště se přesouvá od rozvinutých ekonomik“ a že snaha o vstup do BRICS „odráží jeho snahu pěstovat vazby se všemi stranami v multipolárním světě a zároveň stále plnit své závazky jako klíčový člen NATO.“
Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan na začátku června prohlásil, že BRICS slouží jako dobrá alternativa k EU. Později téhož měsíce potvrdil, že dialog mezi Ankarou a zeměmi BRICS pokračuje – což přišlo v době, kdy Turecká frustrace kvůli zablokovaným snahám o vstup do EU stále rostla.
Turecko je sice dlouholetým členem NATO, ale přístupové rozhovory o členství v EU se od svého zahájení v roce 2005 potýkají s řadou překážek. Turecko podalo žádost o vstup do EHS, předchůdkyně EU, v roce 1987.
„Turecko podalo žádost o vstup do BRICS před několika měsíci uprostřed frustrace z nedostatečného pokroku v jeho desítky let staré snaze o vstup do EU,“ uvedly dále zdroje agentury Bloomberg.
Poté, co se Rusko po zahájení války na Ukrajině v roce 2022 stalo zemí s největším počtem sankcí na světě, začal blok BRICS vážně usilovat o vytvoření společné měny s cílem de-dolarizovat obchod a obejít Západní sankce.
Koalice BRICS, kterou původně tvořily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, se na začátku letošního roku poprvé od roku 2010 rozšířila o Egypt, Írán, Etiopii a Spojené arabské emiráty.
Palestinský velvyslanec v Moskvě Abdel Hafeez Nofal 26. srpna uvedl, že Palestinská samospráva (PA) plánuje podat žádost o vstup do BRICS.
„Odlišnost a krása BRICS ve srovnání s EU spočívá v tom, že zahrnuje všechny civilizace a rasy. Pokud se dokáže stát trochu více institucionální, přinese to vážné výhody,“ řekl Fidan na začátku června.
Fidan v rozhovoru později téhož měsíce potvrdil, že jeho země může požádat o partnerství v rámci rozšířeného dialogu se Sdružením národů Jihovýchodní Asie (ASEAN).
Erdogan rovněž projevil zájem o vstup do Čínské Šanghajské rady pro spolupráci (SCO). Na začátku roku se zúčastnil summitu SCO v Kazachstánu.
„Nemusíme si vybírat mezi EU a SCO, jak někteří lidé tvrdí. Naopak, musíme rozvíjet naše vztahy s oběma těmito i dalšími organizacemi na bázi oboustranně výhodných vztahů,“ uvedl Turecký prezident o víkendu.
„Turecko se může stát silnou, prosperující, prestižní a efektivní zemí, pokud zlepší své vztahy s Východem i Západem současně. Jakýkoli jiný způsob než tento Turecku neprospěje, ale uškodí mu,“ dodal.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
The post Turecko požádalo o členství v BRICS first appeared on Akta X.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.