Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ukrajina a Rumunsko uzavreli desaťročnú bezpečnostnú dohodu, zahŕňa aj odstrašovanie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho rumunský náprotivok Klaus Iohannis podpísali na okraj washingtonského summitu Severoatlantickej aliancie desaťročnú bezpečnostnú dohodu. S odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta o tom informovala agentúra Reuters. Ukrajina tak celkovo už uzavrela 23 bezpečnostných paktov so svojimi partnermi vrátane Británie, Nemecka, Francúzska a Spojených štátov. Podľa Reuters majú tieto dohody podobné […]
Menej ako 1 min. min.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho rumunský náprotivok Klaus Iohannis podpísali na okraj washingtonského summitu Severoatlantickej aliancie desaťročnú bezpečnostnú dohodu. S odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta o tom informovala agentúra Reuters.

Ukrajina tak celkovo už uzavrela 23 bezpečnostných paktov so svojimi partnermi vrátane Británie, Nemecka, Francúzska a Spojených štátov. Podľa Reuters majú tieto dohody podobné rámce, ale navzájom sa líšia.

Ukrajina dostala prísľuby v súvislosti dlhodobými bilaterálnym záväzkami s cieľom posilniť svoje schopnosti sebaobrany a odstrašenia, kým sa nestane členom NATO, na vlaňajšom summite Aliancie vo Vilniuse.

Pakt s Rumunskom podľa Kyjeva obsahuje osobitnú črtu, ktorou sú konkrétne body spolupráce na posilnenie bezpečnosti v regióne Čierneho mora. Bukurešť bude v tejto oblasti spolupracovať na odstraňovaní mín.

Dohoda taktiež predpokladá spoluúčasť Rumunska na výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Plán tejto úlohy už začiatkom júla avizovala aj kancelária rumunského prezidenta Iohannisa.

Bukurešť plánuje vybudovať nové špeciálne výcvikové stredisko, ktoré bude prevádzkovať spoločne so spojencami zo Severoatlantickej aliancie a výrobcom stíhačiek F-16, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie