Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

USA uvalili ďalšie sankcie na izraelských osadníkov na Západnom brehu, vinia ich z násilia

Spojené štáty vo štvrtok uvalili ďalšie sankcie na izraelských osadníkov a subjekty zodpovedné za páchanie násilia na Palestínčanoch na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Na sankčný zoznam zaradili aj ultranacionalistickú skupinu Lehava (Plameň), ktorú Washington označil za najväčšiu násilnú extrémistickú organizáciu v Izraeli. Informujeme o tom podľa agentúry AFP. Rozširovanie osád na Západnom brehu prudko vzrástlo […]
Menej ako 1 min. min.

Spojené štáty vo štvrtok uvalili ďalšie sankcie na izraelských osadníkov a subjekty zodpovedné za páchanie násilia na Palestínčanoch na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Na sankčný zoznam zaradili aj ultranacionalistickú skupinu Lehava (Plameň), ktorú Washington označil za najväčšiu násilnú extrémistickú organizáciu v Izraeli. Informujeme o tom podľa agentúry AFP.

Rozširovanie osád na Západnom brehu prudko vzrástlo od konca roku 2022, keď sa k moci v Izraeli opäť dostal premiér Benjamin Netanjahu. Podľa AFP je na čele vládnej koalície, ktorá silne presadzuje osadnícku politiku.

Židia v Európe čelia rastúcej vlne antisemitizmu, ukázal prieskum

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mathew Miller vo vyhlásení v súvislosti s novými sankciami dôrazne vyzval izraelskú vládu, aby sama okamžite prijala kroky a vyvodila zodpovednosť voči jednotlivcom a subjektom. V opačnom prípade bude Washington podľa neho pokračovať zavádzaní vlastných opatrení.

USA síce podporujú Izrael v jeho vojne proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy, Netanjahua opakovane varovali o vyvolaní napätia na Západnom brehu Jordánu, ktoré kontroluje Palestínska samospráva ovládaná hnutím Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Izrael a Hamas sa rámcovo dohodli na prímerí v Gaze, teraz dojednávajú detaily

Izrael rozlišuje medzi osadami, ktoré sú postavené bez povolenia vlády, a štátom schválenými osadami. V júni oznámil, že na sa na Západnom brehu chystá legalizovať päť osád, zriadiť tri nové a zabrať rozsiahle plochy územia, na ktorom sa Palestínčania snažia vytvoriť svoj nezávislý štát.

Tieto kroky Izraela vo štvrtok odsúdili ľudskoprávne skupiny aj ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7. Židovský štát vyzvali, aby Palestínskej samospráve uvoľnil všetky zadržané daňové príjmy. Pripomenuli tak, že zachovanie hospodárskej stability na Západnom brehu Jordánu je rozhodujúce pre regionálnu bezpečnosť.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie