Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

V Česku udeřily první bouřky, hrozí povodně i kroupy. Nebezpečí meteorologové čekají i v pátek

Ve středu po poledni se v Česku vyskytly první bouřky. „Bouřková činnost už začíná a jihozápadně od Prahy registrujeme výraznou supercelární bouři postupující k východu. V jejím rámci můžeme již nyní očekávat velké kroupy, intenzivní – v tomto případě spíše krátkodobé srážky a nárazy větru,“ uvedli meteorologové. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tepelný ostrov udělá z českých […]
Menej ako 1 min. min.

Ve středu po poledni se v Česku vyskytly první bouřky. „Bouřková činnost už začíná a jihozápadně od Prahy registrujeme výraznou supercelární bouři postupující k východu. V jejím rámci můžeme již nyní očekávat velké kroupy, intenzivní – v tomto případě spíše krátkodobé srážky a nárazy větru,“ uvedli meteorologové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tepelný ostrov udělá z českých měst sálající výheň. Experti popsali, v čem je jev nebezpečný

Nová výstraha podle meteorologů upřesňuje tu úterní. „Rozšiřuje územní platnost varování před vysokými teplotami více k západu a upravuje územní a rozšiřuje časovou platnost varování před silnými a velmi silnými bouřkami. Nově se přidává výstraha před povodňovou bdělostí,“ uvedli meteorologové na sociální síti X.

S výjimkou západu a jihozápadu Čech překročí teploty na většině území 31 stupňů. Ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 °C. „Kolem poledne se začne projevovat vliv studené fronty, která bude přecházet naše území k západu. Bouřky, které budou i velmi silné, budou doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i přes 70 mm, nárazy větru i kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami o velikosti kolem 3 cm,“ uvedli meteorologové.

První přeháňky a bouřky se podle nich začnou vytvářet v západní polovině Čech. „Během odpoledne se velmi silné bouřky objeví na ostatním území Čech a v západní polovině Moravy a budou postupovat k severu až severovýchodu. Přibližně v jihovýchodní polovině území čekáme možný výskyt bouřek až do časných ranních hodin ve čtvrtek,“ napsali meteorologové.

Vzhledem k očekávaným přívalovým srážkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků, překročit úroveň prvního stupně povodňové aktivity a ojediněle i druhého stupně. „K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ varovali meteorologové.

Dodali, že potenciálně nebezpečné počasí očekávají i v pátek. „Mohou se objevit silné bouřky a na jižní Moravě pravděpodobně odpolední teploty přesáhnou 31 °C,“ předpověděli meteorologové.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hurikán Beryl pustoší Karibik. Sílu živlu na vlastní kůži pocítil reportér CNN, ukazuje video

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie