Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

V Poľsku má vzniknúť légia Ukrajincov žijúcich v Európskej únii. Záujemci sa už hlásia

Ukrajina, ktorá sa snaží presvedčiť Ukrajincov žijúcich v Európe na vstup do svojej armády, vytvára novú jednotku, takzvanú Ukrajinskú légiu, ktorá má vzniknúť a byť vycvičená v Poľsku, uviedla dnes agentúra AFP s odvolaním sa na skoršie vyjadrenie ukrajinského ministra obrany Rustama Umerova na sociálnych sieťach. Varšava je naopak ohľadom nového projektu “veľmi diskrétna”, poznamenala […]
Menej ako 1 min. min.

Ukrajina, ktorá sa snaží presvedčiť Ukrajincov žijúcich v Európe na vstup do svojej armády, vytvára novú jednotku, takzvanú Ukrajinskú légiu, ktorá má vzniknúť a byť vycvičená v Poľsku, uviedla dnes agentúra AFP s odvolaním sa na skoršie vyjadrenie ukrajinského ministra obrany Rustama Umerova na sociálnych sieťach.

Varšava je naopak ohľadom nového projektu “veľmi diskrétna”, poznamenala AFP. Do jednotky, ktorá ešte oficiálne nevznikla, sa podľa poľskej rozhlasovej stanice už hlásia stovky záujemcov.

Silnejúca mobilizácia

Kyjev, ktorého armáda je vyčerpaná ťažkými stratami počas 2,5 roka bojov s ruskou inváziou, sa snaží získať čerstvé sily do svojich radov. Ukrajinské úrady už zosilneli mobilizáciu vo vnútri krajiny vďaka novému zákonu, prijatému v máji.

Teraz sa snaží nájsť rekruty medzi státisícami Ukrajincov v brannom veku, ktorí žijú v Európe, najmä v Poľsku a Nemecku. Niektorí z nich z krajiny odišli nelegálne práve z obavy, že by mohli byť povolaní do vojny. Rekruty odstrašujú aj povesti kolujúce na Ukrajine, že nováčikov hneď posielajú na front, bez poriadneho výcviku a vybavenia.

Kyjev zakladá novú dobrovoľnícku légiu určenú pre Ukrajincov žijúcich v Európe

“Je to príležitosť pre ukrajinských občanov v Európe: Ukrajinci, ktorí sú v Poľsku a ďalších krajinách Európskej únie, sa budú môcť dobrovoľne pripojiť k obrane Ukrajiny podpisom kontraktu s ozbrojenými silami,” napísal na sociálnej sieti Umerov. S vytvorením Ukrajinskej légie podľa ministra počíta poľsko-ukrajinská bezpečnostná dohoda, ktorú v pondelok podpísali prezident Volodymyr Zelenskyj a premiér Donald Tusk.

Pôjde o “špeciálnu dobrovoľnícku jednotku, ktorá bude vycvičená na území Poľska” a ktorá “bude vybavená najlepšou výbavou od našich partnerov, čo zvýši jej efektivitu na bojisku”, sľúbil Umerov a vyzval Ukrajincov, aby sa k légii pridali.

Stovky záujemcov

“V tomto štádiu je predčasné hovoriť o podrobnostiach,” uviedla AFP tlačová služba poľského ministerstva obrany. Podrobnosti teraz posudzujú ministerstvá obrany oboch krajín, dodala.

“Stovky Ukrajincov žijúcich v Poľsku už vyjadrili ochotu vstúpiť do légie, ktorá má byť vycvičená v našej krajine. Prihlásili sa, hoci nábor ešte nebol vyhlásený, “uviedla dnes na svojom webe poľská rozhlasová stanica RMF 24 s odvolaním sa na neoficiálne informácie.

Hlavnými odporcami vstupu Ukrajiny do NATO sú USA a Nemecko, tvrdí Macron

Vytvorenie légie v pondelok avizovali Zelenskyj a Tusk. Ukrajinskí záujemcovia by podľa stanice mali byť ubytovaní a vybavení v poľských jednotkách a na poľské náklady. Ukrajinci by boli sústredení na základniach, ktoré už majú skúsenosti z výcviku ukrajinských vojakov: Od začiatku vojny výcvik v Poľsku absolvovalo na 20-tisíc Ukrajincov.

“Opatrné odhady hovoria o tom, že do légie by sa mohlo prihlásiť možno niekoľko tisíc ukrajinských utečencov. Nie je vylúčené, že by sme cvičili aj Ukrajincov žijúcich v iných európskych krajinách,” dodala stanica.

Varšava sa podľa nej snaží o to, aby sa o náklady podelila aj s inými štátmi Únie, a presviedča partnerov, že légia je investíciou do európskej bezpečnosti.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie