Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vláda obmedzuje verejnú kontrolu eurofondov, tvrdia mimovládky

Do monitorovacích výborov pre eurofondy už nebudú vyberať členov neziskovky, ale splnomocenkyňa vlády. Komora mimovládnych neziskových organizácii tento krok kritizuje a argumenty vlády označuje za lož. Občianska spoločnosť nebude môcť rozhodovať, kto ju bude zastupovať a v jej mene kontrolovať prípravu a implementáciu eurofondov. Podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory mimovládnych […]
Menej ako 1 min. min.

Do monitorovacích výborov pre eurofondy už nebudú vyberať členov neziskovky, ale splnomocenkyňa vlády. Komora mimovládnych neziskových organizácii tento krok kritizuje a argumenty vlády označuje za lož.

Občianska spoločnosť nebude môcť rozhodovať, kto ju bude zastupovať a v jej mene kontrolovať prípravu a implementáciu eurofondov. Podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) Marcel Zajac tak reagoval na dokument Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky. V utorok (9. 7.) ho prijala vláda.

„Štát doteraz vždy akceptoval Komoru mimovládnych neziskových organizácií, teda reprezentantov najväčších platforiem občianskeho sektora v SR, ako ten orgán, prostredníctvom ktorého sa vyberali zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií napríklad do monitorovacích výborov. Systém fungoval bez problémov roky,“ povedal Zajac.

Vláda sa podľa neho teraz rozhodla pre radikálnu zmenu. Za proces výberu bude zodpovedný štát.

Spory nahradila spolupráca: Štát sa pri príprave nových eurofondov naučil počúvať

„Zapojenie partnerov do prípravy eurofondov je autentické, nie účelové. Rezorty, ktoré riadia konkrétnu tematickú agendu, si čoraz viac uvedomujú prínosy zapojenia aktérov v podobe konkrétnych zmien a návrhov, ktoré pomohli eurofondy investovať lepšie“, píše v komentári Miroslav Mojžiš.

Zmena pravidiel bola podľa Zajaca na rokovaní vlády podporená klamlivými argumentmi. „Vraj mimovládok je veľa, nevedia sa dohodnúť na nomináciách, tak to za sektor bude robiť pani splnomocnenkyňa. Toto je čistá lož,“ podotkol.

Mimovládne neziskové organizácie krok vlády vnímajú ako vážny zásah do politiky partnerstva sektorov. Listom sa preto obrátili na Splnomocnenkyňu vlády SR pre občiansku spoločnosť Simonu Zacharovú. V liste ju žiadajú o stretnutie. O stretnutie požiadali aj Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Vláda zmenu pravidiel odôvodňovala nedostatkami. „Je nevyhnutné do tohto systému priniesť otvorenosť, transparentnosť a nastaviť jednoznačné procesné kritériá,“ napísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v materiáli, ktorým sa vláda zaoberala.

O čo ide

Uplatnenie princípu partnerstva je v eurofondoch pre členské štáty povinné podľa európskych nariadení. Zahrňuje úzku spoluprácu všetkých dôležitých aktérov, ktorí k eurofondom majú čo povedať: okrem štátnej správy aj samosprávy, podnikateľov, akademický sektor a aj mimovládne organizácie. Partneri musia byť zapojený v celom eurofondovom cykle: od prípravy, implementáciu kontrolovanie až po jeho hodnotenie.

Zástupcovia si doteraz spoluprácu aj vďaka zapojeniu úradu Splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti pochvaľovali.

„Predovšetkým rezorty, ktoré riadia konkrétnu tematickú agendu, si čoraz viac uvedomujú prínosy zapojenia aktérov v podobe konkrétnych zmien a návrhov, ktoré pomohli eurofondy investovať lepšie. Preto vývoj v zapájaní partnerov do prípravy fondov EÚ vnímam skôr ako autentický a nie účelový,“ napísal počas prípravy nového programového obdobia Martin Mojžiš z Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Eurofondy po roku 2020: Ako je do prípravy dotačného obdobia zapojená občianska spoločnosť?

Podľa Centrálneho koordinačného orgánu je slovenské nastavenie eurofondov „silno participatívne“. Ochranár Daniel Lešinský ale poukazuje na to, že zástupcovia tretieho sektora štátu s eurofondami pomáhajú zadarmo. 

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie