
Tak trochu to připomíná studenou válku. Dobu, kdy se USA a Rusko předháněly ve zbrojení, testování stále silnějších bomb a vesmírných expedicích. Závody ve vývoji umělé inteligence probudily v zemích opětovnou potřebu předstihnout konkurenty a velet technologickému pokroku, který může zásadně ovlivnit trh práce i životy každého z nás.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropa dala Trumpovi další šanci. Nabídla mu cukr, ale hrozí i bičem, vysvětluje expert
Vůdčí pozici v závodě mají nadále Spojené státy. Jejich pozice už ale zdaleka není tak neochvějná jako dřív. Když organizace OpenAI štědře dotovaná Microsoftem uvolnila na konci roku 2022 k celosvětovému využití chatbota ChatGPT, zdálo se, že všem ve vývoji na míle utekla.
Jenže konkurence se probrala velmi rychle. Podle nejnovějšího výzkumu Stanfordské univerzity svět vypustil v roce 2024 do světa 58 zásadních AI modelů. Hned 40 z nich vzešlo ze Spojených států, 15 z Číny a tři z Evropy. Mezi plejádou těchto modelů vyniká především osm z nich.
Kdo je v čele závodu?
Organizaci OpenAI v minulosti pomáhal založit i miliardář Elon Musk, dnes je s ní spojená především postava Sama Altmana. Z výhradně výzkumné společnosti se stal miliardový gigant, který v budoucnu možná zamíří na burzu.
Hlavním produktem OpenAI je chatbot ChatGPT, kterého nabízí v bezplatné i placené verzi. Nástroj se většinu času soustředil pouze na text a v generaci obrázků pokulhával za konkurencí typu Midjourney.
Jenže nová aktualizace vyšvihla OpenAI zpátky na trůn i ve vizuálu. Nástroj totiž nově dokáže lépe nacítit konkrétní umělecký styl a poradí si i se skutečnými osobnostmi. Hlavními konkurenty OpenAI jsou:
- Microsoft – Společnost Billa Gatese byla s OpenAI dlouho jedna ruka. Jenže Microsoft čím dál více upíná pozornost na svou vlastní AI s názvem Copilot. Chatbota implementoval do svých kancelářských programů a jeho základní verze je dostupná na webu zdarma. Zvládá obrázky i psaný text.
- Google – Byl to právě Google, dceřinná společnost konglomerátu Alphabet, kdo dokázal nástup OpenAI zachytit nejrychleji. Google rychle vyrukoval s vlastním chatbotem jménem Bard, kterého později překřtil na Gemini. Chatbot si svou výkonností v poslední verzi s ničím nezadá se svými ústředními konkurenty.
- Meta – Pozadu nechce zůstat ani společnost Meta, která postupně implementuje umělou inteligenci do svých sociálních sítí. Mimoto pracuje také na svém open-source řešení LLaMA, které je podle listu Wired rovněž zdatným sekundantem zmíněných modelů.
- xAI – Miliardář Elon Musk zprvu před kvapným vývojem umělé inteligence varoval, nakonec ale na vlak vývoje naskočil také. A to skrze společnost xAI, která stojí za univerzálním chatbotem Grok. Pod firmu před časem přešla i sociální síť X, která je s touto AI propojená.
- Anthropic – Silným hráčem na poli textové AI je také firma Anthropic, kterou založili odpadlíci z OpenAI. Jejím hlavním produktem je chatbot Claude, který v chápání jazyka mnohé konkurenty převyšuje.
Závod robotů už se ale neomezuje jen na území Spojených států. Čína letos pořádně vyděsila americké společnosti, když vtrhla do AI kolbiště s chatbotem DeepSeek. Ten dokáže generovat podobné výsledky jako americké nástroje, ale údajně s nižší potřebou výpočetního výkonu. Na druhou stranu je DeepSeek zatížený propagandou a o některých historických událostech se nechce bavit.
Vedle DeepSeeku v Číně pracuje na vývoji AI společnost Tencent nebo gigant Alibaba. Nejsilnější evropskou AI značkou je v současnosti francouzská Mistral AI, jejíž členové byli pro změnu v minulosti napojeni na Metu. Firma stojí za chatbotem Le Chat, který chce vynikat v preciznosti předkládaných údajů.
Nástroj už je propojený i se zpravodajskou agenturou AFP. K jejímu stažení motivuje veřejnost i francouzský prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom agentura Bloomberg.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Muskova mlhovina“ zaskočila lidi i v Česku. Za zvláštním útvarem stojí tajná mise
