Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vzťahy EÚ a Gruzínska sú na nízkom bode. Brusel mu zmrazí desiatky miliónov eur pomoci

Brusel varoval, že zákon o zahraničných agentoch, ktorý schválila gruzínska vláda, je nezlučiteľný s členstvom štátu v Únii. Gruzínsku bol pritom len v decembri minulého roka udelený kandidátsky štatút. Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. V rámci tohto rozhodnutia budú […]
Menej ako 1 min. min.

Brusel varoval, že zákon o zahraničných agentoch, ktorý schválila gruzínska vláda, je nezlučiteľný s členstvom štátu v Únii. Gruzínsku bol pritom len v decembri minulého roka udelený kandidátsky štatút.

Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. V rámci tohto rozhodnutia budú krajine zmrazené aj desiatky miliónov eur finančnej pomoci, oznámil v utorok veľvyslanec Únie v Gruzínsku Pawel Herczyňski.

Na podujatí o rozširovaní 27-členného bloku v Tbilisi Herczyňski uviedol, že po rozhodnutí lídrov členských krajín z júna sa prístupový proces Gruzínska do EÚ „bohužiaľ nateraz zastavil“.

Pozastavenie prístupového procesu bude mať podľa neho za následok aj zmrazenie finančnej pomoci z Európskeho mierového nástroja (EPF), mimorozpočtového fondu EÚ na podporu „odolnosti“. Platby vo výške 30 miliónov eur tým boli Gruzínsku pozastavené.

„Je smutné vidieť, že vzťahy medzi EÚ a Gruzínskom sú na takom nízkom bode, hoci mohli byť na vrchole,“ dodal Herczyňski.

Tento krok prichádza po rozsiahlom odsúdení zavedenia nového zákona vládnucou stranou Gruzínsky sen, ktorý označuje mimovládne organizácie a médiá podporované Západom za „zahraničných agentov“.

EÚ odsudzuje násilie na protestoch v Gruzínsku. Ostaňte na ceste do Európy, vyzýva von der Leyen

Gruzínska polícia použila slzotvorný plyn a vodné delá na rozohnanie 40-tisícovému davu, ktorý v Tbilisi znova protestoval proti zákonu o transparentnosti zahraničného vplyvu. Demonštranti a Západ zákon ostro kritizujú a vinia vládu, že ním nasleduje ruský príklad. 

Kritici a právni experti tvrdia, že táto legislatíva odráža pravidlá, ktoré Rusko používa na potláčanie disentu a zatváranie skupín občianskej spoločnosti.

Na protest proti zákonu, ktorý poslanci schválili koncom mája, vyšli do ulíc v hlavnom meste Tbilisi i ďalších častiach krajiny desaťtisíce ľudí. Polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn a obušky. Niektorých opozičných lídrov úrady zadržali, a EÚ aj USA násilie odsúdili.

Washington uvalil sankcie na popredných politikov Gruzínskeho sna, ktorí sa podľa neho „podieľajú na podkopávaní demokracie v Gruzínsku“ a narúšajú jeho cestu do EÚ.

Brusel varoval, že „zákon o zahraničných agentoch“ je nezlučiteľný s členstvom v Únii. Gruzínsku bol pritom len v decembri minulého roka udelený štatút kandidátskej krajiny Únie.

Viac ako 80 percent Gruzíncov podľa prieskumov podporuje snahu o členstvo v Únii. V októbri čakajú krajinu parlamentné voľby, ktoré sú považované za kľúčový test demokracie v krajine.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie