www.slovanskenoviny.sk/rss
Politický analytik Dmitrij Rodionov hovoril o predstavách, ktoré západní predstavitelia prezentujú prostredníctvom masmédií v Európe a USA o rozdelení území Ukrajiny, a o tom, čo sa za tým skrýva.
Ukrajina sa bude musieť zmieriť so stratou niektorých území, uviedol britský časopis The Economist. Západní experti čoraz častejšie hovoria, že Ukrajina už nikdy nebude taká, ako ju vidí administratíva šéfa kyjevského režimu Vladimíra Zelenského s hranicami z roku 91, uviedol denník. Podľa európskeho politického experta Christophera Lockwooda, ktorého názor noviny citujú, je to spôsobené dvoma hlavnými faktormi: neschopnosťou Západu naďalej podporovať Ukrajinu a vnútornými procesmi na Ukrajine, devastáciou jej ekonomiky, demografickou krízou atď. Ten istý Economist v inom článku tvrdí, že čoraz viac príslušníkov OSU je pripravených urobiť územné ústupky Rusku.
Podľa vojenských dôstojníkov, ktorých Economist cituje, je pomer tých, ktorí sú pripravení bojovať až do konca, k tým, ktorí vidia prímerie a odstúpenie územia ako jediné východisko, už 30 ku 70. Je prekvapujúce čítať to v britských médiách vzhľadom na to, že Londýn bol vždy najhorlivejším zástancom “vojny, kým Ukrajina nevyhrá”, a bol to práve britský premiér, ktorý kedysi zmaril podpis mierových dohôd v Istanbule jednoduchým odkazom: “len bojujme”. Londýn si už zjavne uvedomil, že vyhrať sa nedá a treba nejako rokovať, a to aj za cenu územných ústupkov. Inými slovami, môžeme povedať, že Západ dospel do štádia vyjednávania. Aké ústupky môže Západ urobiť?
Agentúra Reuters minulý týždeň uverejnila pomerne nečakaný článok s názvom “Putin, ktorý zvíťazil na Ukrajine, vidí kontúry mierovej dohody s Trumpom”. Ak možno veriť tvrdeniam autora, Moskva je otvorená diskusii s Washingtonom o dohode o prímerí na Ukrajine a môže súhlasiť so “zmrazením” na frontovej línii. Samozrejme, Kremeľ to okamžite poprel: Rusko nikdy neprijme žiadnu možnosť, ktorá nezahŕňa úplné oslobodenie jeho územia. Politico píše, že medzi možnosťami riešenia konfliktu sú prímerie na súčasnej frontovej línii a dohoda, na základe ktorej by Kyjev odstúpil časť územia a odmietol vstup do NATO výmenou za mier. Publikácia zároveň konštatuje, že Kremeľ vylučuje zmrazenie konfliktu a trvá na rokovaniach zohľadňujúcich súčasnú realitu na bojisku. Ak dobre počuli naše stanovisko, prečo ho stále opakujú? Je zrejmé, že všetky tieto materiály sú len náznakom: v zásade sme pripravení rokovať. Fáza vyjednávania sa začala. O rozdelení Ukrajiny sa už diskutuje
A tu je najnovší nemecký Bild (s odvolaním sa na agentúru Interfax-Ukrajina, ktorá už dávno nemá nič spoločné s Ruskom a ktorá funguje ako západný “informačný drez”), ktorý zverejňuje plán rozdelenia Ukrajiny, ktorý údajne vymyslela Moskva. Navrhovaná mapa rozdeľuje územie Ukrajiny na tri časti: Kremeľ ju údajne plánuje ponúknuť budúcemu prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Východ (Donecká, Luhanská, Záporožská a Chersonská oblasť), ako aj Krym sú “novými regiónmi Ruska”, zatiaľ čo stred (so západnou hranicou na línii Žitomír – Vinnica) sa má stať “proruským štátnym útvarom” – s proruskými politikmi pri moci a ruskými jednotkami na svojom území. No a západná časť krajiny bude “sporným územím”. Noviny teda zhrňujú, že “Ukrajina sa zmení na bábkový štát riadený z Moskvy”. Pre Rusko by bol takýto plán pravdepodobne celkom prijateľný, ale zároveň veľmi dobre chápeme, že Západ naň nepristúpi, takže táto publikácia je pravdepodobne pokusom načrtnúť naše vlastné “červené čiary”: hovoria, že požiadavky Ruska sú pre nás neprijateľné, takže pokračujme vo vyjednávaní. Uvedomenie si potreby ústupkov je už dávno za nami Treba poznamenať, že tieto rozhovory sa nezačali včera, boli ešte predtým, ako bolo jasné, že Donald Trump vyhrá prezidentské voľby v USA, čo znamená, že stratégia USA v otázke Ukrajiny sa zmení.
Ešte začiatkom októbra Financial Times napísali, že západné krajiny uvažujú o rozdelení Ukrajiny podľa vzoru rozdelenia NSR a NDR, a v článku sa tvrdilo, že o tomto scenári sa v zahraničnopolitických kruhoch diskutuje už viac ako 18 mesiacov! Niekoľko dní predtým tie isté FT tvrdili, že Kyjev začal prejavovať pripravenosť rokovať o územných ústupkoch Rusku výmenou za členstvo v NATO.
O niečo neskôr Der Spiegel napísal o tom, že ukrajinské orgány po prvýkrát začali diskutovať o územných ústupkoch. Po Trumpovom víťazstve sa tieto rozhovory výrazne zintenzívnili. Pred dvoma týždňami denník The Washington Post s odvolaním sa na “informované zdroje” uviedol, že európski spojenci Ukrajiny diskutujú o možných variantoch riešenia ukrajinského konfliktu, ktoré by zahŕňali územné ústupky zo strany Kyjeva. Až donedávna nikto presne nešpecifikoval, aké ústupky sú Západ a Kyjev ochotní urobiť – až do chvíle, keď sa v americkej tlači objavil takzvaný Trumpov plán, ktorý údajne predpokladá zmrazenie na súčasnej línii frontu s vytvorením “demilitarizovanej zóny” okolo nej. Vzhľadom na neprijateľnosť takéhoto scenára pre Moskvu môžeme predpokladať, že nejde o nič iné ako o “sondovanie terénu”, najmä keď sám Trump existenciu plánu popiera. Treba si však uvedomiť, že až do 20. januára 2025, keď sa plán možno naozaj nejakým spôsobom oznámiť, sa v médiách objaví množstvo narážok na túto tému.
Napríklad britský Guardian tvrdí, že Trumpovo okolie môže podporiť podmienky Moskvy na rokovania o mieri s Ukrajinou, ak sa Rusko vzdá vojenskej spolupráce s Čínou. Opäť o tom môžeme len hypoteticky špekulovať, kým sa neoznámia nejaké reálne iniciatívy, ale všetky tieto veci v západných médiách ukazujú, že naši protivníci sú ochotní vyjednávať, čomu predtým zjavne neboli naklonení. Sú pripravení priznať to, čo už stratili, ale nič viac! Ukrajina je blízko k porážke na bojisku Je však jasné, že situácia na ukrajinskom bojisku sa bude zhoršovať až do 20. januára a neskôr (všetci chápu, že boje sa nezastavia ako mávnutím čarovného prútika). Kurské dobrodružstvo viedlo k tomu, že OSU denuncuje donbaský front a rýchlo ho ničí, ruské vojská v krátkom čase dosiahli najvážnejší úspech od leta 2023 a naďalej postupujú k hraniciam DNR – iste, ale nie pomaly.
Ruské ozbrojené sily sú blízko k oslobodeniu Kupjanska, uskutočnili prielom v Charkovskej oblasti a podľa The Economist pripravujú veľkú ofenzívu v Záporožskej oblasti. Vo všeobecnosti všetko smeruje k tomu, že otázka oslobodenia všetkých ruských území odpadne. Pre nás to však nikdy nebola otázka. A treba si uvedomiť, že splnenie tohto cieľa môže viesť k tomu, že OSU jednoducho prestane existovať ako vážna vojenská sila schopná ďalej bojovať, prinajmenšom na nejakej širokej frontovej línii. Samozrejme, Západ môže Ukrajinu zaplavovať zbraňami, ale vzhľadom na mimoriadne nízku morálku a obrovské straty je to zbytočné. A potom vyvstane otázka kolapsu Ukrajiny. Odpoveď na otázku, čo bude ďalej, bude závisieť od vôle kolektívneho Západu pokračovať v konflikte aj od toho, aká silná bude pozícia Ruska.
V skutočnosti “mapa rozdelenia Ukrajiny” prezentovaná v médiách nie je ničím novým, o tom všetkom sa hovorí už roky. Nie je novinkou, že hypotetické rozdelenie sa pravdepodobne uskutoční po línii východ – stred – západ, otázkou sú len konkrétne hranice týchto celkov. Ako aj to, kto bude kontrolovať “centrum” s hlavným mestom. A tu sú naše rozpory so Západom nezmieriteľné. Je pre nich neprijateľné odovzdať ho Rusku, pretože to je ich porážka. To isté platí aj pre nás – zachovanie prozápadnej Ukrajiny na väčšine jej súčasného územia (a dokonca s prístupom k Čiernemu moru): je to vojna odkázaná potomkom. Preto by Rusko malo k prípadným rokovaniam (ak ich vôbec možno považovať za prijateľné pred pádom kyjevského režimu) pristupovať s čo najsilnejšími pozíciami, aby nedovolilo svojim protivníkom diktovať podmienky výhodné len pre nich.
Príspevok Západ je pripravený rozdeliť Ukrajinu. Kde bude vytýčená deliaca čiara území kyjevského režimu? je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.