Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Západ USA zasiahla bezprecedentná vlna horúčav. Zanecháva za sebou mŕtvych, teploty sa šplhajú k 50 stupňom

Západ Spojených štátov zažíva od minulého týždňa bezprecedentnú vlnu horúčav. Od Arizony po Oregon padajú teplotné rekordy, na niektorých miestach evidujú meteorológovia maximá pre daný dátum aj niekoľko dní po sebe. Teploty, ktoré sa miestami šplhajú až k 50 stupňom Celzia, zrejme spôsobili úmrtia vo viacerých štátoch. VIDEO: Smrteľná vlna horúčav zasiahla západné pobrežie USA Vlna […]
Menej ako 1 min. min.

Západ Spojených štátov zažíva od minulého týždňa bezprecedentnú vlnu horúčav. Od Arizony po Oregon padajú teplotné rekordy, na niektorých miestach evidujú meteorológovia maximá pre daný dátum aj niekoľko dní po sebe. Teploty, ktoré sa miestami šplhajú až k 50 stupňom Celzia, zrejme spôsobili úmrtia vo viacerých štátoch.

VIDEO: Smrteľná vlna horúčav zasiahla západné pobrežie USA

Vlna horúčav naplno vypukla na konci minulého týždňa a na niektorých miestach očakávajú meteorológovia extrémne vysoké teploty aj v najbližších dňoch.

Okrem dĺžky sú horúčavy mimoriadne tiež svojím rozsahom, keďže v uplynulých dňoch zasahovali okrem západu USA aj pobrežia Mexického zálivu a juhovýchod. Výstrahy pred nebezpečným teplom sa opakovane vzťahovali na viac ako 100 miliónov obyvateľov.

Búrka Beryl si v USA vyžiadala najmenej osem obetí, bez prúdu sú milióny domácností

Svet zažíva najteplejšie obdobie

“Sú to bezprecedentné horúčavy… bavíme sa o šiestich, siedmich stupňoch nad normálom v najteplejšej časti roka,” povedal denníku Los Angeles Times meteorológ Dan Berc z pobočky americkej Národnej meteorologickej služby (NWS) v Las Vegas.

V najväčšom meste štátu Nevada teplotné maximá štyri dni po sebe dosiahli aspoň 46 stupňov Celzia, čím bol vyrovnaný rekord z roku 2005. Predpoveď pri tom sľubuje ďalšie tri takto teplé dni.

Priprav sa na extrémne horúčavy. Teploty na týchto miestach Slovenska budú atakovať 40 stupňov

Las Vegas tiež zaznamenalo absolútny rekord, keď v nedeľu teplota vystúpila na 49 stupňov. Ešte teplejšie je v neďalekom Údolí smrti, kde sa maximá priblížili viac ako 100 rokov starému zápisu na úrovni 56,7 stupňa Celzia, ktorý NWS označuje za najvyššiu teplotu nameranú na Zemi.

Vlny horúčav sú podľa klimatológov čoraz častejšie a intenzívnejšie v dôsledku otepľovania globálnej klímy, ktoré spôsobujú predovšetkým emisie skleníkových pňov zo spaľovania fosílnych palív. Svet aktuálne zažíva najteplejšie obdobie od začiatku meteorologických záznamov, pričom tohtoročný jún bol 13. rekordne teplým mesiacom za sebou. 

Rekordy padajú deň za dňom

Extrémne teploty aktuálne sužujú tiež Kaliforniu, teda najľudnatejší americký štát. Tunajšie mestá Redding a Palm Springs cez víkend zaznamenali historické maximá, keď teplomery ukázali 48, respektíve 51 stupňov Celzia.

V susednom Oregóne mesto Portland hlási päť po sebe nasledujúcich denných rekordov, absolútny rekord potom padol tiež v Raleigh v Severnej Karolíne na opačnom konci krajiny.

Minulý mesiac bol najteplejším zaznamenaným júnom

Medzi meteorologickými úkazmi v USA majú horúčavy na svedomí najviac ľudských životov. Ročne tu úrady evidujú stovky úmrtí spôsobených vysokými teplotami. Tieto prípady je zároveň pomerne zložité identifikovať a skutočné počty tak môžu byť výrazne vyššie.

Štátny úrad súdneho lekárstva v Oregóne v utorok oznámil, že horúčavy tu pravdepodobne spôsobili šesť úmrtí, informovala agentúra AP. V kalifornskej púšti sa v extrémnom teple dostala do problémov skupina motorkárov, z ktorých jeden zomrel, úrady vyšetrujú tiež úmrtie turistu v národnom parku Grand Canyon a ženy vo väzení v centrálnej Kalifornii. Vo Phoenixe v Arizone, kde vedra rovnako prepisujú rekordy, evidujú 14 úmrtí spojených s vedrom, ďalších 234 prípadov činitelia vyhodnocujú.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie