Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zmarili sme útok na lietadlovú loď a atentát na troch činiteľov, tvrdí ruská FSB

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na ruskú lietadlovú loď Admirál Kuznecov, ktorá prechádza generálnou opravou v prístave Murmansk, a tiež atentátu na troch vysokopostavených pracovníkov ministerstva obrany v Moskve. Zo zodpovednosti viní ukrajinskú vojenskú rozviedku HUR, ktorá podľa FSB verbovala pre útoky dvoch ruských občanov. Informovali o tom dnes ruské tlačové agentúry […]
Menej ako 1 min. min.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na ruskú lietadlovú loď Admirál Kuznecov, ktorá prechádza generálnou opravou v prístave Murmansk, a tiež atentátu na troch vysokopostavených pracovníkov ministerstva obrany v Moskve.

Zo zodpovednosti viní ukrajinskú vojenskú rozviedku HUR, ktorá podľa FSB verbovala pre útoky dvoch ruských občanov. Informovali o tom dnes ruské tlačové agentúry a portál Kommersant. Tvrdenie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov, Kyjev sa k obvineniam Moskvy nevyjadril.

Pre útok na lietadlový krížnik Admirál Kuznecov sa podľa FSB snažila HUR zverbovať muža narodeného v roku 2000, ktorý na lietadlovej lodi slúžil. Na pokyn HUR mal údajne Admirála Kuznecova zapáliť. Vojak sa ale podľa nej obrátil na ruské bezpečnostné orgány.

ANALÝZA: Luxusná limuzína pre Kima aj sľúbené prepustenie Indov z armády. Ako si Putin hľadá nových spojencov?

Na personál ministerstva obrany podľa tvrdenia FSB chystal atentát Rus narodený v roku 1994, ktorý na pokyn HUR pomocou kuriérskych služieb údajne zorganizoval doručenie troch výbušných zariadení zamaskovaných v darčekovom balení na moskovské adresy vedúcich činiteľov rezortu obrany.

Ruské úrady ho zadržali a začali proti nemu trestné konanie pre podozrenie z pokusu o teroristický čin a nedovolené obchodovanie s výbušninami, píše agentúra Interfax.

Podobné vyhlásenia jednotlivých strán vojny, ktorú rozpútalo v roku 2022 Rusko svojím vpádom na Ukrajinu, nemožno nezávisle overiť.

HUR sa minulý týždeň prihlásila k požiaru, ktorý v apríli poškodil modernú ruskú raketovú korvetu Serpuchov, kotviacu na základni Baltijsk v Kaliningradskej oblasti. Hovorca tajnej služby Andrij Jusov vtedy uviedol, že agenti na operácii spolupracovali s légiou Sloboda Ruska, ktorá bojuje po boku ukrajinských síl proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko tvrdí, že zmarilo snahu Ukrajiny o únos strategického bombardéra

FSB v pondelok informovala o prekazenom pokuse Ukrajiny uniesť strategický bombardér Tu-22M3 ruských vzdušných síl a preletieť s ním na Ukrajinu. Cez víkend hlásila, že zmarila útok na to, čo nazvala objektom obranného priemyselného komplexu v Samarskej oblasti.

Ukrajina tiež pravidelne obviňuje Moskvu, že sa snaží verbovať agentov na ukrajinskej strane. Ukrajinská tajná služba SBU v máji oznámila, že “rozbila sieť agentov” FSB, ktorá pripravovala atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a že zatkla dvoch ukrajinských dôstojníkov, ktorí boli súčasťou tejto siete.

Cez víkend uviedla, že v Odese zadržala tri ženy, ktoré podozrieva zo spolupráce s FSB a navigovania ruských vzdušných úderov na vojenskú infraštruktúru.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie