Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

4 železné pravidlá pestovania zemiakov. Tie vám zabezpečia obrovskú úrodu

Chuť nových zemiakov je neprekonateľná. Nemusíme chodiť do obchodu so zeleninou, aby sme si ich vychutnali. Stačí malá úroda v záhrade alebo dokonca… na balkóne. Niet pochýb o tom, že zemiakom sa v našom podnebí darí. Nie každý však vie, že ich pestovanie je jednoduché a nie je možné len na poli. Stačí použiť niekoľko […]
Menej ako 1 min. min.

Chuť nových zemiakov je neprekonateľná. Nemusíme chodiť do obchodu so zeleninou, aby sme si ich vychutnali. Stačí malá úroda v záhrade alebo dokonca… na balkóne.

Niet pochýb o tom, že zemiakom sa v našom podnebí darí. Nie každý však vie, že ich pestovanie je jednoduché a nie je možné len na poli. Stačí použiť niekoľko osvedčených trikov.

Kde začať s pestovaním zemiakov?

Pred výsadbou zemiakov je potrebné správne pripraviť pôdu. Na jeseň je dobré obohatiť pôdu o cenné živiny pridaním hnoja.

S pestovaním zemiakov môžete začať skôr, ak sa budú pestovať pod krytom, ale s výsadbou na voľnom priestranstve môžete začať, keď teplota pôdy a vzduchu prekročí cca. 7 stupňov Celzia.

Ak chcete vybrať ideálny čas na výsadbu zemiakov, jednoducho pozorujte prírodu. Žlté kvety púpavy signalizujú, že je čas na pestovanie zemiakov.

Ako sadiť zemiaky?

Na výsadbu sú najlepšie špeciálne sadbové zemiaky alebo naklíčené zemiaky. Sadíme ich tak, aby klíčky smerovali nahor, do jamiek hlbokých niekoľko centimetrov.

Medzi zasadenými zemiakmi by mala byť medzera približne pol metra. Na záhone vytvorte špeciálny kopček alebo hrebeň. Prvé výhonky spozorujete po niekoľkých týždňoch.

Štyri zlaté pravidlá starostlivosti o zemiaky

Zlaté pravidlá pestovateľov a záhradkárov o pestovaní zemiakov sa týkajú štyroch základných otázok, medzi ktoré patrí pletie, ochrana proti chorobám, ochrana proti škodcom a odstraňovanie riadkov.

Burina oberá zemiaky o cenné živiny, preto je potrebné sa jej pravidelne zbavovať, najlepšie ručne, bez použitia chemikálií.

Zo záhonu je potrebné odstraňovať aj výhonky zemiakov, t. j. parenice zemiakové. Neoplatí sa ho však vyhadzovať – možno ho pridať do kompostu a použiť ako prírodné hnojivo.

Chráňte svoje zemiaky

Nové zemiaky sú nielen pochúťkou na našich stoloch, ale aj chutným sústom pre škodcov. Pozor najmä na chrobáka zemiakového, proti ktorému môžete prirodzene bojovať žihľavovým hnojom alebo výťažkom z verticillia.

Zemiaky sú tiež náchylné na hubové choroby, ktorým sa dá predchádzať správnym striedaním plodín a kontrolou vlhkosti pôdy.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »