Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

5 najčastejších chýb, ktorými ničíte vianočnú ružu aj vy: Týmto prehreškom sa okamžite vyhnite!

Rok čo rok si kupujete vianočnú hviezdu, ale jej koniec býva neslávny? Na vine je jedna alebo hneď niekoľko pestovateľských chýb, ktorých sa dopúšťate. Zistite, čo robíte zle, a riaďte sa týmito radami. Pleseň už v obchode? Nekupujte ju! Či už vyberáte vianočnú hviezdu, alebo akúkoľvek inú rastlinu, pozorne si overte jej zdravotný stav. Prezrite, […]
Menej ako 1 min. min.

Rok čo rok si kupujete vianočnú hviezdu, ale jej koniec býva neslávny? Na vine je jedna alebo hneď niekoľko pestovateľských chýb, ktorých sa dopúšťate. Zistite, čo robíte zle, a riaďte sa týmito radami.

Pleseň už v obchode? Nekupujte ju!

Či už vyberáte vianočnú hviezdu, alebo akúkoľvek inú rastlinu, pozorne si overte jej zdravotný stav. Prezrite, či nie je napadnutá nejakou chorobou alebo škodcom, či zemina v kvetináči nie je preliata (nestojí rastlina vo vode?) alebo vysušená.

Rastlina môže zahnívať, plesnivieť či byť povädnutá, prípadne jej padajú listy. Pokiaľ nemáte znalosti potrebné na to, aby ste sa vianočnú hviezdu pokúsili zachrániť, ak objavíte niektorý z uvedených príznakov, nekupujte ju.

Je viac než pravdepodobné, že jej nebola venovaná patričná starostlivosť.

Vianočnú hviezdu si dôkladne a zblízka prezrite, nebojte sa na ňu siahnuť. Z obchodu si odneste iba tú, ktorá je v dobrom stave.

Vianočné kvetina z tržnice? Radšej nie

Vianočná hviezda patrí k tým rastlinám, ktoré neznášajú zimu a prievan. Ak vezmete do úvahy, že jej domovom je Mexiko, bude vám jasné prečo.

Pamätajte na to aj vo chvíli, keď vás svojou krásou upúta niektorá z vianočných kvetín ponúkaných na tržnici alebo umiestnených v predajni, ale pri dverách, kde na ňu ťahá.

Ako dlho asi bola vianočná hviezda vystavená prúdeniu studeného vzduchu? Rastlina nachladne rovnako ako človek pomerne rýchlo, a tak je možné, že onedlho potom, čo si ju prinesiete domov do tepla, jej opadajú puky aj farebné listy.

Zostane len holá stonka, ktorá síce môže časom obrásť, ale sviatočný stôl neozdobí.

Sledujte, v akom prostredí je vianočná hviezda, ktorú chcete kúpiť, umiestnená. Vyberte si tú, na ktorú odnikiaľ neťahalo.

Zmeny teplôt rastline nesvedčia

Pri nákupe v kvetinárstve by sa to stať nemalo, pretože predavači vedia, čo treba, ale ak kupujete vianočnú hviezdu napríklad v supermarkete, kde nepatrí k bežnému sortimentu, často si ju od pokladne odnesiete len tak, bez poriadneho zabalenia do papiera, ktorý ju ochráni.

Vianočná hviezda vymení vyhriaty obchod za mrazivú cestu k autu, v ktorom sa vezie k vám domov. V aute si zakúrite, takže rastlina zažíva jednu teplotnú zmenu za druhou. Nie je sa čomu čudovať, že na to zareaguje (opäť opadnutím listov).

Ešte než opustíte priestory predajne, nechajte si vianočnú hviezdu dôkladne zabaliť. Niekoľko vrstiev papiera a taška, do ktorej ju vložíte, ju ochráni od chladu.

Zalievanie: ani málo, ani veľa

Každá rastlina potrebuje na svoj život určité podmienky. Pokiaľ jej ich neposkytnete, bude živoriť a po čase odíde.

Vianočnú hviezdu umiestnite na svetlé miesto bez priameho slnka do izby s teplotou okolo dvadsaťdva stupňov Celzia, avšak nie blízko zdroja tepla (napríklad radiátorov).

Ako už bolo spomenuté, nemá rada ani chladný vzduch. Nezabúdajte na to pri prípadnom vetraní.

Voda, ktorou ju zalievate, by mala byť odstatá a mala by mať izbovú teplotu. Zeminu udržujte mierne vlhkú, nie však preliatu a vodu nenechávajte stáť v podmiske.

Rastlinu občas zvlhčite rosením – to je vhodné najmä v panelových domoch so suchým vzduchom.

Čo s odkvitnutou vianočnou hviezdou? Nevyhadzujte ju

Pomerne veľa ľudí chápe vianočnú hviezdu ako rastlinu na jedno použitie, to znamená, že po Vianociach, akonáhle začne (vplyvom zlej starostlivosti) zhadzovať listy a chradnúť, ju vyhodí.

Je to škoda, pretože ak viete ako, môžete ju pestovať niekoľko rokov.

Vianočnú hviezdu zrežte na výšku okolo desiatich centimetrov. Zo stonky potečie biele latexové mlieko (môže podráždiť pokožku, takže si ho po práci umyte z rúk), ktoré zastavíte tak, že sa poraneného miesta krátko dotknete vriacou vodou alebo ho podržíte nad plameňom sviečky.

Rastlinu dajte na svetlé, ale chladnejšie miesto (stačí dvanásť až štrnásť stupňov) a mierne obmedzte zálievku. Počas sezóny ju môžete pestovať vonku – na balkóne či na záhrade.

Doprajte jej pravidelné dávky hnojiva. Nezľaknite sa, že postupne príde o všetky svoje farebné listy a porastú jej len zelené.

a

The post 5 najčastejších chýb, ktorými ničíte vianočnú ružu aj vy: Týmto prehreškom sa okamžite vyhnite! appeared first on Šikovník.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »