
Nie je žiadnym tajomstvom, že kríky ríbezlí majú veľmi radi organickú hmotu – či už je to hnoj alebo kompost, vďaka všetkým týmto prírodným hnojivám je krík silný a bobule veľké a sladké.
Skúsení záhradkári preto umiestňujú pod krík organický odpad, napríklad šupky zo zemiakov. Ale dnes sa chcem podeliť o cenné informácie, alebo skôr šikovný spôsob, ako zvýšiť úrodu ríbezlí v budúcom roku o 2-3 krát, pričom bobule budú určite veľké a sladké.
Túto metódu som objavil u susedov mojej starej mamy. Tam na juhu mali miestni obyvatelia celé hory melónov a kôry z melónu priamo pri koreňoch ríbezlí!
Majú veľa melónov a tekvice, nechcú nimi plytvať, a tak dávajú pod kríky čistú organickú hmotu! Takýto „odpad“, ako sa ukázalo, je veľmi výživným hnojivom.
Keď dôjde k rozkladu, všetky humínové úrodné látky nevyhnutne prúdia priamo ku koreňom kríkov ríbezlí.
Kôra melónu obsahuje veľké množstvo fosforu a draslíka, vďaka ktorým sú rastliny silné s dobrým výnosom bobúľ. Kôrky obsahujú v malom množstve aj horčík, sodík a ďalšie stopové prvky.
Tieto živiny sa stanú dostupnými pre korene po procese rozkladu, ku ktorému dochádza pomerne rýchlo. Výsledný humus z melónových šupiek je maximálne výživný.
Je veľmi dobré to po rozložení kôry pod kríky celé posypať zeminou alebo kompostom, vzhľad tak bude estetickejší a proces rozkladu sa výrazne urýchli.
The post Aby boli čierne ríbezle veľké ako mince, zbierajte počas augusta melónové šupky. Kríčky sa vám odvďačia! appeared first on Šikovník.
