Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Activity board (montessori) pre deti – V čom spočíva jej prínos a ako si ju vyrobiť?

Activity board (montessori) rozvíja jemnú motoriku detí, kognitívne a pohybové schopnosti. V článku sa dozviete, ako vybrať activity board, ako si ju pripraviť doma alebo aké sú princípy montessori hračiek pre deti.  Malé deti sú ako nepopísaná doska s neutíchajúcim záujmom o všetko zaujímavé okolo seba. Aby sme ich správne viedli a dopriali im potrebný […]
Menej ako 1 min. min.

Activity board (montessori) rozvíja jemnú motoriku detí, kognitívne a pohybové schopnosti. V článku sa dozviete, ako vybrať activity board, ako si ju pripraviť doma alebo aké sú princípy montessori hračiek pre deti. 

Malé deti sú ako nepopísaná doska s neutíchajúcim záujmom o všetko zaujímavé okolo seba. Aby sme ich správne viedli a dopriali im potrebný rozvoj, mali by mať k dispozícii najrôznejšie podnety. Ideálne je v tomto prípade používanie activity board, resp. montessori tabule pre deti. Čo to je a ako funguje?

Princíp interaktívnych montessori hračiek

​​Montessori alias hravé vzdelávanie predstavuje hry a aktivity pre deti, ktorými sa učia rozvíjať svoje kognitívne, senzitívne a psychomotorické vlastnosti. U malých detí a detí v predškolskom veku je dôležité, aby rozvíjali svoju jemnú motoriku, spojenú so správnym pohybovým vývojom. 

Pomocou balančných a manipulačných hračiek sa deti učia praktickým schopnostiam – správne držať predmety, nakladať s prstami, uchopiť správne predmety, čo sa neskôr odrazí na správnom úchope pera a ceruzky, keď sa budú učiť kresliť a písať.

Medzi najobľúbenejšie montessori hračky s edukatívnou pridanou hodnotou patria activity board, drevené puzzle a skladačky, guľôčkový labyrint, hovoriace knihy a Piklerovej trojuholnik. 

Čo je activity board

Activity board (ozn. aj busy board) je interaktívna vzdelávacia pomôcka, ktorá spája v sebe hneď niekoľko hračiek naraz. Obvykle sa jedná o drevenú tabuľu, vychádzajúcu z princípov Montessori, podľa ktorých by aj hračky mali podporovať v deťoch tvorivého ducha.

Zdroj foto: UA_pm / Shutterstock.com

Activity board rozvíja u detí tieto schopnosti:

vnímanie farieb,
logické myslenie,
jemnú motoriku,
koordináciu pohybu,
fantáziu,
vytrvalosť,
pozornosť,
kreativitu.

V obchodnej sieti kamenných predajní i internetových obchodov sú k dostaniu už hotové activity board pre deti, ktoré sa môžu stať aj vkusným doplnkom detskej izbičky. 

Ako vybrať activity board

Pokiaľ sa zamýšľate nad tým, ako vybrať vášmu dieťaťu tú správnu interaktívnu tabuľu, ktorá ho zaujme, potom dbajte na tieto parametre:

Vek – vek dieťaťa je najdôležitejším faktorom, inú interaktívnu tabuľu zvolíte pre malé bábätko a inú pre predškoláka.
Pohlavie dieťaťa – pre malých chlapcov zvoľte viac mechanické a technické doplnky, pre dievčatá zvoľte jemnejšie farby a zaujmú ich hlavne šnúrky, brmbolce a trblietavé doplnky.
Normy – ak budete interaktívnu dosku kupovať, dobre si overte u výrobcu či spĺňa požadované normy, ktoré sú pre bezpečnosť dieťaťa naozaj dôležité.
Cena – cena activity board závisí predovšetkým od jej veľkosti. Ak máte obmedzený rozpočet, vyrobte si domácu interaktívnu dosku, podľa nižšie uvedeného postupu. 

Ako vyrobiť activity board

Dosku môže vlastnoručne vyrobiť aj šikovný rodičia z rôznych, bežne doma dostupných, predmetov. Výborné je, pokiaľ je možné tieto activity board komponenty rôzne obmieňať, aby sa dieťaťu neomrzeli.

Komponenty na activity board 

doska,
farba alebo sprej (nie je nutné),
prvky na activity board – interaktívne komponenty, s ktorými sa vaše dieťa zabaví,
spojovací materiál – obojstranná lepiaca páska, skrutkovač, skrutky, hmoždinky, vŕtačka a iné.

Tip: Na activity board môžete použiť napríklad gombíky, suchý zips, starý vypínač, šnúrky, prázdnu plechovku, karabínky, zámok, kolieska, dotykové svetlo, misku, kalkulačku, vodovodné rúrky či zvonček na bicykel.

Zdroj foto: SunnyToys/Shutterstock.com

Postup výroby activity board 

Pripravíme si dosku. Rozmery activity board dosky sú samozrejme na vás, odporúčame vám aspoň 60×40 cm, záleží to však na tom, koľko doplnkov na hranie sem chcete umiestniť.
Dosku ako podklad môžete nafarbiť, ale môže zostať aj prírodná, to je len na vás. Pokiaľ ste sa rozhodli dosku nafarbiť či nasprejovať, použite farby vhodné pre deti.
Následne na takto pripravenú dosku rozmietnite všetky hracie komponenty, ktoré ste si pripravili a dobre ich upevnite. Dbajte na bezpečnosť. 

Výroba tejto interaktívnej tabule je jednoduchá, použiť na ňu môžete prvky z bežného života, na ktorých si deti budú trénovať jemnú motoriku.

Pokiaľ máte doma šikovného otecka, potom je tiež skvelou voľbou activity board domček, ktorý milujú všetky deti.

Zdroj: babygaga.com, smartparenting.com.ph

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »