
Počet ľudí pracujúcich v slovenskom poľnohospodárstve každoročne klesá. Trend potvrdzuje aj Zelená správa za rok 2023, hoci pokles bol vlani len nepatrný. Kým celkový počet pracujúcich na Slovensku sa zvýšil, z poľnohospodárstva odišlo ďalších päť a pol tisíc pracovníkov.
Pracovnú silu v sektore tak tvorí 41,5 tisíc osôb. Zaujímavosťou je, že vlani odišli podľa správy výhradne muži. Pracovníčok je zhruba toľko isto ako v roku 2022.
„Vývoj počtu pracujúcich v poľnohospodárstve sa odvíja predovšetkým od potreby práce súvisiacej s rozsahom a štruktúrou pestovaných plodín a od úrovne a štruktúry živočíšnej výroby.
V slovenskom poľnohospodárstve tak momentálne pracuje 1,6 percenta všetkých pracovníkov. V rámci EÚ je sa poľnohospodárstvo na celkovej zamestnanosti podieľa menším číslom len v štyroch krajinách: v Belgicku a Nemecku (zhodne jedno percento), Luxembursku (1,2 percenta) a Švédsku (1,1 percenta).
Najviac dáva sektor prácu ľuďom v Chorvátsku, kde v poľnohospodárstve pracuje každý desiaty. Nasleduje poľnohospodárstvo v Poľsku (8,2 percenta), Litve (8,1 percenta) a v Grécku (6,7 percenta).
Úbytok pracovnej sily v pestovaní a chove zvierat sa ale netýka len Slovenska, ide o trend v celej EÚ. Jeho zastavenie je jedným z priorít Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.
V rokoch 2010 až 2020 v EÚ skončilo viac ako 3 milióny fariem. Z dvanástich miliónov ich počet klesol na deväť miliónov. Každý deň tak zaniklo 800 fariem.
