Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Airbus rokuje o veľkom predaji stoviek lietadiel do Číny. Ťaží z tamojšej fabriky

Európsky výrobca lietadiel Airbus rokuje o veľkom predaji lietadiel A330neo do Číny. Niektoré popredné čínske letecké spoločnosti zvažujú nákup viac ako 100 modernizovaných modelov A330 s dvoma uličkami. S odvolaním sa na informované zdroje to uviedla agentúra Bloomberg. O podmienkach sa stále rokuje a načasovanie predaja je neisté. Rozhovory začali byť intenzívnejšie po tom, ako […]
Menej ako 1 min. min.

Európsky výrobca lietadiel Airbus rokuje o veľkom predaji lietadiel A330neo do Číny. Niektoré popredné čínske letecké spoločnosti zvažujú nákup viac ako 100 modernizovaných modelov A330 s dvoma uličkami. S odvolaním sa na informované zdroje to uviedla agentúra Bloomberg. O podmienkach sa stále rokuje a načasovanie predaja je neisté.

Rozhovory začali byť intenzívnejšie po tom, ako čínsky prezident Si ŤIn-pching v máji navštívil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Rokovania ukazujú na čoraz väčšie rozdiely medzi Airbusom a Boeingom pri podnikaní na dôležitom čínskom trhu leteckej dopravy kvôli geopolitickému napätiu medzi Pekingom a Washingtonom. Airbus tiež ťaží zo svojich investícií v Číne, vrátane fabriky, ktorá vyrába model A320neo a závodu na montáž interiérov do lietadiel A330.

Objednávka z Číny by podporila pomalší predaj strojov A330neo, ktoré sú modernizovanou verziou staršieho modelu A330 s novšími motormi a krídlami. Airbus vyrába tiež modernejší model A350, ktorý má dlhší dolet, a v posledných rokoch zaznamenal prílev objednávok na tento stroj. Ten je teraz vypredaný najmenej do konca tohto desaťročia.

V súčasnosti má Airbus nevybavených 165 objednávok na A330neo, ktorý mal komerčný debut v roku 2018.

Čínskym aerolíniám by dohoda zabezpečila rýchlejší prístup k novým lietadlám, ktoré majú nižšiu spotrebu paliva. Dodávky lietadiel Airbus A350 a konkurenčného Boeing 787 Dreamliner sa totiž hromadia a doba odbytu týchto strojov sa predlžuje. Čína síce pracuje na rozvoji svojho domáceho leteckého priemyslu s modelom C919 od firmy COMAC, v kategórii lietadiel s dvoma uličkami ale zatiaľ žiadny stroj neponúka.

Dopyt po veľkých lietadlách s dvoma uličkami prudko vzrástol vďaka tomu, že sa diaľková doprava spamätáva z prepadu spôsobeného pandémiou choroby covid-19. Letecké spoločnosti po celom svete objednávajú nové lietadlá s dvoma uličkami, aby nahradili svoje starnúce, menej úsporné lietadlá a rozšírili ponuku.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie