
Ak by sa Čína rozhodla zaútočiť na Taiwan, chcela by po Rusku, aby zaútočilo na územie Severoatlantickej aliancie. V rozhovore, ktorý zverejnil v sobotu denník The New York Times, to označil za najpravdepodobnejší scenár generálny tajomník NATO Mark Rutte. Podľa neho nemožno oddeliť bezpečnostnú situáciu v Európe od tej v Ázii.
V rozhovore Rutte odpovedal na otázky o údajne klesajúcom záujme Spojených štátov o bezpečnosť v Európe a rastúcom význame Ázie v očiach Washingtonu. Podľa Rutteho je pre Spojené štáty stále zásadné zaručiť pre seba bezpečnosť v Atlantickom oceáne, v Európe a v Arktíde.
„Všetko je prepojené,“ povedal o situácii v Európe a Ázii Rutte. Poukázal na spojenectvo medzi Ruskom a Čínou alebo na zapojenie severokórejských vojakov do vojny proti Ukrajine.
Rutte tiež hovoril o možnosti, že by sa Čína rozhodla pre inváziu na Taiwan, ktorý Peking považuje za vzbúrenskú provinciu. V takom prípade by podľa Rutteho čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval Moskvu, aby Čínu podporila. „Potrebujem, aby ste ich (krajina NATO) zamestnali v Európe útokom na územie NATO,“ odkázal by podľa Rutteho čínsky prezident svojim spojencom v Kremli.
Na odvracanie takého scenára podľa Rutteho musí NATO byť dostatočne silné, aby odstrašilo Rusko, a súčasne spolupracovať so svojimi spojencami v Ázii, čomu je podľa neho veľmi naklonený americký prezident Donald Trump. Rutte zopakoval, že nepochybuje o ochote súčasnej americkej administratívy sa podieľať na kolektívnej obrane v rámci aliancie.
Rutte v rozhovore hájil aj nový cieľ, ktorý si stanovila aliancia na júnovom summite v Haagu, a síce utrácať za armádu, zbrane a bezpečnosť 3,5 percenta HDP do roku 2035. Podľa neho je nutné výrazne posilniť výrobu zbraní v NATO. Poukázal pri tom na porovnanie vo výrobe munície medzi Ruskom a alianciou. „Oni (Rusi) teraz vyrábajú za tri mesiace trikrát viac munície ako celé NATO za jeden rok,“ uviedol Rutte.
Plne v kompetencii jednotlivých členských štátov potom podľa generálneho tajomníka zostáva voľba, či mať povinnú vojenskú službu, o ktorej obnovení niektoré členské štáty uvažujú, alebo plne profesionálnu armádu. „To ale znamená vyplácať dobrý plat našim mužom a ženám v uniforme,“ povedal Rutte o profesionálnych armádach.
Generálny tajomník NATO v rozhovore dával za pravdu americkému prezidentovi Trumpovi, že európski členovia aliancie neprispievali dostatočne na zaistenie bezpečnosti. „Prvýkrát za posledných 65 rokov nastane parita medzi tým, čo platia USA a tým, čo platia Európania. To by sa bez Trumpa nestalo,“ uviedol Rutte bez toho, aby povedal konkrétny dátum, kedy bude tento stav dosiahnutý.
