Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ak Čína zaútočí na Taiwan, zatlačí na Rusko, nech napadne krajiny NATO. Všetko je prepojené, vyhlásil Rutte

Ak by sa Čína rozhodla zaútočiť na Taiwan, chcela by po Rusku, aby zaútočilo na územie Severoatlantickej aliancie. V rozhovore, ktorý zverejnil v sobotu denník The New York Times, to označil za najpravdepodobnejší scenár generálny tajomník NATO Mark Rutte. Podľa neho nemožno oddeliť bezpečnostnú situáciu v Európe od tej v Ázii. V rozhovore Rutte odpovedal […]
Menej ako 1 min. min.

Ak by sa Čína rozhodla zaútočiť na Taiwan, chcela by po Rusku, aby zaútočilo na územie Severoatlantickej aliancie. V rozhovore, ktorý zverejnil v sobotu denník The New York Times, to označil za najpravdepodobnejší scenár generálny tajomník NATO Mark Rutte. Podľa neho nemožno oddeliť bezpečnostnú situáciu v Európe od tej v Ázii.

V rozhovore Rutte odpovedal na otázky o údajne klesajúcom záujme Spojených štátov o bezpečnosť v Európe a rastúcom význame Ázie v očiach Washingtonu. Podľa Rutteho je pre Spojené štáty stále zásadné zaručiť pre seba bezpečnosť v Atlantickom oceáne, v Európe a v Arktíde.

„Všetko je prepojené,“ povedal o situácii v Európe a Ázii Rutte. Poukázal na spojenectvo medzi Ruskom a Čínou alebo na zapojenie severokórejských vojakov do vojny proti Ukrajine.

image

Novým veliteľom spojeneckých síl NATO v Európe sa stal americký generál Grynkewich

Rutte tiež hovoril o možnosti, že by sa Čína rozhodla pre inváziu na Taiwan, ktorý Peking považuje za vzbúrenskú provinciu. V takom prípade by podľa Rutteho čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval Moskvu, aby Čínu podporila. „Potrebujem, aby ste ich (krajina NATO) zamestnali v Európe útokom na územie NATO,“ odkázal by podľa Rutteho čínsky prezident svojim spojencom v Kremli.

Na odvracanie takého scenára podľa Rutteho musí NATO byť dostatočne silné, aby odstrašilo Rusko, a súčasne spolupracovať so svojimi spojencami v Ázii, čomu je podľa neho veľmi naklonený americký prezident Donald Trump. Rutte zopakoval, že nepochybuje o ochote súčasnej americkej administratívy sa podieľať na kolektívnej obrane v rámci aliancie.

image

Juhokórejský prezident volal s Ruttem, diskutovali o prehĺbení partnerstva krajiny s NATO

Rutte v rozhovore hájil aj nový cieľ, ktorý si stanovila aliancia na júnovom summite v Haagu, a síce utrácať za armádu, zbrane a bezpečnosť 3,5 percenta HDP do roku 2035. Podľa neho je nutné výrazne posilniť výrobu zbraní v NATO. Poukázal pri tom na porovnanie vo výrobe munície medzi Ruskom a alianciou. „Oni (Rusi) teraz vyrábajú za tri mesiace trikrát viac munície ako celé NATO za jeden rok,“ uviedol Rutte.

Plne v kompetencii jednotlivých členských štátov potom podľa generálneho tajomníka zostáva voľba, či mať povinnú vojenskú službu, o ktorej obnovení niektoré členské štáty uvažujú, alebo plne profesionálnu armádu. „To ale znamená vyplácať dobrý plat našim mužom a ženám v uniforme,“ povedal Rutte o profesionálnych armádach.

Generálny tajomník NATO v rozhovore dával za pravdu americkému prezidentovi Trumpovi, že európski členovia aliancie neprispievali dostatočne na zaistenie bezpečnosti. „Prvýkrát za posledných 65 rokov nastane parita medzi tým, čo platia USA a tým, čo platia Európania. To by sa bez Trumpa nestalo,“ uviedol Rutte bez toho, aby povedal konkrétny dátum, kedy bude tento stav dosiahnutý.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie