Akciové trhy v Číne a Hongkongu čelia výraznému poklesu, keď ich hodnota za posledné tri roky klesla o takmer 5 biliónov USD, čo predstavuje viac ako hodnotu celého indického akciového trhu.
Tento úbytok je znepokojujúcim signálom, najmä v kontexte rastúcej popularity indických akcií a ich dynamického rozvoja, ktorý sa odlišuje od stagnujúcich čínskych trhov.
Hodnota akcií v Číne a Hongkongu od roku 2021 klesla o 4,8 bilióna USD, čo predstavuje značný úbytok podľa banky HSBC. Ako informuje Slovenský večerník na základe správy CNBC, táto štatistika naliehavo poukazuje na problémy, ktoré trhy v týchto oblastiach čelia. V rozpore s týmto vývojom sa indický akciový trh neustále rozrastá. V januári tohto roku prekonal hongkongskú burzu a podľa údajov Svetovej federácie búrz sa stal štvrtou najväčšou burzou na svete.
Indické akcie zaznamenali výrazný nárast popularity a v posledných rokoch sa vyvíjali inak než ich čínske a hongkongské protipóly, ktoré zažívajú výrazný ústup. Index CSI 300 v pevninskej Číne klesá už nepretržite tri roky po sebe, pričom minulý rok sa znížil o 11,4 %. Situácia nie je o nič lepšia ani v Hongkongu, kde index Hang Seng oslabil v roku 2023 o 13,8 %, čo bolo jeho štvrté negatívne obdobie po sebe.
Hlavným dôvodom pre tento dramatický pokles je súčasná kríza v čínskom realitnom sektore. Táto situácia viedla k výraznému oslabeniu akcií mnohých čínskych developerov, ako sú Evergrande Group a Country Garden, ktorých akcie sú kótované na burze v Hongkongu.
Peking si na rok 2024 stanovil cieľ rastu ekonomiky na úrovni 5 %, avšak analytici sú skeptickí ohľadom jeho dosiahnutia. Agentúra S&P Global Ratings minulý týždeň uviedla, že v roku 2024 očakáva expanziu čínskeho HDP o 4,6 %, po zvýšení o 5,2 % v roku 2023. Tento stav reflektuje slabú dôveru v čínsku ekonomiku, vysoké úrokové sadzby a geopolitické napätia.
Bývalý šéf burzy HKEX, Nicolas Aguzin, nedávno vyjadril obavy ohľadom budúcnosti hongkongských akcií. Podľa neho slabá dôvera v Čínu, vysoké úrokové sadzby a geopolitická nestabilita negatívne ovplyvňujú hongkongské akcie a obmedzujú nové kótovanie na burze.
Vývoj na čínskych a hongkongských akciových trhoch tak odráža komplexnú kombináciu vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú investorov a trhovú dynamiku. Je zrejmé, že trhy v týchto regiónoch čelia výzvam a ich ďalší vývoj bude závisieť od schopnosti zvládnuť tieto problémy a nájsť cestu k obnoveniu dôvery investorov a stabilizácii.
© Slovenský večerník/ilustračné foto
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.