Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ako blízko bol v skutočnosti mier? Experti preskúmali prvé rokovania Moskvy s Kyjevom hneď zo začiatku vojny

Pred viac ako dvoma rokmi vo februári 2022 Rusko napadlo Ukrajinu. Len o málo dní neskôr ale obe krajiny začali rokovania o mieri, ktoré nakoniec skrachovali. Politický analytik Samuel Charap a historik Sergej Radčenko sa pokúsili v článku pre časopis The Foreign Affairs pod názvom The Talks That Could Have Ended the War in Ukraine odpovedať […]
Menej ako 1 min. min.

Pred viac ako dvoma rokmi vo februári 2022 Rusko napadlo Ukrajinu. Len o málo dní neskôr ale obe krajiny začali rokovania o mieri, ktoré nakoniec skrachovali. Politický analytik Samuel Charap a historik Sergej Radčenko sa pokúsili v článku pre časopis The Foreign Affairs pod názvom The Talks That Could Have Ended the War in Ukraine odpovedať na otázku, prečo k uzavretiu mieru nakoniec nedošlo, aj keď Rusi a Ukrajinci boli podľa nich pripravení urobiť ďalekosiahle ústupky.

Putin zosmiešňuje nadchádzajúcu mierovú konferenciu na Ukrajine, ktorú organizuje Švajčiarsko

Rusko žiadalo, aby Ukrajina prijala neutrálny status, tá zase seriózne bezpečnostné záruky. Článok už stačil vyvolať silný ohlas a celý rad skôr nesúhlasných reakcií. Ukázalo sa, že to je téma citlivá nielen tým, čo sa vtedy na jar 2022 skutočne stalo, ale aj tým, čo nám hovorí o možnostiach či limitoch hypotetických budúcich mierových rozhovorov.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. februára 2022, ale už o štyri dni neskôr obe strany spolu začali v Bielorusku rokovať. Charap a Radčenko tvrdia, že to bolo preto, že sa Ukrajinci obávali, že by mohli vojnu rýchlo prehrať, zatiaľ čo Rusi nadobudli presvedčenie, že vojenský úder nemá očakávaný účinok a že môžu od Ukrajiny získať ústupky aj prostredníctvom diplomacie.

Ukrajinskú delegáciu viedol blízky spolupracovník Volodymyra Zelenského Davyd Arachamija, ruskú bývalý minister kultúry Vladimir Medinskij. Rusi najprv ultimatívne vyzvali Ukrajincov ku kapitulácii, odpoveďou im bolo známe „idi nachuj!“.

Rusov ale pre nich nevýhodný vývoj bojových operácií čoskoro donútil konať inak. Na ďalších stretnutiach 3. a 7. marca už Ukrajinci predložili vlastné požiadavky: okamžité prímerie a zriadenie humanitárnych koridorov pre civilistov. Vznikla prvá verzia spoločného komuniké, ktoré sa malo stať základom mierovej zmluvy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie