Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ako bojovať proti sivej plesni? Pridajte do vody a postriekajte paradajky. Ochráni to vašu úrodu

13.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius). Pleseň sivá na paradajkách je jedným z najčastejších problémov v záhrade. Pleseň sa veľmi ľahko šíri z rastliny na rastlinu, preto sa oplatí chrániť sa pred ňou skôr, ako začne decimovať vašu úrodu. Pozrite si, ako bojovať proti plesni sivej a kedy použiť postreky. Ako bojovať proti […]
Menej ako 1 min. min.

13.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius).

Pleseň sivá na paradajkách je jedným z najčastejších problémov v záhrade. Pleseň sa veľmi ľahko šíri z rastliny na rastlinu, preto sa oplatí chrániť sa pred ňou skôr, ako začne decimovať vašu úrodu. Pozrite si, ako bojovať proti plesni sivej a kedy použiť postreky.

Ako bojovať proti plesni sivej a kedy použiť postreky?
Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius

Nachádzame sa v období, keď začínajú rásť plodiny zasiate skoro na jar. Úlohou záhradkárov je zabezpečiť, aby tento proces prebiehal čo najlepšie. Žiaľ, niekedy sa vyskytnú situácie, keď sa na vašich rastlinách objavia rôzne druhy škodcov. Jedným z nich je sivá pleseň, ktorá často napáda paradajky, ale aj šalát, ríbezle, maliny alebo jahody. V tomto článku vám povieme, ako sa tohto problému zbaviť účinným a prirodzeným spôsobom.

Sivá pleseň: Paradajka je na ňu veľmi náchylná. Ako ju chrániť?

Jednou z najčastejších hubových chorôb v záhrade je pleseň sivá. Je spôsobená vývinom spór botryris cinerea, ktoré zanechávajú charakteristické sivé škvrny na stonkách a listoch. Ak človek nesleduje zeleninu alebo ovocie pozorne, nemusí si všimnúť šírenie choroby v počiatočných štádiách. Až po čase sa stane viditeľnejšou. Ako vzniká infekcia plesňou sivou? Je neuveriteľne ľahké ju preniesť. Často stačí aj závan vetra, aby sa rastlina nakazila. Prenáša sa aj na záhradníckom náradí. Podmienky, ktoré sú priaznivé pre jej rozvoj, sú:

vysoké teploty v oblasti 25 stupňov,

vysoká vlhkosť vzduchu presahujúca 80 %,

nízke množstvo slnečného svetla,

nízke prúdenie vzduchu k rastlinám.

Paradajky polievajte pri koreni.
Foto: shutterstock/Tatsiana Kalasouskaya

Preto, aby ste sa vyhli prípadnej nákaze, je dobré dbať na to, aby bola plodina pri výsadbe správne rozmiestnená v záhrade a aby listy neboli pri zalievaní mokré. Ak zbadáte napadnutý orgán, okamžite ho odstráňte, aby neohrozoval zvyšok rastliny. Akým ďalším spôsobom možno predchádzať vzniku plesne sivej? Dobre poslúži výroba postrekov, ktoré si môžete ľahko pripraviť doma.

Kedy striekať proti sivej plesni? Prijmite preventívne opatrenia

Pred kvitnutím je dobré rastliny chrániť zmesou na báze púpavy. Ide o účinný spôsob, ku ktorému sa možno uchýliť v počiatočnom štádiu vývoja. Na prípravu zmesi budete potrebovať:

približne 250 gramov púpavy,

päť litrov vody.

Listy púpavy sa pridajú do hrnca naplneného vodou a varia sa jednu hodinu. Po vychladnutí je nálev ihneď pripravený na použitie. Jednoducho ho nalejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte rastlinu, ktorú chcete ochrániť pred prípadnou nákazou. Ak však už vidíte, že sa na nej vyvíjajú plody a sivá pleseň, odporúčame vám použiť jednu z dvoch nižšie uvedených metód.

Na prevenciu pred sivou plesňou použite domáci postrek na báze púpavy.
Foto: shutterstock.com/Madeleine Steinbach

Ako bojovať proti sivej plesni na paradajkách? Domáce prostriedky na boj proti plesni

V záhradkárskych obchodoch nájdete mnoho prípravkov proti plesni sivej. Dobre fungujú pri okrasných kríkoch, ale pri zelenine a ovocí vám odporúčame používať domáce prostriedky. Jedným z nich je nálev na báze cesnaku. Stačí si pripraviť približne 100 gramov cesnaku. Ľahko stlačte cibuľky, aby sa uvoľnila šťava, a potom ich ponorte do piatich litrov vody. Celé to odložte na bezpečné miesto na päť dní. Nezabudnite roztok každý deň premiešať. Po niekoľkých dňoch je sprej pripravený na použitie. Ďalším návrhom je odvar z cibule, ktorá podobne ako cesnak obsahuje fungicídne vlastnosti. Na prípravu zmesi potrebujete asi 250 gramov nakrájanej cibule a štyri litre vody. Prísady spojíte v hrnci a privediete do varu. Keď sa tak stane, celé to ešte 30 minút zohrievate. Po vychladnutí môžete pristúpiť k postreku napadnutých rastlín.

Proti sivej plesni môžete použiť postrek z cesnaku alebo cibule.
Foto: shutterstock/VITALII BORKOVSKYI

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozdrvte, zalejte vodou a postriekajte paradajky. Tým ich ochránite pred plesňou. V opačnom prípade všetky zvädnú

Hniloba paradajok a sivá pleseň môžu zničiť vašu úrodu. Použite tento postrek skôr, ako bude neskoro

The post Ako bojovať proti sivej plesni? Pridajte do vody a postriekajte paradajky. Ochráni to vašu úrodu appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie