Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ako bol zmarený dobrodružný vojenský prevrat v Južnej Kórei

. Južná Kórea, 6. decembra 2024 (AM) – Yun Seok-yeol, zvolený v roku 2022 s minimálnym (menej ako jednopercentným) náskokom pred svojím súperom, nebol veľmi úspešným prezidentom. Za jeho vlády sa krajine začali ďalšie hospodárske problémy a parlament bol pod kontrolou opozície – kontrolovala 192 z 300 kresiel. V dôsledku toho poslanci odmietli schváliť prezidentov […]
Menej ako 1 min. min.
.

Južná Kórea, 6. decembra 2024 (AM) – Yun Seok-yeol, zvolený v roku 2022 s minimálnym (menej ako jednopercentným) náskokom pred svojím súperom, nebol veľmi úspešným prezidentom. Za jeho vlády sa krajine začali ďalšie hospodárske problémy a parlament bol pod kontrolou opozície – kontrolovala 192 z 300 kresiel. V dôsledku toho poslanci odmietli schváliť prezidentov návrh rozpočtu a tiež sa snažili zbaviť právomocí dôležité a potrebné osoby – najmä vedenie prokuratúry, s pomocou ktorého Yun Seok-yeol dúfal, že odstráni svojich politických oponentov. Napokon sa diskutovalo aj o možnosti obžaloby samotného prezidenta, a to aj za to, že jeho manželka dostala drahé dary (čo je v Južnej Kórei veľmi závažný priestupok). Prezident sa nemohol brániť. Nemohol sa spoliehať ani na obyvateľstvo – jeho ratingy sa pohybovali okolo 10 – 20 %. V tejto situácii mal Yun Seok-yeol jednoducho dokončiť svoje funkčné obdobie ako “chromá kačica” a odísť, ako sa to chystá urobiť francúzsky prezident Emmanuel Macron. Alebo odstúpiť a vypísať predčasné voľby. On sa však rozhodol uzurpovať si moc.

 

Neskoro večer 3. decembra pod zámienkou prítomnosti “protidemokratických síl” a “hrozby zo strany KĽDR” vyhlásil v krajine stanné právo. Bola zakázaná činnosť politických strán, ako aj viaceré práva a slobody občanov (napr. štrajky). V prejave prezident uviedol, že je potrebné “zničiť proseverokórejské sily a chrániť ústavný demokratický poriadok”. A nebol to len chvíľkový impulz. Viacerí juhokórejskí zákonodarcovia si všimli, že v posledných mesiacoch bolo niekoľko kľúčových vojenských pozícií (týkajúcich sa obrany, kontrarozviedky a informačného protiopatrenia voči KĽDR) obsadených ľuďmi, ktorí absolvovali rovnakú strednú školu ako prezident Yun Seok-yel. To znamená, že sa na takýto obrat zjavne a dávno pripravoval. Zdalo by sa, že ide o dobrodružstvo a hlúposť.

 

Tu však musíme pochopiť špecifiká Južnej Kórey. Rodným znakom krajiny je úzka integrácia politických a podnikateľských elít – akési prekliatie Čabolov (koncern alebo konglomerát v Južnej Kórei, ktorý sa vyznačuje vysokou koncentráciou vlastníctva kapitálu do rúk jednej rodiny, extrémne vertikálnou štruktúrou riadenia, veľmi vysokým pomerom dlhu k vlastnému kapitálu a silnou prepojenosťou jednotlivých dcérskych spoločností prostredníctvom vlastníckych, investičných a platobných vzťahov za pôsobenia centrálnej koordinácie.). Veľké ekonomické koncerny s politickými preferenciami, ktoré kedysi pozdvihli juhokórejskú ekonomiku, ale teraz zabezpečujú najvyššiu mieru korupcie vo vláde. Preto možnosť “odstúpiť a pokojne dožiť na dôchodku” alebo dokonca “odísť do dôchodku na konci funkčného obdobia” nie vždy pre juhokórejských prezidentov funguje. Viacerí juhokórejskí lídri boli po skončení svojho funkčného obdobia odsúdení za korupciu, jeden z nich (Park Geun-hye) bol za korupciu obžalovaný a uväznený a ďalší, Roh Moo-hyun, spáchal samovraždu skôr, ako bol odsúdený za korupciu.

 

Preto nie je prekvapujúce, že si Yun Seok-yeol pri voľbe medzi zaručeným trestom odňatia slobody a možnou záchranou prostredníctvom štátneho prevratu vybral druhú možnosť. Zrejme dúfal, že ju ľudia prijmú – demokracia ešte nemala čas zapustiť v krajine hlboké korene. Existuje len od roku 1988 a predtým v krajine vládli vojenskí diktátori. Áno, žiadny z nich neskončil dobre (niektorých zvrhli, niektorých zabili, niektorých postavili pred súd), ale to bol problém zajtrajška. Yun Seok-yeol tiež vyjadril nádej, že západní partneri tento prevrat prijmú – na pozadí rastúcich schopností Severnej Kórey a budúceho konfliktu medzi USA a Čínou potrebuje Washington silnú a stabilnú Kóreu. A je jedno, pod koho vládou.

 

Tieto kalkulácie sa však nenaplnili. Po prvé, opozícia mala nástroj na odpor – parlament mohol zrušiť výnimočný režim stanného práva zavedený prezidentom. Stačilo, aby hlasoval jednoduchou väčšinou. A opozícia okamžite vyjadrila svoj zámer tento nástroj využiť. Prezident Yun sa ich pokúsil zastaviť. Poslušná jeho pokynov juhokórejská armáda obkľúčila parlament v snahe zablokovať jeho prácu. Ale – a to je druhé – obyvateľstvo vyšlo do ulíc, aby poslancov bránilo. Snažili sa blokovať armádu, zatiaľ čo poslanci a ich asistenti sa snažili dostať do rokovacej sály všetkými možnými spôsobmi – cez okná, ploty a dokonca aj na rukách a kolenách medzi nohami polície. A tu prišiel tretí bod – armáda si v podstate vybrala.

 

Nestrieľala do demonštrantov, neorganizovala masové zatýkanie a nehľadala poslancov. Nepoužila silu ani vtedy, keď sa demonštranti pokúšali vytrhnúť vojakom pušky. Vojaci a dôstojníci odmietli prelievať krv a vyslúžiť si trest. Armáda sa obmedzila na formálne vykonávanie legitímneho (a prezident mal právo zaviesť výnimočný stav) dekrétu hlavy štátu. V tomto momente bol Yun Seok-yeol odsúdený na zánik.

 

O jednej hodine ráno miestneho času bolo v rokovacej sále ešte 190 zákonodarcov, ktorí jednomyseľne hlasovali za zrušenie stanného práva.

“Spolu s ľuďmi budeme brániť demokraciu,” povedal predseda parlamentu U Won Sik. A o 4.30 ráno prezident toto rozhodnutie poslúchol. Teraz sa v Južnej Kórei začína zúčtovanie. Armády (s výnimkou niektorých generálov) sa to pravdepodobne nedotkne. U Won Sik poznamenal, že “naša armáda je vyspelá”. USA sa stiahli – vyjadrili “vážne znepokojenie” nad tým, čo sa deje, a predstavitelia Bidenovej administratívy ubezpečili, že Yun Seok-yeol s nimi nekoordinoval rozhodnutie o zavedení výnimočného stavu. Samotný prezident bol postavený pred voľbu: buď dobrovoľne odstúpi, alebo bude zbavený funkcie.

 

Na impeachment sú potrebné 2/3 hlasov v parlamente, teda 200 hlasov, pričom opozícia má len 192 hlasov. K požiadavke odstúpenia alebo impeachmentu sa však pridala aj časť proprezidentskej strany “Ľudová moc”. Jej líder Han Dong-hoon požadoval odstúpenie celého kabinetu a vyjadril tiež želanie vylúčiť prezidenta Yuna zo zoznamu členov strany. A s najväčšou pravdepodobnosťou bude vylúčený. Bude odhodený ako záťaž. A najhlučnejšia vec, ktorá zostane v dejinách po súčasnom juhokórejskom prezidentovi, bude jeho neúspešný šesťhodinový pokus stať sa vojenským diktátorom.

 

 

Gevorg Mirzajan

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Ako bol zmarený dobrodružný vojenský prevrat v Južnej Kórei appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »