Nerezové hrnce a panvice sú najobľúbenejším materiálom, ktorý môže po čase stratiť svoju žiarivú čistotu. Ako vyčistiť nerezový riad a nezničiť ho?
Kuchynské pomôcky môžu byť z mnohých materiálov, napríklad liatina bola veľmi obľúbenou voľbou v minulých rokoch. Tá však ľahko podliehala hrdzi, a tak čistenie hrncov nebolo práve jednoduché. To pri nerezovom riade síce nehrozí, pri pripálení pokrmu sa však môže povrch poškodiť. Našťastie nie nenávratne! Vyskúšajte skvelé tipy a rady, ako vyčistiť nerezové hrnce tak, aby sa materiál opäť leskol a žiaril na prvý pohľad.
Čo vás môže trápiť pri nerezovom riade?
Pri varení môžu na nerezovom hrnci vzniknúť fľaky alebo nevzhľadné škvrny, ktoré len tak ľahko nevyleštíte. Pri spálení pokrmu sa môže dno alebo steny ľahko prichytiť, a tak sa s odmočením a následným čistením môžete dosť potrápiť. Pozor tiež na škrabance, ktoré vznikajú vplyvom zlého uskladnenia hrncov a panvíc.
Škrabance môžu vzniknúť aj zlým čistením či umývaním. Pokiaľ sa vám totiž pripáli jedlo, nikdy nepoužívajte na odstránenie pripálenej mastnoty hrubú stranu hubky alebo dokonca drôtenku. Nevhodným prípravkom je aj tekutý piesok, ktorý býva súčasťou výstroja proti nečistote v domácnosti. Tieto druhy škrabancov totiž len ťažko z nerezu odstránite. Rovnaké odporúčanie platí aj v prípade nerezového drezu v kuchyni, čoskoro by bol totiž matný a pôsobil by zašle a poškodene.
Hlavnou pomôckou v domácnosti je jedlá sóda
Pokiaľ si neviete rady, ako vyčistiť ktorýkoľvek povrch vo vašom domove, použite klasickú jedlú sódu. Práve tento prípravok totiž dokáže zatočiť s kadejakou nečistotou. Naneste jedlú sódu na jemnú stranu čistiacej hubky a vyleštite všetky nedostatky na nerezovom riade.
Nečistotu alebo pripálené miesta vyčistíte pôsobením citrónovej šťavy alebo octu spolu so soľou. Každá nečistota, mastnota alebo pripálenina tejto kombinácii nakoniec podľahne. Ocot je navyše aj skvelým prípravkom na leštenie povrchov. Už naše babičky ho používali na vyleštenie okien. Podobne pomôže ocot na škvrny a fľaky na nerezovom náčiní.
Keď prírodné prostriedky nezaberú
V niektorých prípadoch pripálenín sa môže stať, že ocot, jedlá sóda ani citrónová šťava skrátka nepomôžu. Takéto prípady sa môžu stať kuchárom začiatočníkom aj skutočným profesionálom. Čo ale v takom prípade použiť, aby sme nemuseli nerezový riad vyhodiť a kupovať nový?
Čistiace prostriedky
Ak sklamú všetky tipy od babičiek a všetky ekologické prostriedky, stavte na špeciálne čistiace prostriedky. Do hrnca napustite horúcu vodu, v ktorej nechajte rozpustiť čistiaci prášok do umývačky riadu. Nechajte prípravok pôsobiť niekoľko hodín, potom hrniec dôkladne opláchnite a utrite do sucha.
Kyselina šťaveľová
Druhou veľmi agresívnou a tiež účinnou metódou, je použitie kyseliny šťaveľovej. Zašlé škvrny alebo veľké nečistoty odstránite zmiešaním kyseliny šťaveľovej s akýmkoľvek tekutým umývacím prostriedkom (napríklad s prípravkom na riad). Túto kyselinu zoženiete v akejkoľvek drogérii.
Čistič na rúru
V niektorých internetových diskusiách sa dočítate aj o skvelom účinku čističa na rúru na pečenie. Tento prípravok je totiž veľmi agresívny a dokáže si poradiť s naozaj veľmi zašlou špinou a mastnotou. Pokiaľ ale použijete tento prípravok, myslite na jeho chemické zloženie. Preto je nutné po vyčistení antikorového riadu celý povrch dôkladne umyť. Pri čistení hrnca použite rukavice, aby ste si prípravkom nepodráždili kožu.
Stavíte na prírodné a ekologické prípravky na čistenie nerezového riadu, alebo radšej siahnete po osvedčenom a chemickom variante?
Zdroj: bhg.com, nytimes.com
Ďalšie články
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.