23.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ardiditproject).
Ako sa starať o ibištek, aby zaujal svojimi sviežimi a farebnými kvetmi? Dôležité je nielen správne umiestnenie a zalievanie, ale aj hnojenie. Myslite na tieto jednoduché pravidlá a bude taký krásny, že vám ho bude každý závidieť.
Ako sa správne starať o ibištek?
Foto: shutterstock/ardiditproject
Ibišteky, známe aj ako čínske ruže, sú absolútne krásne, trochu exotické kvety, ktoré môžete počas prázdnin obdivovať zvyčajne v teplejších oblastiach. Pri troche snahy však rozkvitnú aj vo vašej záhrade. Ako sa o nich staráte? Nezabudnite ich správne hnojiť. Budú vyzerať ako z rozprávky.
Čo nemá ibištek rád? Vyberte vhodnú polohu
Ako sa na tropickú rastlinu patrí, ibištek má pomerne vysoké nároky na podnebie a miesto, kde bude rásť. Predovšetkým nezabudnite, že prakticky vôbec nie je odolný voči nízkym teplotám. Preto, keď hľadáte pre neho vhodné miesto v záhrade, vyberte také, ktoré je:
slnečné,
chránené pred vetrom,
relatívne teplé,
priestranné, najlepšie bez iných rastlín v záhone, pretože sa dosť rozširuje.
Čo sa týka pôdy, uprednostňuje humusovitý, úrodný a mierne kyslý alebo zásaditý substrát. Dôležité je, aby bol stále jemne vlhký, ale rozhodne nie preliaty. Ak mu zabezpečíte vhodné podmienky, bude sa mu dariť od začiatku leta až do neskorej jesene.
Ibištek uprednostňuje slnečné, pred vetrom chránené a teplé miesto.
Foto: shutterstock/foto_gui2
Má ibištek rád zalievanie? Áno, ale radšej to nepreháňajte
A to nás privádza k ďalšej požiadavke pri pestovaní tejto rozmarnej, ale krásnej rastliny. Ibišek by sa mal polievať pravidelne, t. j. počas vegetačného obdobia aj 2 až 3-krát týždenne, neskôr o niečo menej často. Robte to však pomerne opatrne, pretože prebytok vody môže spôsobiť hnilobu. Rozhodne sa vyhnite polievaniu listov alebo púčikov, zálievku nasmerujte priamo do pôdy.
Aké hnojivo používať na ibištek? Vyrobíte si ho sami
Okrem zalievania je potrebné ibištek pravidelne hnojiť. Hnojte ho však v čase, keď aktívne rastie, a nie „odpočíva“. Z tohto dôvodu existujú tri najlepšie časy, presnejšie:
na začiatku jari,
po prvom kvitnutí,
uprostred leta.
Rozhodne sa vyhnite hnojeniu na jeseň a určite v zime. V extrémnych prípadoch to môže viesť k plytvaniu. Okrem toho nezabudnite použiť vhodnú výživu, najlepšie takú, ktorá je bohatá na fosfor, ktorý má priaznivý vplyv na kvety. Na tento účel si môžete zaobstarať prípravok pre kvitnúce rastliny alebo použiť kávovú usadeninu. Zmiešajte 5-6 čajových lyžičiek s vodou a použite na zalievanie rastlín a poteší vás to.
Z kávovej usadeniny môžete pripraviť roztok alebo ju jednoducho premiešať s pôdou.
Foto: shutterstock/Caterina Trimarchi
TIP! Kávovú usadeninu môžete použiť aj iným spôsobom. Primiešajte ju do vrchnej vrstvy pôdy a ona postupne prenikne do pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často zalievať orchidey? Stačí jedna chyba a kvety budú preč
Kvety pokrývajú ker počas celého leta. Pripomínajú nadýchané pompony
The post Ako hnojiť ibištek? Použite odpad a bude kvitnúť až do jesene. Susedia budú zelenať od závisti appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.