Táto dlažba, ako už jej názov vypovedá, sa hodí hlavne na záhrady, pretože dokáže spevniť povrch, na ktorom rastie tráva. Takže ak chcete mať svoju záhradu zelenú, ale zároveň potrebujete „pevnú pôdu pod nohami“, je zatrávňovacia dlažba zásahom do čierneho. Zistite, ako položiť zatrávňovaciu dlažbu.
Betónová zatrávňovacia dlažba
Tento typ dlažby je tvorený betónovými tvárnicami, pod ktorými ale musí byť kvalitne zhutnený povrch. A je len na vás, akú veľkosť tvárnice budete chcieť. Medzi týmito tvárnicami vám bude prerastať tráva. Tá musí byť ale kvalitne zmiešaná so zeminou pre jej dobré zakorenenie. Trávu treba dostatočne zalievať, pretože betón je materiál, ktorý čiastočne absorbuje vodu a uberá tak vlahu práve trávniku. Tento typ dlažby je ťažký, takže bude dobre sedieť, ale pokládku tento fakt trochu sťaží.
Plastová zatravňovací dlažba
Tento typ dlažby sa hodí napríklad na detské ihriská, automobilové státie a podobne – pretože je vysoko odolná proti teplotným zmenám a vplyvom počasia. Mnoho z vás poteší, že je aj z hľadiska ekológie nezávadná. Na rozdiel od betónu sa môže stať, že vám plastová dlažba zarastie úplne, takže ju na prvý pohľad ani neuvidíte, ale budete mať perfektne spevnenú pôdu. Je veľmi ľahká, ale kvôli svojim vlastnostiam môže podklzovať, preto by sa nemala umiestňovať ako výjazd a vjazd áut do mierneho kopca.
Cena plastovej zatrávňovacej dlažby je častokrát nižšia ako pri betónovej dlažbe. Do úvahy je však potrebné brať náklady aj z dlhodobého hľadiska. Kým plastová dlažba môže byť prvotne lacnejšia, môže mať kratšiu životnosť alebo vyžadovať viac údržby v porovnaní s betónovou dlažbou.
Pokládka zatrávňovacej dlažby
Pokiaľ sa rozhodnete túto dlažbu pokladať svojpomocne, je potrebné pripraviť si terén, tzn. odstrániť trávu a inú vegetáciu, kde budete dlažbu pokladať.
Na pripravenej ploche odstrániť hlinu do hĺbky asi tridsať centimetrov.
Zvážiť môžete aj pridanie drenážnej vrstvy, ktorá slúži k odvedeniu prebytočnej vody. Môže ísť napr. o kameninový podsyp, resp. štrk.
Na drenážnu vrstvu (štrk) položíme geotextíliu, ktorá bude brániť premiešaniu podsypu s pôdou.
Ďalšia vrstva bude zhutnená hlina – hrúbka tejto vrstvy by mala byť približne 10 cm.
Na ňu položíte zatrávňovaciu dlažbu v smere spádu. Uistite sa, že medzi jednotlivými dielcami dlažby je rovnomerná medzera, čo umožní rast trávy.
Po pokládke dlažby zasypte otvory alebo medzery zmesou pôdy (humusom) a semien trávy.
Zalejte oblasť a postarajte sa o pravidelné zalievanie, kým tráva nezačne rásť a nezakorení sa.
Zatrávňovacia dlažba je nielen praktická, ale aj na pohľad estetická.
Ďalšie tipy do záhrady
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.