Pravidelné kosenie trávnika pomáha udržiavať záhradu v skvelom stave, a to od jari až do jesene. Veľakrát je pokosená tráva považovaná skôr ako odpad a nevieme si rady, kam s ňou. Na záhrade pre ňu však nájdete niekoľko skvelých využití a možností, ako trávu spracovať. Vďaka tomu už nebudete musieť riešiť, kam pokosenú trávu dať.
Mulčovacia hmota
Pokosenú trávu môžete využiť v podstate kdekoľvek, kde inokedy využívate mulčovaciu kôru. Použiť ju môžete čerstvú aj jemne zavädnutú, a to na rôzne záhony. Postará sa o to, že zemina zostane vlhká a obmedzí rast buriny. Pridajte však iba tenkú vrstvu, veľké množstvo by mohlo začať plesnivieť. Tráva sa po niekoľkých dňoch rozloží a stane sa tak prírodným hnojivom.
Tento spôsob mulčovania sa skvele hodí pod ovocné stromy a kríkové rastliny. Trávu však môžete využiť napríklad aj k viniču či paradajkám. Postará sa o to, aby rastlina dostala dostatok živín. Neumiestňujte však trávu na tienisté a vlhké miesta, v týchto miestach sa totiž často zdržujú slimáci, ponúkli by ste im tak skvelé útočisko.
Na zakladanie záhona
Ak plánujete založiť nový záhon, pokosenú trávu rozhodne nevyhadzujte. Bude sa vám totiž hodiť. Stačí na budúci záhon položiť väčšiu vrstvu trávy. Získate tak prírodný odpudzovač buriny. Po niekoľkých týždňoch potom len stačí trávu pohrabať a priestor pod ňou zrýľovať. Hravo sa tak zbavíte všetkých nežiaducich rastlín, ktoré by inak na záhone mohli robiť problém. Praktické je tiež menšie množstvo trávy zaryť rovno do záhona, poslúži ako skvelé hnojivo.
Tráva v komposte
Ak máte na záhrade kompost, potom vás vôbec nemusí trápiť, kam s pokosenou trávou. Tá sa totiž do kompostu skvele hodí. Dajte však pozor na to, aby ste ju kompostovali správne.
Je dôležité vytvárať jednotlivé vrstvy.
Tráva by teda mala byť prekladaná hlinou, vetvičkami, suchým lístím či kuchynským odpadom.
Pre správne kompostovanie je nevyhnutné udržovať správny pomer materiálov, tie rozdeľujeme na dusíkaté a uhlíkaté.
Tráva patrí medzi dusíkaté, preto je potrebné k nej pridať ostatné materiály.
Vrstva trávy by v komposte nemala byť vyššia ako desať centimetrov. Pri kompostovaní vytvára rozkladajúca sa tráva veľké množstvo tepla, vďaka čomu zahubia škodlivé patogény a škodcov. Snažte sa však dať pozor na to, aby ste do kompostu nerozšírili semená buriny, ktorá by neskôr mohla robiť problémy.
Pestovanie zemiakov
Pokosená tráva sa skvele hodí na pestovanie zemiakov. Postup je podobný ako pri zakladaní nového záhona:
Stačí iba pokosiť vybrané miesto, kde chcete zemiaky pestovať, a potom naň vložiť riadky zemiakov.
Na takto pripravené zemiaky opäť navrstvite množstvo trávy.
Takto postupujte pri každom kosení, na zemiakoch by totiž mala vzniknúť zhruba pol metrová vrstva pokosenej trávy. Všetko dobre prelejte a potom už stačí len čakať. Prvé rastliny by sa mali objaviť najskôr po šiestich až desiatich týždňoch. V období zberu, teda na jeseň, potom stačí len trávu rozhrnúť a zemiaky žať.
Odpadkové koše na bio odpad
Praktickým riešením je možnosť trávu ekologicky zlikvidovať. V niektorých mestách nájdeme kompostárne, ktoré spracovávajú bioodpad. Pokosenú trávu tak môžete odviesť na toto miesto. O niečo jednoduchším riešením je potom prenajať si zbernú nádobu na bioodpad k svojmu domu. V období vegetácie totiž treba kosiť trávnik často a môže tak byť náročné zakaždým trávu odvážať na špeciálne miesto. Za malý poplatok bude odpadkový kôš pravidelne vyvážený a nemusíte sa tak o nič starať.
Pokosená tráva nájde v záhrade rôzne využitie. Vďaka tomu tak nemusíte riešiť, ako sa trávy zbaviť. Skúste ju radšej využiť ako praktického pomocníka pri pestovaní. Nielenže poskytuje rastlinám vhodné podmienky na rast, ale tiež poslúži ako prírodné hnojivo.
Zdroj: lawnsolutionsaustralia.com.au, scotts.com
Ďalšie tipy do záhrady
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.