Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Alternatíva k tuji. Rýchlo rastie a chráni pred pohľadom susedov

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture). Snívate o rade zelených rastlín, ktoré vás budú chrániť pred zvedavými pohľadmi susedov? Potom sú najčastejšou voľbou tuje, ale existuje aj alternatíva. Duglaska tisolistá je nenáročná, každý rok narastie takmer o meter a navyše veľmi dobre znáša tvarovanie. Navyše je táto zaujímavá rastlina dlhoveká, takže jej pestovanie […]
Menej ako 1 min. min.

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).

Snívate o rade zelených rastlín, ktoré vás budú chrániť pred zvedavými pohľadmi susedov? Potom sú najčastejšou voľbou tuje, ale existuje aj alternatíva. Duglaska tisolistá je nenáročná, každý rok narastie takmer o meter a navyše veľmi dobre znáša tvarovanie. Navyše je táto zaujímavá rastlina dlhoveká, takže jej pestovanie sa ukáže ako investícia na dlhé roky. Ako pestovať duglasku tisolistú pre pevný a krásny živý plot? Poďme sa to dozvedieť.

Nielen tuje možno vysádzať ako živý plot.
Foto: shutterstock/Ground Picture

Ako vyzerá duglaska tisolistá?

Duglaska je strom, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky a svojím habitusom a vzhľadom sa podobá smreku. Na rozdiel od smreka môže v optimálnych podmienkach dosiahnuť výšku až 100 m a bez problémov rásť viac ako tisíc rokov. V našich európskych klimatických podmienkach sa nemusíme obávať jeho obrovských rozmerov, bude menší a navyše veľmi dobre znáša rez a tvarovanie. To druhé je dosť dôležité, pretože každý rok narastie až o 80 cm.

Ako vyzerá duglaska? Je už známe, že sa podobá smreku, ale je podstatne hustejšia ako on, čo hovorí len v prospech jej nahradenia tuje. Okrem toho sa vyskytuje v mnohých odrodách, ktoré sa môžu líšiť tvarom ozdobných ihlíc.

Kde vysadiť duglasku tisolistú?

Duglasku môžete bez obáv vysádzať do vašich záhrad a ani skutočnosť, že má spočiatku úzky habitus, by vám nemala brániť v tom, aby ste z niekoľkých druhov v budúcnosti vytvorili živý plot. Strom možno vysádzať na plnom slnku aj na tienistom mieste. Nemá veľké nároky na pôdu, ale najlepšie rastie v humusnových, úrodných a priepustných, ale nie príliš vlhkých pôdach. Je už známe, že duglaska je pomerne odolná voči nepriaznivým podmienkam, ale jedna skutočnosť jej môže vadiť. Ak je ovzdušie veľmi znečistené, duglaska tisolistá veľmi rýchlo stráca svoju atraktívnu a živú farbu.

Starostlivosť o duglasku tisolistú

Starostlivosť o duglasku nie je zložitá. Vďaka tomu, že má pomerne rozsiahly koreňový systém, sa nemusíte obávať, že by ju narušil nedostatok vody. Bohužiaľ, to platí len pre staršie druhy. Mladé stromčeky je potrebné v prvých dvoch rokoch zalievať malým množstvom vody v období sucha. Hneď po výsadbe je dobré rozprestrieť pod ne mulč, najlepšie borovicovú kôru, ktorá poskytne výbornú izoláciu na zníženie odparovania vody z pôdy.

Nepriedušný živý plot možno vytvoriť z ihličnatých stromov, ako je duglaska tisolistá.
Foto: shutterstock/meunierd

Čo si ešte musíte zapamätať o hnojení duglasky? Raz za sezónu by sa mala aplikovať solídna dávka viaczložkových prípravkov alebo špeciálnych hnojív pre ihličnany. Na zlepšenie stavu duglasky sa môžete obrátiť aj na domáce prípravky, v takom prípade vám nič nebráni použiť napríklad kávu. Nielenže dokonale okysľuje substrát, čo duglaske len pomáha čerpať minerály z pôdy, ale dodáva aj dusík. Tento prvok je zodpovedný nielen za rast, ale aj za intenzívne sfarbenie ihličia. Kávu pre duglasky možno podávať minimálne dvoma spôsobmi: buď jednoducho posypte stromček mletou kávou, alebo stromčeky zalejte (v pomere 1:10) nesladeným kávovým nálevom.

Prerezávanie duglasky

Je známe, že zelená duglaska môže dosiahnuť gigantické rozmery, ale potom neplní svoju funkciu živého plotu. Preto ju musíte pravidelne strihať. To sa môže vykonávať dvakrát ročne: skoro na jar (vo februári alebo v marci) a koncom leta (v auguste alebo v septembri). Stonky duglasky samozrejme nemusíte skracovať veľmi diametrálne: stačí skrátiť približne 1/3 dĺžky.

Na druhej strane mladé duglasky vôbec nepotrebujú rez, pretože prvé dva-tri roky vytvárajú veľmi dekoratívny habitus. Až neskôr sa duglasky môžu použiť na tvorbu živých plotov.

Duglaska tisolistá nepatrí len medzi dlhoveké rastliny, ale dosahuje aj úctyhodnú veľkosť.
Foto: shutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ročne dorastie až do 80 cm. Tento strom vás bude chrániť pred susedmi lepšie ako tuje

Doháňa vás tento pohľad k slzám? Zmiešajte s vodou a nastriekajte si tuje. Takto zachránite hnednúce stromy

The post Alternatíva k tuji. Rýchlo rastie a chráni pred pohľadom susedov appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »