
V posledných dňoch sa v kryptomenovej komunite začali šíriť špekulácie o možnom vstupe amerického ministerstva obrany (DoD) do ťažby Bitcoinu. Tieto dohady sa objavili po tom, čo prezident Donald Trump oznámil zriadenie strategickej bitcoinovej rezervy (SBR), ktorá by mohla signalizovať širšie zámery vlády v oblasti kryptomien.
Záhadné náznaky a teória hier
Debatu spustil príspevok Michelle Weekleyovej, výkonného riaditeľa spoločnosti Byte Federal, ktorá 17. marca na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) uviedla:
„Myslím si, že ministerstvo obrany začne ťažiť Bitcoin.“
Jej vyjadrenie bolo sprevádzané sériou vizuálov a odkazov na vplyvné osobnosti kryptopriestoru, čo len umocnilo špekulácie. Napríklad Michael Saylor, zakladateľ spoločnosti Strategy, na to reagoval slovami:
„Blížia sa veľké veci.“
Ďalšou významnou postavou v tejto diskusii je Jason Lowery, dôstojník amerických vesmírnych síl a autor knihy Softwar: A Novel Theory on Power Projection and the National Strategic Significance of Bitcoin. Lowery tvrdí, že Bitcoin nie je len digitálna mena, ale strategický nástroj na projekciu moci. Jeho koncept sa opiera o mechanizmus proof-of-work (PoW), ktorý využíva fyzické zdroje – elektrinu a výpočtový výkon – na zabezpečenie digitálneho priestoru.
Loweryho myšlienka je jednoduchá: ak by štát ovládal významnú časť bitcoinovej ťažobnej kapacity, mohol by výrazne posilniť svoju kybernetickú bezpečnosť a zároveň minimalizovať riziko útokov na blockchain.
Bitcoin ako nástroj kybernetickej dominancie?
Ak by sa americká armáda skutočne zapojila do ťažby Bitcoinu, išlo by o prelomový krok, ktorý by mohol mať niekoľko strategických výhod:
- Energetická prevaha – Ťažba Bitcoinu je energeticky náročná a štát s dostatočnými zdrojmi by mohol ovládnuť podstatnú časť ťažobnej kapacity.
- Posilnenie kybernetickej bezpečnosti – Proof-of-work zabezpečuje blockchain tak, že útoky sa stávajú extrémne drahými. Ak by USA mali dominantný podiel v ťažbe, mohli by chrániť Bitcoin pred prípadnou manipuláciou zo strany nepriateľských štátov.
- Geopolitický vplyv – Vzhľadom na to, že Bitcoin sa čoraz viac považuje za digitálne zlato, kontrola nad jeho ťažbou by mohla poskytnúť ekonomické a strategické výhody na globálnej úrovni.
Nezvratná budúcnosť?
Niektorí analytici sú presvedčení, že americká vláda a spravodajské agentúry (CIA, NSA) už teraz ťažia Bitcoin v tajnosti. Bob Burnett, zakladateľ spoločnosti Barefoot Mining, v tejto súvislosti uviedol:
„Nehovorím, že sa mi to páči, ale je to nevyhnutné. Pravdepodobne to urobí aj FED, CIA a NSA. Očakávam, že posledné dve menované to už robia.“
Nie je to prvýkrát, čo sa objavili špekulácie o štátnej ťažbe kryptomien. Čína mala v minulosti pod kontrolou významnú časť globálnej bitcoinovej ťažobnej kapacity, až kým v roku 2021 nezakázala ťažbu na svojom území. Ak by sa USA vydali opačnou cestou a začali aktívne ťažiť Bitcoin, mohlo by to viesť k novému typu digitálnej studenej vojny.
Záver
Zatiaľ nie je žiadny dôkaz o tom, že by americká armáda už aktívne ťažila Bitcoin. Špekulácie však naznačujú, že s rastúcou dôležitosťou digitálnych aktív by mohlo byť len otázkou času, kedy sa štát začne aktívne podieľať na ich zabezpečení a kontrole.
Ak sa teória „Bitcoin ako strategická zbraň“ naplní, mohol by sa svet ocitnúť v úplne novej ére geopolitického boja – tentoraz nie o ropu, ale o výpočtový výkon a kryptografickú dominanciu.
Príspevok Americká armáda a ťažba Bitcoinu je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.
