Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Americká cla by drtivě ovlivnila cenu iPhonů. Z Indie odletěla letadla nacpaná telefony

Kalifornská společnost Apple je jednou z nejoblíbenějších značek na světě. Američané ji milují a stejně tak to platí o jejích telefonech iPhone. Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku vládne americkému trhu s více než 57procentním podílem. ČTĚTE TAKÉ: Lavrov pochválil Trumpa. Rozumí ukrajinskému konfliktu lépe než kterýkoliv západní státník, řekl Model iPhone 16 Pro se v USA prodává za […]
3 min.

Kalifornská společnost Apple je jednou z nejoblíbenějších značek na světě. Američané ji milují a stejně tak to platí o jejích telefonech iPhone. Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku vládne americkému trhu s více než 57procentním podílem.

ČTĚTE TAKÉ: Lavrov pochválil Trumpa. Rozumí ukrajinskému konfliktu lépe než kterýkoliv západní státník, řekl

Model iPhone 16 Pro se v USA prodává za 1 199 dolarů (v přepočtu 27 200 korun), v Česku stojí necelých 33 tisíc korun. Výrobní cena nejvýkonnějšího modelu je však o něco nižší, zhruba 12 400 korun. Nejdražší součástkou iPhone 16 Pro je zadní kamera, která pochází z Japonska. V době uvedení telefonu na trh stála 2 800 korun.

Apple do telefonů dává svůj vlastní šestijádrový procesor A18 Pro, který vyrábí tchajwanská společnost TSMC a stojí dva tisíce korun. Telefon se chlubí OLED displejem s úhlopříčkou 6,3 palce, jenž pochází z továrny v Jižní Koreji a vyrábí se za 850 korun. Připojení k mobilní síti obstarává 5G modem za 600 korun.

Operační paměť pochází ze Spojených států a vyšla Apple na 500 korun. Úložiště o kapacitě od 128 GB do 1 TB je z Japonska a stojí 470 korun. Stejnou cenu má i titanové tělo telefonu z Číny. Z této asijské země pochází také baterie, která stojí 100 korun.

Drtivá většina iPhonů se skládá v Číně

Podle odborníků je výrobní cena ostatních komponent 4 500 korun. Drtivá většina iPhonů se skládá v Číně, další továrny má Apple v Indii nebo Brazílii. Pokud k výrobní částce 12 400 korun připočítáte i 145procentní cla, která USA uvalily na Čínu, zaplatil by Apple přes 30 tisíc korun. Rázem by výrobní náklady byly mnohem vyšší, než za kolik se telefon v USA momentálně prodává.

Pokud by celní válka mezi Čínou a Američany pokračovala, musel by Apple zařízení zdražit. Na internetu někteří uživatelé šíří videa vytvořená umělou inteligencí, ve kterých si utahují z toho, že by Američané montovali telefony sami.

Ministr obchodu Spojených států amerických Howard Lutnick to ale vidí jako reálnou možnost. „Armáda milionů lidí, která šroubuje malé šroubky, aby vyrobili iPhony. To přesuneme do Ameriky a zautomatizujeme to,“ prohlásil.

„To je, jako kdybych koukal na NBA a říkal bych, jak snadné je se trefit do koše. Je to nejkomplexnější dodavatelský řetězec na světě. Když něco takového vybudujete v USA, budete mít iPhone za 3 500 dolarů,“ okomentoval to analytik Dan Ives.

Letadla plná iPhonů

Ze strachu před zdražováním se podle serveru Bloomberg zvýšil zájem o koupi telefonů. Před platností avizovaných cel odletělo z Indie několik letadel plných iPhonů, aby se tarifům vyhnuly.

Poslední vývoj ale naznačuje, že se Američané dražších smartphonů a dalších zařízení obávat nemusí. Agentura Reuters v sobotu informovala, že USA nebudou uplatňovat nová cla na některou elektroniku a chytré telefony by dostaly výjimku. Na příkladu iPhonů jsou vidět děsivé následky, které by cla měla. I to může být důvod, proč administrativa Donalda Trumpa ze svého rozhodnutí couvá.

VIDEO: Trumpův vyslanec znepokojuje republikány i Evropu. Rusku by přenechal anektované oblasti

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »