
Po celé měsíce se v Kyjevě mluvilo o dlouho očekávané ruské ofenzivě, jejímž cílem bylo obsadit další části východní Ukrajiny. Přestože Rusko dosáhlo mírných postupů a v některých oblastech výrazně posílilo, byla ofenziva spíše neúspěšná, píše CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neprůstřelné vesty pro zdravotníky a zásoba léků. Evropa připravuje své nemocnice na válku
Jednání o příměří mezitím ustoupila do pozadí a ruský prezident Vladimir Putin minulý týden zopakoval to, co je již dlouho jedním z jeho hlavních argumentů pro ospravedlnění invaze: „Považuji ruský a ukrajinský národ za jeden. V tomto smyslu je celá Ukrajina naše.“
Ruské jednotky se snaží postoupit v několika oblastech 1200 kilometrů dlouhé frontové linie. Ukrajinský vrchní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že v jedné části frontové linie – poblíž města Pokrovsk v Doněcké oblasti, kde dochází každý den k nejméně 50 střetům – se nyní nachází 111 tisíc ruských vojáků. Podle ukrajinského generálního štábu bylo v prosinci loňského roku v této oblasti asi 70 tisíc ruských vojáků.
Syrskyj také sdělil, že ruská infiltrace severní oblasti Sumy byla zastavena. Institut pro studium války uvedl, že ukrajinské síly získaly zpět část území a tempo ruského postupu se zpomalilo. „Můžeme říci, že vlna pokusů o ‚letní ofenzivu‘, kterou nepřítel zahájil z ruského území, slábne,“ sdělil Syrskyj.
Situace však není tak jednoznačná. V posledních dnech Rusové získali část území na hranicích regionů Doněck a Dněpropetrovsk. Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že byla dobyta další vesnice, Zirka. A ukrajinský web DeepState navíc tvrdí, že ukrajinská „obrana se nadále rychle hroutí a nepřítel v této oblasti dosahuje významných úspěchů neustálými útoky“. Kreml navíc dlouhodobě trvá na tom, že jeho kampaň bude pokračovat, dokud nezíská kontrolu nad celým východním Doněckem, Záporožím a Chersonem.
Při současném tempu postupu by to ale trvalo mnoho let. A vzhledem k tomu, že administrativa Donalda Trumpa v jednání o příměří angažuje stále méně, je pravděpodobné, že konflikt bude pokračovat i v roce 2026, píše CNN. Analytici navíc varují, že rozptýlením sil po celé Ukrajině riskuje Moskva přetížení své armády. „Oslavují jako za sovětských časů vítězství nad malými městy a vesnicemi, které nemají žádnou skutečnou strategickou hodnotu,“ řekl webu Kyiv Post analytik Michael Clarke.
Válka dronů
Rusové chrlí levné, sériově vyráběné drony, které mají za úkol přetížit protivzdušnou obranu a umožnit průnik některých raket. Tuto taktiku stále častěji používají k útokům na ukrajinská města, zejména na Kyjev, který v posledních týdnech utrpěl značné škody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že přes noc „bylo na nebi 477 dronů, z nichž většina byly rusko-íránské Shahedy, spolu s 60 raketami různých typů.“
Zelenskyj proto opakovaně žádá o další rakety Patriot a jiné západní systémy. Dodal, že Ukrajina je připravena koupit rakety Patriot přímo nebo prostřednictvím fondu zřízeného na základě dohody mezi USA a Ukrajinou o nerostných surovinách.
Obě strany vyrábějí drony všech typů rekordním tempem. Ukrajinská bezpečnostní služba odhaduje, že Rusko vyrábí téměř 200 dronů Shahed denně a má jich na skladě asi šest tisíc. Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové za poslední týden použili na frontě také více než 23 000 malých „kamikaze“ dronů. Syrskyj nedávno připustil, že Rusko získalo náskok v oblasti dronů ovládaných optickými vlákny, které je obtížnější sledovat a zachytit. „Řešení, která byla na začátku války vysoce účinná, postupem času ztratila svou účinnost, protože nepřítel změnil taktiku,“ sdělil ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov.
Ukrajina se ale snaží odolávat a zvyšuje výrobu dálkových dronů, které používá k útokům na ruskou infrastrukturu, jako jsou letiště, rafinerie a doprava. Umerov podotkl, že kromě více než čtyř milionů dronů pro bojové účely budou letos vyrobeny „desítky tisíc“ dalších.
Rusko v recesi?
Obě strany pokračují v budování obranného průmyslu, který jim umožňuje pokračovat v boji. Rozsah ruské výroby ale daleko převyšuje schopnosti Ukrajiny. Generální ředitel ruského vojenského konglomerátu Rostec prohlásil, že produkce se od roku 2021 desetinásobně zvýšila a jeho tržby loni vzrostly na 46 miliard dolarů.
Ruský vojenský rozpočet ale tvoří asi 40 procent celkových veřejných výdajů – více než 6 % HDP. To podpořilo inflaci a Putin minulý týden přiznal, že růst v tomto roce bude „mnohem skromnější“, aby se zabránilo růstu cen. Dokonce naznačil, že výdaje na obranu v příštím roce poklesnou. Jeden z vysokých ruských úředníků, Maksim Rešetnikov, který je ministrem pro hospodářský rozvoj, řekl, že „na základě současné podnikatelské nálady se zdá, že Rusko je na pokraji přechodu do recese“. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová s Rešetnikovem sice nesouhlasila, ale varovala, že finanční rezervy, jako je národní rezervní fond, jsou téměř vyčerpány.
I když dlouhodobá prognóza pro Rusko může být z ekonomického a demografického hlediska ponurá, v krátkodobém horizontu může pokračovat ve financování armády. Navzdory stovkám tisíc obětí může navíc stále vyvinout mnohem větší sílu než Ukrajina. „Máme takové rčení. Kam vkročí noha ruského vojáka, tam je to naše,“ řekl Putin.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry masivní exploze. Ukrajinci zničili vzácný systém KLDR, raketa proletěla kabinou stroje
