Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

ANALÝZA: Trump šokuje i republikány. Ministry vybírá za loajalitu, ne schopnosti

Nejznámějším jménem v Trumpově administrativě je pochopitelně Elon Musk. Nejbohatší muž světa má společně s Vivekem Ramaswamym, kterého Trump porazil v republikánských primárkách a následně získal jeho podporu, vést nově vytvořené ministerstvo pro efektivitu vlády. Nemá přitom jít ani tak o běžný resort, jako spíše o poradní orgán se zkratkou DOGE. Musk však už dříve […]
Menej ako 1 min. min.

Nejznámějším jménem v Trumpově administrativě je pochopitelně Elon Musk. Nejbohatší muž světa má společně s Vivekem Ramaswamym, kterého Trump porazil v republikánských primárkách a následně získal jeho podporu, vést nově vytvořené ministerstvo pro efektivitu vlády. Nemá přitom jít ani tak o běžný resort, jako spíše o poradní orgán se zkratkou DOGE. Musk však už dříve sliboval, že přijde s extrémními škrty ve státní správě. Otázkou je, do jaké míry je bude moci provést.

ČTĚTE TAKÉ: Musk v čele amerického ministerstva? Výhody pro Teslu i korupce, zní od expertů

Pozice pro Muska se očekávala, přesto vyvolala údiv. Vyloženě šokující však byly poslední Trumpovy nominace. Ministrem obrany se má stát moderátor televize Fox News Pete Hegseth. Pozici běžně zastávají politici či vysloužilí generálové, jako je třeba nynější šéf Pentagonu Lloyd Austin.

Hegsethova zkušenost? Podle svých slov jde o válečného veterána z Iráku či Afghánistánu a člena národní gardy. S armádou se měl rozejít kvůli svým „extremistickým pohledům na rozmanitost“ uvnitř ozbrojených složek, jak informuje Reuters. Pro Pentagon, pod kterým je na 1,3 milionu pracovníků, nikdy nepracoval, ani nic neřídil. Má však podporu u nejdůležitější postavy. „S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru – naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí,“ komentoval svůj výběr Trump.

Další překvapení přišlo s nominací na šéfa justice, kterým se má stát dosavadní kongresman Matt Gaetz. Ten je podle agentury AP mimořádně nepopulární i mezi svými republikány. Důvodem jsou jeho extrémní postoje a také neloajálnost vůči stranickým špičkám. V minulosti třeba vyvolal hlasování o odvolání svého kolegy Kevina McCarthyho z postu předsedy Sněmovny reprezentantů. Kritici připomínají, že Gaetz, který má být ministrem spravedlnosti, byl vyšetřován pro podezření ze sexuálního otroctví či užívání drog.

Do čela ministerstva pro vnitřní bezpečnost má Trump v plánu jmenovat současnou guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou. I o ní americká média informují jako o člověku, který má s danou problematikou jen minimální zkušenosti. Pochází ze státu ležícího na severu, tudíž hlavní téma vnitra – migraci – na běžné úrovni příliš neřeší.

Všichni tři zmínění včetně Muska s Ramaswamym však spojuje důležitý faktor – jsou vnímáni jako lidé mimořádně věrní Donaldu Trumpovi, na což poukazuje i stanice CNN.

Úlitba pro bývalé demokraty

Trump některé posty zjevně předá i do rukou politiků, kteří byli po dlouhá léta členy rivalské Demokratické strany. Robert F. Kennedy, pokračovatel slavného politického klanu, podpořil Trumpa již během volebního klání a nyní by měl se svým programem „Udělejme Ameriku opět zdravou“ dostat portfolio na poli zdraví a potravinářství. Kennedy je zároveň známý jako šiřitel konspiračních teorií a odpůrce očkování.

Více než dvacetiletou zkušenost u demokratů má bývalá kongresmanka Tulsi Gabbardová. Politička odmítající zahraniční vojenské mise USA, která nyní přešla k republikánům a stala se jednou z tváří Trumpovy kampaně, má stanout v čele ředitelství tajných služeb, tudíž pod sebou bude mít celou řadu zpravodajských agentur.

Další jména tak překvapivá nejsou. John Ratcliffe byl Trumpovým ředitelem tajných služeb v předešlé administrativě a nyní má vést CIA. Klíčový post ministra zahraničí má připadnout Trumpovu někdejšímu kritikovi a dnes podporovateli, zkušenému senátorovi Marcu Rubiovi.

Loajalita nad schopnosti

Trump tak ve většině případů sází hlavně na loajalitu a nikoliv na zkušenosti či schopnosti jednotlivých kandidátů. Do kabinetu se také nezdráhá jmenovat osobnosti s mimořádně vyostřenými názory všeho druhu.

Někteří pozorovatelé se obávají názorů, které o Trumpovi padaly v případě jeho návratu k moci již v minulosti, a sice že si do své vlády již nebude brát klasické republikánské nominanty, kteří sice mohou být schopní, ale zároveň to nejsou zapřísáhlí „trumpovci“. Místo toho si vesměs vybírá hlavně příznivce svého hnutí MAGA (Make America Great Again – Udělejme Ameriku opět skvělou, pozn. red.).

PODÍVEJTE SE: Přešlapy budoucího šéfa Pentagonu. Při hodu válečnou sekerou trefil bubeníka, ukazuje video

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »