Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Argominister Takáč zrušil problémovú výzvu, no jeho obvinenia nesedia

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč zrušenie 50 miliónovej výzvy na investičné podpory, ktorú sektor od začiatku kritizoval farmárom odôvodňuje tým, že ju opozícia spájala s korupciou. Agrominister chce na polícii nahlásiť aj šéfa najväčšej agrokomory Andreja Gajdoša. Ten hovorí, že tomu nerozumie, pretože ju nikdy verejne s korupciou nespojil. Takáč dávnejšie sám naznačoval, že výzvu zruší […]
Menej ako 1 min. min.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč zrušenie 50 miliónovej výzvy na investičné podpory, ktorú sektor od začiatku kritizoval farmárom odôvodňuje tým, že ju opozícia spájala s korupciou. Agrominister chce na polícii nahlásiť aj šéfa najväčšej agrokomory Andreja Gajdoša. Ten hovorí, že tomu nerozumie, pretože ju nikdy verejne s korupciou nespojil. Takáč dávnejšie sám naznačoval, že výzvu zruší lebo ju platobná agentúra nebude stíhať zadministrovať.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v stredu (5. februára) prekvapivo oznámil, že ruší investičnú výzvu, ktorú vyhlásil vlani. S výnimkou podpory obnoviteľných zdrojov ide o jedinú výzvu, ktorú ministerstvo pod Takáčovým vedením vyhlásilo na investície do výroby.

Hlavným dôvodom podľa Takáča je, že chce predísť špekuláciám o podvodoch vo výzve.

„Napriek tomu, že výzva bola vyhlásená s najlepším úmyslom, pristupujeme k jej zrušeniu. Nedopustím, aby na rezort padol čo i len tieň podozrenia z využívania nekalých praktík,“ vyhlásil Takáč.

Tento dôvod ale pôsobí ako zástupný. V staršom verejnom vystúpení ale naznačoval, že by sa výzva mohla zrušiť z dôvodu časovej tiesne.

Výzvu na podporu investícií fariem agrorezort vyhlásil vlani v októbri. Podporiť mala podniky so špeciálnou rastlinnou výrobou, teda ovocinárov a zeleninárov, a tiež so živočíšnou výrobou.

Ako prvý o výzve a jej problémových častiach informoval portál EURACTIV Slovensko. Výhrady voči nej mali prakticky všetky poľnohospodárske združenia. Prekážali im hlavne bodové kritériá pre výber projektov, ktoré boli napasované na nákup drahých kombajnov, ktoré týmto sektorom nepomôžu.

Ministerstvo pôdohospodárstva vtedy na otázky ohľadom výzvy neodpovedalo.

Takáč tlačí výzvou farmy do nákupu kombajnov, väčšina ich nechce

Agrominister Richard Takáč vypísal investičnú výzvu, ktorá je v rozpore s jeho vlastnými slovami o tom, že budúcnosťou slovenského agrosektora sú zeleninári, ovocinári a chovatelia zvierat. Kritériá výzvy sú napasované na veľké farmy a nákup drahých kombajnov, ktoré týmto sektorom nepomôžu.

Kto hovorí o korupcii

Podľa Takáča informácie o korupcii na verejnosti šírili opoziční politici a dokonca aj predseda najväčšej agropotravinárskej komory (Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, SPPK) Andrej Gajdoš.

„Chcem oznámiť, že aj podávam podnet na políciu, že niektorí opoziční poslanci, vrátane aj predsedu SPPK poskytovali rôzne tvrdenia na Slovensku, že tam dochádzalo k nejakej korupcii k nejakým vybraným subjektom,“ vysvetľoval agrominister.

Takáč ale nepresnil, kto konkrétne z opozície a kedy mal šíriť informácie o nekalých praktikách.

Z opozície sa výzve výraznejšie verejne venovali dvaja politici: Alojz Hlina (SaS) a Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko).

Hlina krátko po jej vyhlásení hovoril o „smeráckej logike“, no s korupciou ju nespojil. „Chovatelia zvierat potrebujú všetko možné na svete, ale až na posledných miestach dôležitosti je kombajn a hneď za ním asfaltérske vozidlo,“ komentoval. Portál EURACTIV Slovensko neanalyzoval všetky Hlinove vyjadrenia, preto nevieme vylúčiť, že výzvu niekedy dal do súvislosti s korupciou.

AGRI Štatistika mesiaca: „Jedna veľká nula“

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč kritizoval predchodcov za vynechanie agropotravinárstva z plánu obnovy a chcel v ňom nájsť peniaze pre farmárov a spracovateľov. Ani po poslednej revízii plánu sa ale sektor peňazí z pandemického krízového nástroja nedočkal. 

Štefunko vtedy takisto nenaznačoval podvodné konanie, kritizoval obsah a parametre výzvy.

„Pomáha to veľkým farmám, ktoré si môžu dovoliť kúpiť takéto kombajny, aby mohli obhospodarovať veľké polia. Nepomáha to malým pestovateľom a ovocinárom,“ povedal Štefunko v diskusii s ministrom Takáčom v televízii JOJ.

Takáč v stredu akékoľvek podvodné konanie vylúčil.

„Ako môže byť výzva pre niekoho určená, keď bodový systém nestanovujú externí hodnotitelia? Bodový systém je priamo definovaný vo výzve. Poľnohospodár si môže kúpiť aj traktor so zlatými kľučkami, ale dostane len takú sumu, ktorú určuje katalóg schválený certifikačným orgánom,“ poslal rezort neskôr jeho vyjadrenie v tlačovej správe.

Je pravda, že z výziev už dávnejšie vypadlo subjektívne bodovanie hodnotiteľmi, no bodové kritériá určuje agrorezort a sú tam práve preto, aby sa napasovali na vybrané sektory, ktoré ministerstvo cielene chce podporiť. V tomto prípade to mali byť veľké farmy so špeciálnymi plodinami a chovom zvierat – hlavne hovädzieho dobytka.

Historický moment

Verejný útok na Gajdoša je ale pre sektor veľký šok. Žiadny z doterajších ministrov sa nevyhol stretom s komorou, kedy sa líšili ich názory na poľnohospodárske politiky, no takto ďaleko to nikdy nezašlo.

SPPK je najvplyvnejšou agrokomorou na Slovensku s najväčšou členskou základňou pokrývajúcou výraznú väčšinu poľnohospodárskej výroby. Preto vždy bolo pre obe strany najvýhodnejšie hľadať spoločnú reč a osobné animozity či názorové rozdiely komunikovať interne.

Naposledy boli vzťahy najviac napäté za ministrovania Jána Mičovského (OĽaNO), ktorého agropotravinárska obec počas celého mandátu vnímala skôr ako lesníka než odborníka na agrosektor. Hrozba trestného oznámenia šéfovi SPPK je ale krokom, ktorý nemá precedens.

Chladné vzťahy medzi Takáčom a Gajdošom nie sú v poľnohospodárskom prostredí veľkým tajomstvom. Otázne je, čo chce minister v jeho prípade hlásiť na polícii. Predseda SPPK nepatril k veľkým fanúšikom výzvy, no verejne ju nikdy nespojil s korupciou alebo podvodmi. Vo svojich vyjadreniach zatiaľ nebol kritický ani voči osobe ministra.

Andrej Gajdoš pre portál EURACTIV Slovensko reaguje, že kroku ministra nerozumie. „Vôbec neviem, čo tým minister sleduje. On musí vysvetliť, čo tým myslel,“ hovorí. Odmieta, že by niekedy verejne o výzve hovoril v súvislosti s korupciou.

„Nikdy som sa verejne kriticky nevyjadril, že je tam niečo neštandardné. Výzva 74 nebola nastavená dobre, čo sme aj pripomienkovali a došlo v nej k viacerým zmenám. Záujem bol obrovský, preto nechápem to zrušenie,“ dodáva.

Skutočným dôvodom môže byť čas

V spomínanej diskusii s podpredsedom PS Takáč priznal, že podporiť veľké podniky bolo jeho zámerom. „Táto výzva nie je pre poľnohospodára, ktorý má desať hektárov. Musíme podporovať malého aj veľkého,“ odpovedal.

Minister vtedy priznal, že touto cestou išli aj preto, aby sa zvýšila šanca, že sa peniaze stihnú vyčerpať. „Keby sme vyhlásili výzvu pre sedem a pol tisíc podnikov, tak pri stave, v ktorom sme prevzali PPA, to nemá šancu spraviť,“ pokračoval.

Následne naznačil, že ich preto nakoniec ministerstvo zruší, čo sa aj stalo. „Môže sa stať, že nakoniec tieto výzvy aj zrušíme,“ dodal.

Na to upozorňovali poľnohospodári hneď po oznámení výzvy. Pozastavovali sa nad tým, prečo ministerstvo ide do úplne novej výzvy na sklonku agrodotačného obdobia a tvrdili, že rezort ju mal vyhlásiť oveľa skôr.

Slovensko musí peniaze podľa európskych pravidiel vyčerpať do konca roka 2025. Poslednú žiadosť o platbu budú môcť farmy posielať do polovice tohto roka. Na projekty teda budú mať maximálne niekoľko mesiacov, ešte menej času na ich administráciu bude mať platobná agentúra.

O investičnú podporu z tejto výzvy bol nakoniec obrovský záujem. Farmári podali 722 žiadostí v hodnote prevyšujúcej 235 miliónov eur, teda skoro päťnásobok jej alokácie. Portál Poľnoinfo už začiatkom januára informoval, že PPA, poľnohospodári aj dodávatelia sú vo veľkej časovej tiesni.

Platobná agentúra ešte stále bojuje s výzvou 65, kde nie je vyhodnotené veľké množstvo projektov. Aj v tomto prípade hľadá ale minister vinníkov inde ako na vlastnej pôde. Na jeseň zvolal tlačovú konferenciu, kde vyzýval poľnohospodárov, aby si posielali žiadosti o dotácie, hoci oveľa väčší problém je s hodnotením na PPA.

Nie je tak ani jasné, aké plány má ministerstvo s týmito peniazmi po zrušení výzvy. Tento krok zvyšuje riziko prepadnutia peňazí na konci programového obdobia. Takáč už vopred avizoval, o že časť prostriedkov príde Slovensko aj za rok 2024. Na otázku portálu EURACTIV Slovensko, či peniaze nakoniec prepadli, minister odpovedal, že sa ministerstvu ich strate vyhlo. O niekoľko dní neskôr po stretnutí Rady EÚ prepadnutie pripustil. „Za minulý rok máme zadeklarovanú nejakú sumu a riešime s Európskou komisiou, že čo nám uzná. Našou snahou je dostať sa na nulu, ale nepredpokladám, že až tak by sme to dokázali,“ povedal pre TASR.

Odpoveď farmári zatiaľ nemajú ani na to, čo bude s ich projektami, do ktorých investovali státisíce eur.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »