Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Atentát na Trumpa: Biden vyzýva na schladenie emócií, Fico vidí paralely so streľbou v Handlovej

Situácia v Spojených štátoch pripomína dianie na Slovensku, keď bol spáchaný teroristický útok na Roberta Fica. Časť republikánov z atentátu na Donalda Trumpa viní médiá a Demokratickú stranu. O útoku sa šíria konšpiračné teórie a bezpečnostné zložky čelia kritike za nezvládnutie situácie. Amerikou cez víkend otriasol atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Bývalého šéfa Bieleho […]
Menej ako 1 min. min.

Situácia v Spojených štátoch pripomína dianie na Slovensku, keď bol spáchaný teroristický útok na Roberta Fica. Časť republikánov z atentátu na Donalda Trumpa viní médiá a Demokratickú stranu. O útoku sa šíria konšpiračné teórie a bezpečnostné zložky čelia kritike za nezvládnutie situácie.

Amerikou cez víkend otriasol atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Bývalého šéfa Bieleho domu sa na predvolebnom mítingu v Pensylvánii pokúsil zastreliť 20-ročný Thomas Matthew Crooks. Útočník zahynul na mieste po tom, ako ho zneškodnili príslušníci tajnej služby.

Viacnásobné výstrely na meetingu viedli k smrti 50-ročného muža a zrazeniu ďalších dvoch prítomných ľudí. Trump vyviazol s poranením pravého ucha.

Americký prezident Joe Biden v nadväznosti na situáciu apeloval, že „nesmieme, nemôžeme vykročiť na cestu politického násilia“. Vo svojom televíznom príhovore z Oválnej pracovne Bieleho domu zdôraznil, že v politike sa môžu občas objaviť aj silné emócie, avšak tie „nikdy nesmú skĺznuť k násiliu“.

„Je načase vychladnúť. Tento druh násilia nepatrí do Ameriky – žiadne násilie do nej nepatrí a to nikdy,“ vyhlásil prezident. Dodal, že vášne sú vybičované v oboch politických táboroch a v prezidentských voľbách pôjde o veľmi veľa.

„Pamätajte, môžeme spolu nesúhlasiť, ale nie sme nepriateľmi. V Amerike svoje nezhody riešime hlasovaním vo volebných miestnostiach, nie streľbou. Moc zmeniť Ameriku by mala spočívať vždy v rukách ľudu a nie atentátnika,“ uzavrel.

Zelenskyj: Nemožno čakať do novembra, proti Putinovi treba nekompromisne zasiahnuť hneď

Volodymyr Zelenskyj sa so žiadosťou o pomoc v boji proti ruskej agresii obrátil aj na republikánov. Prezident Joe Biden poznamenal, že šéf Kremľa Vladimir Putin si neželá nič iné, len „vymazať Ukrajinu z mapy“ sveta.

Čierna labuť vo voľbách

Exprezident Trump po atentáte apeloval na Američanov, že momentálne je viac než kedykoľvek predtým dôležité, aby sa zjednotili.

„Len Boh zabránil tomu, aby sa stalo niečo nepredstaviteľné. Nebudeme sa báť, ale naopak, zostaneme odolní vo svojej viere a vzdorní tvárou v tvár zlobe,“ vyhlásil po streľbe a dodal, že je čas, aby sa ukázal „skutočný charakter Američanov“.

Americkému denníku New York Post v pondelok povedal, že keby počas prejavu mierne nepootočil hlavou, bol by mŕtvy. „Vďaka šťastiu alebo Bohu – mnohí ľudia hovoria, že vďaka Bohu – som stále tu,“ povedal.

Napriek atentátu sa rozhodol pokračovať vo svojom programe a vyrazil do Milwaukee, kde ho Republikáni plánujú potvrdiť ako svojho nominanta do novembrových prezidentských volieb.

Ak sa Demokratická strana rozhodne trvať na kandidatúre Bidena, ktorý musí v posledných týždňoch vyvracať obavy o svojom zdravotnom stave, tak si s Trumpom zopakujú duel spred štyroch rokov.

Podľa viacerých odborníkov je možné, že atentát výrazne posilnil šance na víťazstvo Donalda Trumpa. Do veľkej miery k tomu prispela aj bezprostredná reakcia exprezidenta na streľbu, keď len pár sekúnd po nej svojim priaznivcom ukázal symbol bojovne zovretej päste.

Fotografia jeho gesta vzápätí obletela svet a dostala sa na titulky najväčších denníkov. Podľa pozorovateľov pomohol tento záber Trumpa vykresliť ako niekoho, kto je „ochotný zomrieť pre svoju krajinu“.

Amerikanista Jan Beneš v rozhovore pre český spravodajský podcast Vinohradská 12 upozornil, že atentát môže zároveň znížiť ochotu Demokratickej strany vymeniť kandidáta do volieb.

Posledné týždne sa šírili výzvy na odstúpenie Joea Bidena zo zdravotných dôvodov. Podľa Beneša by tieto hlasy mohli teraz ustať v snahe nevnášať do volieb ďalší chaos.

Biden chce ďalej kandidovať a poraziť Trumpa. Zelenského si pomýlil s Putinom

Úradujúci americký prezident tvrdí, že zahraniční lídri počas summitu NATO nevyjadrili pochybnosti o jeho spôsobilosti vykonávať funkciu prezidenta. Zároveň informoval, že podľa neurologického vyšetrenia z februára je „v dobrej kondícii“.

Pre Slovákov povedomá situácia

Situáciu možno prirovnať k „teórii čiernej labute“. Ide o metaforu pre nepredvídateľnú udalosť, ktorá má významný vplyv na spoločnosť. Slovákom zároveň ponúka niekoľko paralel s 15. májom, keď bol spáchaný teroristický útok na premiéra Roberta Fica.

Popri výzvach na upokojenie situácie mnoho vládnych predstaviteľov obvinilo z útoku liberálnu opozíciu, médiá a mimovládky. Išlo aj o rétoriku premiéra Fica v rámci jeho prvého príhovoru pre verejnosť (5. júna) aj reakcie na Trumpov atentát.

„Keby útočník na D. Trumpa vedel po slovensky, stačilo by mu prečítať Denník N, SME alebo Aktuality, aby dostal chuť ,urobiť poriadok‘ s neposlušným bývalým prezidentom USA. Scenár ako cez kopirák. Politickí oponenti D. Trumpa sa ho pokúšajú zatvoriť, a keď im to nevychádza, tak toľko štvú verejnosť, až nejaký úbožiak zoberie zbraň,“ napísal v nedeľu na Facebooku.

„Je veľavravné, že Robert Fico namiesto štátnického prejavu poslal recept pre Trumpa, ako interpretovať útok a ako ho využiť proti nezávislým médiám,“ zareagovala šéfredaktorka SME Beáta Balogová. Dodala, že premiér namiesto toho mohol vyjadriť ľútosť nad situáciou alebo nádej, že sa americká demokracia z útoku zotaví, čo však nespravil.

Podobné naratívy však prichádzajú aj zo Spojených štátov. Niektorí republikáni zo zodpovednosti za atentát obvinili médiá a Bidenovu Demokratickú stranu. 20-ročný útočník bol pritom registrovaným členom Republikánskej strany.

Dezinformácie ako nástroj kampane: Šimečka vraj študoval prevraty a za atentátom stála CIA

EURACTIV sa pozrel na najúspešnejšie príspevky na sociálnych sieťach, ktoré šírili dezinformačné naratívy pred eurovoľbami 2024. Okrem obvinení z plánovania „majdanov“ na Slovensku sa týkali aj pripravovaného zákona o mimovládkach či atentátu na premiéra Roberta Fica.

„Demokrati chceli, aby sa to stalo. Už roky sa chcú zbaviť Trumpa, a sú preto pripravení spraviť čokoľvek,“ uviedla zástupkyňa republikánov Marjorie Taylor Green.

„Republikánsky okresný prokurátor v Pensylvánii by mal okamžite vzniesť obvinenie voči Josephovi R. Bidenovi za podnecovanie k atentátu,“ pridal sa republikánsky člen Snemovne reprezentantov Mike Collins.

Bezprostredne po streľbe sa začali internetom šíriť aj konšpiračné teórie. Rovnako ako na Slovensku, jedna z tých najvýznamnejších spochybňovala autenticitu útoku a hľadala „dôkazy“ o tom, že bol sfalšovaný.

Tlaku zároveň čelia aj ochranné zložky, ktoré kritici vinia z nedostatočného zaistenia bezpečnosti na zhromaždení. Takéto pochyby boli prítomné aj po streľbe na slovenského premiéra a boli predmetom analýz bezpečnostných expertov tu aj v zahraničí.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie