Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Austrália získala právo veta na dohody ostrova Nauru, chce tým obmedziť vplyv Číny

Austrália v pondelok uzavrela päťročnú dohodu s Nauru, ktorá dáva Canbeře právo veta v uzatváraní zmlúv tohto tichomorského štátu s ďalšími krajinami. Austrália sa paktom snaží umenšiť vplyv Číny v regióne, informoval web CNN. „Keďže uznávame, že bezpečnosť jedného z nás ovplyvňuje bezpečnosť nás oboch, zmluva stanovuje, že Nauru a Austrália budú spoločne rozhodovať o akomkoľvek […]
Menej ako 1 min. min.

Austrália v pondelok uzavrela päťročnú dohodu s Nauru, ktorá dáva Canbeře právo veta v uzatváraní zmlúv tohto tichomorského štátu s ďalšími krajinami. Austrália sa paktom snaží umenšiť vplyv Číny v regióne, informoval web CNN.

„Keďže uznávame, že bezpečnosť jedného z nás ovplyvňuje bezpečnosť nás oboch, zmluva stanovuje, že Nauru a Austrália budú spoločne rozhodovať o akomkoľvek zapojení iných krajín do bezpečnostného, bankového a telekomunikačného sektora Nauru,“ uviedli austrálsky premiér Anthony Albanese a nauruský prezident David Adeang v spoločnom vyhlásení.

Austrália ponúkla 12-tisícovému ostrovu spolu 140 miliónov austrálskych dolárov napríklad na posilnenie policajných a bezpečnostných opatrení alebo na investície. Dohoda, ktorá nadobudne platnosť na budúci rok, bude trvať päť rokov, napísala CNN.

image

Taiwanský prezident navštívi tichomorské ostrovy, zastaví sa aj v USA

„Nauru uzavretím (paktu) obetovalo svoju schopnosť uzatvárať bezpečnostné, bankové a infraštruktúrne dohody s Čínou a ďalšími tretími stranami výmenou za výrazné zvýšenie austrálskych finančných prostriedkov. Je to krok, ktorým Austrália posilní vzťahy v regióne a obmedzí dosah a vplyv Číny v regióne, „uviedla Meg Keenová zo sydneyského Lowyho inštitútu.

Zmluva sa do istej miery podobá tej, ktorú Austrália v máji uzavrela s ďalším tichomorským štátom Tuvalu. Dohoda s Tuvalu nasledovala po uzatvorení bezpečnostného paktu medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi pred dvoma rokmi, ktorá vyvolala obavy zo zriadenia čínskej námornej základne v južnom Pacifiku, pripomenula CNN.

Ostrov Nauru, kde boli veľké náleziská fosfátov, od konca 19. storočia do prvej svetovej vojny patril Nemecku. Austrália ho obsadila v novembri 1914. Spoločnosť národov ostrov v roku 1920 zverila do správy Austrálie, Veľkej Británie a Nového Zélandu. Nauru sa v roku 1968 stalo nezávislou republikou.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »