
Austrálska polícia obvinila tridsaťštyriročného muža v súvislosti so podpaľačským útokom na synagógu v Melbourne, druhom najľudnatejšom meste v krajine. Informovala o tom dnes agentúra AP. Médiá o deň skôr písali, že niekto v piatok večer zapálil dvere židovskej modlitebne, kde v tej chvíli bolo asi 20 veriacich. Tí sa z budovy dostali von zadným vchodom a nikto nebol zranený.
„Muž údajne nalial horľavú kvapalinu na vchodové dvere budovy a pred útekom z miesta činu ich zapálil,“ uviedla podľa agentúry Reuters polícia vo vyhlásení. Podľa austrálskej stanice ABC policajti obvinili Angela Lorasa zo Sydney z niekoľkých trestných činov vrátane bezohľadného konania ohrozujúceho život alebo držanie zbrane, ktorú ale nešpecifikovali. Muž, ktorý sa podľa AP k činu nepriznal, ale ani nepožiadal o prepustenie na kauciu, je teraz vo väzbe.
Rabín Dovid Gutnick, ktorý bol v piatok v synagóge aj s rodinou, agentúre AP povedal, že bezpečnostné kamery zachytili muža, ako dvakrát zvonia pri dverách, než ich zachvátili plamene. Rabínov trinásťročný syn bol v kancelárii synagógy a keď vďaka bezpečnostnej kamere videl muža, rozhodol sa neotvoriť. „Bezpečnostné kamery používame na posúdenie ľudí, ktorí zvonia pri dverách. Všeobecne neváhame niekoho pustiť dovnútra. Syn zaváhal a neotvoril. Než som došiel dopredu, už sa pod dverami valil dym a boli tam plamene,“ povedal Gutnick.
Tento incident bol v piatok a v sobotu jedným z troch zjavných prejavov antisemitského násilia v meste, napísala AP. V centre Melbourne podľa nej dve desiatky maskovaných demonštrantov obťažovali hostí v reštaurácii vlastnenej Izraelčanmi. Skandovali heslo „Smrť IDF“, pričom použili skratku pre izraelské ozbrojené sily. V zariadení bolo rozbité okno a polícia zadržala jednu ženu. Polícia vyšetruje aj posprejovanie iného podniku na severnom predmestí a podpaľačský útok na tri vozidlá spojené s ním.
Minister vnútra Tony Burke novinárom povedal, že vyšetrovatelia hľadajú možné súvislosti medzi týmito tromi prípadmi. „Zjavne existuje súvislosť v antisemitizme,“ povedal činiteľ. „Požiarne útoky, skandovanie výziev na smrť, iné útoky a graffiti – nič z toho nepatrí do Austrálie a boli to útoky na Austráliu,“ dodal Burke.
Aj ďalší austrálski činitelia incidenty odsúdili. Austrálsky premiér Anthony Albanese označil podpaľačský útok za šokujúci a uviedol, že jeho vláda poskytne polícii všetku podporu, aby pohnala páchateľa pred zodpovednosť.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval austrálsku vládu, aby adekvátne naložila s útočníkmi a zabránila podobným incidentom do budúcnosti. „Nie je to prvý taký útok v Austrálii v posledných mesiacoch. Ale musí byť posledný,“ reagoval izraelský prezident Jicchak Herzog.
Vlani v decembri dvaja maskovaní muži zapálili v Melbourne inú synagógu, pričom jeden veriaci utrpel zranenie. Požiar vtedy spôsobil rozsiahle škody. Prípad vyšetruje protiteroristický tím, ale doteraz neboli vznesené žiadne obvinenia, napísala už skôr AP.
Od 7. októbra 2023, keď na Izrael zaútočilo palestínske teroristické hnutie Hamas, potom izraelská armáda začala rozsiahlu vojenskú odvetu v Pásme Gazy, vzrástol počet prípadov antisemitizmu v Austrálii. Podľa AP zaznamenali nielen židovské, ale aj moslimské organizácie dramatický nárast nenávistných incidentov voči obom skupinám. Austrálska vláda vlani vymenovala osobitných vyslancov na boj s antisemitizmom a islamofóbiou.
