Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Bednár o duálnych projektoch: Vojakov nezaujíma výstavba nemocníc a ciest, ale budovanie obranných spôsobilostí

Európania majú pred sebou množstvo výziev, ktoré musia splniť, ak chcú skutočne posilniť svoju obranyschopnosť. Nielen že trpia akútnym nedostatkom viacerých obranných kapacít, mnohí zároveň aj chcú opakovať staré chyby a ekonomicky sa spoliehať na režimy, ktoré proti nim vedú hybridné útoky, uviedli panelisti na aprílovej konferencii SFPA. Búrlivá geopolitická situácia, prebiehajúce vojny a chaos […]
Menej ako 1 min. min.

Európania majú pred sebou množstvo výziev, ktoré musia splniť, ak chcú skutočne posilniť svoju obranyschopnosť. Nielen že trpia akútnym nedostatkom viacerých obranných kapacít, mnohí zároveň aj chcú opakovať staré chyby a ekonomicky sa spoliehať na režimy, ktoré proti nim vedú hybridné útoky, uviedli panelisti na aprílovej konferencii SFPA.

Búrlivá geopolitická situácia, prebiehajúce vojny a chaos šírený druhou Trumpovou administratívou postavili starý kontinent pred celý rad nových výziev.

Jednou z tých najzásadnejších je, že EÚ sa už nemôže spoliehať na bezpečnostné záruky od USA tak, ako v minulosti. Namiesto toho musí začať hľadať spôsoby, ako svoju obranyschopnosť posilniť vlastnými silami.

Éra, v ktorej si Európania mohli dovoliť investovať viac do pohodlia než do obrany, sa preto evidentne končí, zhodli sa rečníci na 23. hodnotiacej konferencii Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

„Putin to začal inváziou na Ukrajinu, a Trump to dokončil,“ hovorí expert na Rusko a Ukrajinu Alexander Duleba. „Žijeme v akejsi novej realite. Vnímam ju ako prechod alebo míľnik – a nevieme, ako sa ešte skončí.“

Ako vyplýva zo slov dvoch odborníkov a opozičnej europoslankyne, zmeniť povedomie Európanov o vlastnej obrane však vôbec nie je také jednoduché.

Výdavky NATO vlani dosiahli rekord. Cieľ dvoch percent HDP však splnilo menej štátov než sa čakalo

Pôvodné odhady zverejnené na začiatku roka počítali s tým, že 2-percentný záväzok dosiahne 23 z 32 štátov Aliancie. Belgicko, Taliansko a Španielsko, ktoré sa pravidelne pohybujú na konci rebríčka, už prisľúbili výrazné navýšenie výdavkov.

Čo chýba EÚ: kapacity aj správna mentalita

Európania v súčasnosti trpia akútnym nedostatkom viacerých obranných kapacít, ktoré Američania, naopak, majú.

Jedným z tých, na ktoré upozornil Duleba, je vojenské spravodajstvo a vojenské satelity. Ich nedoceniteľný význam podľa neho ukázala aj vojna na Ukrajine, no napriek tomu ich v súčasnosti má v malej miere len Francúzsko a Veľká Británia. Druhá zmienená však nie je členom EÚ a navyše ich má integrované s Američanmi.

Podobná situácia je pri jadrových zbraniach, ktoré v Európe opäť vlastnia len Londýn a Paríž. Duleba zároveň upozornil na to, že Rusi vo februári 2023 odstúpili od poslednej platnej jadrovej dohody s USA, čím sa v podstate „vraciame do 60-tych rokov“. „Našou výzvou je, ako opäť nastaviť multilaterálny systém kontroly jadrových zbraní,“ vysvetlil.

Vojenský analytik Vladimir Bednár a europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) následne poukázali na ďalší podľa nich významný problém.

„Všetci naši spojenci hovoria, že by tu mali byť spoločné projekty a spoločné obstarávanie. V praxi však vždy prevládnu národné záujmy,“ uviedol Bednár.

Väčšina spoločných projektov podľa neho skončí len ako deklarácia jednoducho preto, lebo sa členské štáty nie sú schopné dohodnúť. Aj preto má EÚ dnes napríklad tri programy budúcich spoločných tankov či dva programy budúcich stíhacích lietadiel.

„Kritizujeme tu našich politikov, ktorí sú sústredení na seba a nie na dobro spoločnosti. Avšak, na tomto konkrétnom príklade musíme jasne ukázať, že zlepšovať sa musí celá Európa,“ dodal.

Vyslanie mierotvorcov na Ukrajinu je pre Fica tabu, názory v opozícii sa však rôznia

Robert Fico hovorí o možnom vyslaní slovenských vojakov na Ukrajinu ako o odklone od národných záujmov. Naopak, mierovej misii sú naklonení napríklad Demokrati, kladne sa k nim stavia aj PS. Zdôrazňujú však, že nie sú za jej vyslanie do boja.

Lexmann poukázala na to, že európski lídri v roku 2014 deklarovali, že idú znižovať závislosť od ruských energií. Spolu s tým však podnikali kroky, ktorými túto závislosť naopak zvyšovali, napríklad budovaním plynovodu Nord Stream 2.

„Dnes sa pýtam, či by tá hrozná vojna na Ukrajine bola prišla, ak by sme v roku 2014 urobili to, čo sme mali,“ dodala europoslankyňa. Upozornila zároveň na to, že podobné chyby v zmýšľaní vidí aj dnes.

Väčšina útokov, ktoré dnes smerujú na Európu, sú hybridného charakteru. Napriek tomu Lexmann eviduje hlasy z rôznych krajín, ktoré volajú po väčšej ekonomickej previazanosti so štátmi, ktoré ich páchajú – napríklad s Ruskom a Čínou.

Zdôraznila pritom, že na Čínu sa nie je dobré ekonomicky spoliehať ani napriek napätým vzťahom s USA. Pripomenula, že Peking pomáha Kremľu v jeho súčasnej vojne.

Myslí si preto, že najdôležitejšie je, aby sa EÚ naďalej snažila čo najviac spolupracovať s Washingtonom. „Žiaľ, nevidím, že by sme boli v rokovaniach s nimi proaktívni,“ poznamenala.

Aký nastaviť výdavky na obranu?

Veľkou súčasnou témou je, na aké percento HDP by sa po novom mala posunúť dolná hranica výdavkov na obranu členov NATO. Verejná diskusia sa pohybuje na rozpätí medzi troma až piatimi percentami.

Podľa čísel, ktoré NATO zverejnilo minulý týždeň, však  až 10 z 32 krajín Aliancie doteraz nespĺňa ani len dohodnuté dve percentá HDP.

Bednár v minulosti pre EURACTIV Slovensko zhodnotil, že tieto investície by mali prekročiť hranicu aspoň 3,3 percenta HDP, ak majú byť skutočne efektívne.

O možnom konflikte hovorí NATO aj Rusko. Zvýšiť obranné výdavky na 3 percentá HDP je nevyhnutné, tvrdí analytik

Navýšenie obranných výdavkov Slovenska by bolo politicky náročné rozhodnutie, no podľa analytika Vladimíra Bednára je nutné. Varuje, že štáty, ktoré zanedbajú tieto investície, sa vystavujú riziku agresie aj napriek členstvu v NATO. 

Napriek silnejúcej ruskej hrozbe má diskusia o ďalšom posilňovaní obrany viacerých odporcov, a to napríklad aj u slovenskej vlády.

Ako podotkol Duleba, namiesto riešenia všetkých zmieňovaných obranných nedostatkov, tu namiesto toho zaznievajú úvahy o referende s otázkou, „či chceme zvýšiť výdavky na obranu na úkor našej životnej úrovne?“

Úvahy o referende kritizuje aj Lexmann (KDH), pričom podľa nej ide o „súčasť populistickej politiky“, ktorou sa Robert Fico usiluje o nárast preferencií. „V praxi však hazarduje s budúcnosťou celej krajiny,“ hovorí. „Tá populistická hra musí mať nejaké hranice.“

Projekty dvojitého určenia

Bezpečnostný analytik Bednár na podujatí zároveň poukázal na to, že hoci si Slovensko pri investíciách do obrany v nominálnych číslach drží hodnoty z predošlého obdobia, reálne dochádza k ich poklesu – a to práve preto, že mnoho financií putuje do projektov takzvaného duálneho určenia.

Práve tie predstavujú jediný typ obranných výdavkov, ku ktorému sa súčasní vládni politici – z ktorých ani jeden neprijal pozvanie na konferenciu –, stavajú pozitívne. Bednár však takýto selektívny prístup kritizuje.

„Vojakov nezaujíma budovanie nemocníc a ciest, ich zaujíma budovanie spôsobilostí. Tie spôsobilosti môžeme veľmi zjednodušene opísať ako koľko brigád, alebo koľko letiek vieme postaviť. V reálnych číslach pri týchto spôsobilostiach však v súčasnosti klesáme. Ako môžeme byť dôveryhodným partnerom? uzavrel Bednár.

Článok vznikol v spolupráci s

The post Bednár o duálnych projektoch: Vojakov nezaujíma výstavba nemocníc a ciest, ale budovanie obranných spôsobilostí appeared first on euractiv.sk.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie