
Zatímco v pátek byl podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) výskyt komárů vysoký, díky ochlazení se jejich počet o víkendu snížil. „Postupem času, jak bude docházet k různým bouřkám nebo větším lokálním srážkám, tak bude docházet k líhnutí letních druhů komárů. Jarní vymřeli, ale brzy je ti letní nahradí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a deratizaci SZÚ Martin Kulma.
ČTĚTE TAKÉ: Samosběry lákají na levné a čerstvé okurky. Na jižní Moravě začíná cena na 15 korunách za kilo
Jedno z epicenter líhnutí komárů je na Moravě v Litovelském Pomoraví, kde jsou ideální podmínky. Díky chladnějšímu počasí a postřikům proti larvám se ale zatím komáří apokalypsa nekoná. „Bývalo to daleko horší, postřiky určitě pomohly,“ souhlasil v anketě obyvatel z okolí. „Je to určitě lepší, bývaly doby, kdy jsme tu byli u maminky a na její pergole to strašně hučelo,“ doplnil další.
Nechvalně známá je i plzeňská lokalita na Nové Hospodě. I tady se komáři vylíhli v menším počtu. „Aktivita komárů je nízká a bude nízká vzhledem k tomu, že budou velmi vysoké teploty, takže komárů bychom se moc bát nemuseli,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS meteorolog ČHMÚ Miloš Dvořák.
Co na komáry pomáhá?
Repelenty, náramky, elektrické odpuzovače – co funguje nejlépe? „Doporučujeme použití repelentu v pravém slova smyslu, tedy by na něm mělo být napsáno, jakou dobu je účinný proti komárům. Zpravidla by to měly být jednotky hodin, pokud je tam delší období, jedná se zřejmě o náhražku, která není tak účinná,“ doplnil Kulma.
Z hlediska lidí by bylo nejlepší vyhubit komáry úplně. Vědci na tom už pracují. Ekosystém by jejich vyhubení ohrozit nemělo. „I kdyby komáři v potravním řetězci nebyli, tak to biosystém v pohodě zvládne,“ potvrdil Kulma. Možné hubení celých druhů se ale týká zejména tropických oblastí, kde komáři ohrožují lidské životy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kosatky používají nástroje, odhalili vědci. Teď se snaží odhalit důvod jejich počínání
