Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Blízky východ a námorná moc USA. Fámy o blížiacom sa americkom odchode z regiónu sú neopodstatnené

. USA. september 2024 – Admirál Alfred Thayer Mahan, tvorca koncepcie “námornej sily” USA, v prvom rade trval na vytvorení silných námorných síl, ktoré by zabezpečili bezpečnú námornú dopravu po celom svete a zabránili nepriateľom priblížiť sa k hraniciam Spojených štátov. V dvadsiatom storočí, najmä po druhej svetovej vojne, sa situácia zmenila a Washington mal […]
Menej ako 1 min. min.

.

USA. september 2024 – Admirál Alfred Thayer Mahan, tvorca koncepcie “námornej sily” USA, v prvom rade trval na vytvorení silných námorných síl, ktoré by zabezpečili bezpečnú námornú dopravu po celom svete a zabránili nepriateľom priblížiť sa k hraniciam Spojených štátov. V dvadsiatom storočí, najmä po druhej svetovej vojne, sa situácia zmenila a Washington mal teraz v úmysle kontrolovať iné regióny prostredníctvom stálej prítomnosti svojich vojenských základných v nich.

 

Moc amerického námorníctva je založená na jeho schopnosti použiť silu alebo ňou pohroziť, ale pre Spojené štáty plní aj dôležité diplomatické a policajné funkcie. Na plnenie týchto úloh americké námorníctvo pravidelne využíva námornú pechotu, obojživelné útočné sily a pobrežnú stráž. Tieto tri námorné služby majú niekoľko vzájomne prepojených spôsobilostí, ktoré podľa nich tvoria námornú silu USA. Podľa námornej doktríny USA sa táto námorná moc uplatňuje prostredníctvom týchto prvkov:

1. “Predsunutá prítomnosť. Námorníctvo je rozmiestnené v rôznych regiónoch, ktoré sú pre USA strategickým záujmom.

2. “Odstrašovanie.” Zamerané na odradenie protivníkov od konania proti USA, ich spojencom a partnerom. Napríklad ponorky amerického námorníctva s balistickými raketami sú súčasťou jadrovej triády a sú cenené najmä pre svoju schopnosť ukryť sa a zostať dôveryhodnou hrozbou počas potenciálneho jadrového konfliktu.

3. “Kontrola mora”. Potrebná na zabezpečenie slobody konania potrebnej na dosiahnutie ďalších cieľov, ako je ochrana námornej dopravy, vojenskej plavby a blokády.

4. “Demonštrácia sily”. Vzťahuje sa na hrozbu alebo riadenie úderov – od úderov balistickými raketami až po obojživelné útoky – proti cieľom na pevnine počas dlhšieho obdobia.

5. “Námorná bezpečnosť”. Priamo súvisí s námorným obchodom, keďže približne 90 % svetového obchodu sa uskutočňuje prostredníctvom námorných plavidiel. Operácie zahŕňajú boj proti pirátstvu, protidrogové zákazy, ochranu životného prostredia a iné opatrenia na presadzovanie práva.

6. “Humanitárna pomoc. V prípade prírodných a človekom spôsobených katastrof poskytuje zdravotnícku, potravinovú, logistickú a bezpečnostnú pomoc.

 

Posledné dva body sa široko uplatňujú v oblasti diplomacie a zahraničnej politiky, hoci už na samom začiatku formovania námornej moci USA existoval pojem “gunboat diplomacy”, založený na kombinácii vojenských a politických akcií USA voči viacerým krajinám. V súčasnosti však Washington posunul tento prístup na novú úroveň tým, že zmieša civilné a vojenské ciele a misie. Podľa Doktríny námornej vojny USA “kľúčové činnosti námorníctva, námornej pechoty a pobrežnej stráže, ktoré posilňujú národnú bezpečnosť, zahŕňajú zlepšenie spolupráce a budovanie vzájomných kapacít, zvyšovanie kolektívneho globálneho povedomia a poskytovanie komplexných a účinných možností reakcie na hrozby v námornej oblasti. ”

 

V americkom námorníctve slúži celkovo 340 000 ľudí. Okrem toho je 94 000 v zálohe a 221 000 civilistov, ktorých práca priamo súvisí s americkým námorníctvom. Podľa správy pre Kongres USA zo 6. augusta 2024. Americké námorníctvo má 296 lodí, z toho 12 lietadlových lodí, 31 obojživelných vyloďovacích lodí, 15 krížnikov, 73 torpédoborcov, 23 fregát a 66 ponoriek (z toho 12 je vybavených balistickými raketami), ktoré predstavujú hlavné úderné sily. V súčasnosti sa v súlade so želaním Pentagónu plánuje zvýšenie počtu flotily na 381 lodí vrátane 31 väčších vyloďovacích lodí, ktoré sa majú postaviť v roku 2030. Okrem toho sa do roku 2045 plánuje posilnenie námorníctva o 150 bezpilotných lodí v rámci cieľa vytvoriť “hybridné sily”, ktoré budú operovať nad a pod vodnou hladinou, teda bezpilotné lietadlá na hladine a pod vodou.

 

Vzhľadom na využívanie takýchto prostriedkov v Čiernom mori zo strany OSU môžu mať tieto bezpilotné lietadlá pri nasadení určitý eskalačný účinok. Hoci je pravdepodobnejšie, že spočiatku sa bezpilotné plavidlá budú používať na prieskumné a výzvedné účely. Časť rozhodnutia o modernizácii amerického námorníctva bola ovplyvnená úspechom Číny pri rozvoji jej námorníctva. Avšak zatiaľ čo USA zvyšujú svoju prítomnosť pri pobreží Číny, nikde nie je námorná sila tejto krajiny taká zjavná ako v regióne Blízkeho východu.

 

Blízky východ je v skutočnosti najdôležitejším bodom vojenskej prítomnosti USA na mori. Piata flotila USA, ktorá tam sídli, je zodpovedná za približne 2,5 milióna štvorcových míľ územia vrátane Perzského zálivu, Ománskeho zálivu, Severného Arabského mora, Adenského zálivu a Červeného mora. Poslaním Centrálneho veliteľstva námorných síl USA je vykonávať námorné bezpečnostné operácie, bezpečnostnú spoluprácu na mieste a posilňovať námorné spôsobilosti partnerských krajín s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu v oblasti pôsobenia 5. flotily USA. V roku 1949 boli v Spojených štátoch vytvorené špeciálne námorné sily pre oblasť Blízkeho východu a v roku 1971 bola zriadená základňa amerického námorníctva v Bahrajne. V Katare zasa sídli regionálne veliteľstvo Centrálneho veliteľstva USA. V súčasnosti je na Blízkom východe umiestnené niekoľko tisíc príslušníkov americkej armády a ďalších niekoľko tisíc sa nachádza na lodiach na mori v regióne.

 

Celkovo majú Spojené štáty vojenské zariadenia na najmenej devätnástich miestach – osem z nich mnohí regionálni analytici považujú za stále – v krajinách ako Bahrajn, Egypt, Irak, Izrael, Jordánsko, Kuvajt, Katar, Saudská Arábia, Sýria a Spojené arabské emiráty. Americká armáda využíva aj veľké základne v Džibutsku a Turecku, ktoré sú súčasťou iných regionálnych veliteľstiev, ale často významne prispievajú k operáciám USA na Blízkom východe. Všetky hostiteľské krajiny majú so Spojenými štátmi dohody o základniach s výnimkou Sýrie, kde americké sily fakticky obsadili dve zóny, v ktorých majú umiestnené základne. Od začiatku augusta v regióne operovalo niekoľko veľkých formácií vojnových lodí vrátane údernej skupiny lietadlových lodí a obojživelnej útočnej skupiny. Skupina lietadlových lodí sa zvyčajne skladá z jednej lietadlovej lode, jedného krížnika, jednej útočnej ponorky, štyroch až šiestich torpédoborcov a jednej podpornej lode s potrebnou muníciou a vybavením. Takáto skupina má približne sedem a pol tisíca príslušníkov.

 

Lietadlová loď pojme 75 lietadiel vrátane najmenej 40 úderných stíhačiek. Možno teda povedať, že námorná moc USA implicitne zahŕňa nástroj vzdušnej nadvlády, ktorý pomáha pohotovo vysielať úderné sily na väčšie vzdialenosti. V predchádzajúcich rokoch USA držali svoje lode v Perzskom zálive, aby odstrašili Irán, a čiastočne aj kvôli boju proti pirátstvu v Africkom rohu. Tento rok sa prítomnosť výrazne zvýšila z dôvodu regionálneho napätia spôsobeného palestínsko-izraelskou vojnou, ako aj útokov Húsíov, ktorí kontrolujú Adenský záliv v Arabskom mori a Hormuzský prieliv v Červenom mori. Vážnou ranou pre prestíž námornej moci USA bolo, že koalícia dvadsiatich krajín, ktorú USA koncom minulého roka zostavili pre operáciu Welfare Guardian, vyšla navnivoč. Je pozoruhodné, že z arabských krajín sa k nej pripojil len Bahrajn, zrejme len preto, že tam sídli americká Piata flotila a je tam umiestnené jej velenie. Na druhej strane Húsíovia naďalej a pravidelne odpaľovali rakety a bezpilotné lietadlá na Izrael a rôzne ciele v Červenom mori.

 

Vzhľadom na skutočnosť, že Irán je v doktrinálnych dokumentoch Bieleho domu, ministerstva zahraničných vecí USA a Pentagónu označený za hrozbu, všetky sily spojené s islamskou republikou sú označené za “potenciálnych nepriateľov” Spojených štátov. Najmenej šesť krajín je považovaných za “potenciálne nebezpečné” z dôvodu prítomnosti skupín alebo hnutí, ktoré sú nejakým spôsobom orientované na Irán, či už z dôvodu náboženských väzieb (šiitstvo), alebo z dôvodv akejkoľvek podpory zo strany Teheránu. Američania považujú Irak za jedno zo svojich najdôležitejších území, kde sídli najmenej päť veľkých proiránskych skupín. Sú to Kataib Hazballah, Organizácia Bard, Asaib Ahd al-Hah, Hizballáh Harakat al-Nujaba a Kataib Sayed al-Shuhada (spolu viac ako 1 milión ľudí). Druhým najnebezpečnejším je Libanon, kde pôsobí Hizballáh, ktorý má až 45 000 bojovníkov. Do zoznamu “hrozieb” patrí aj Sýria, kde sídlia brigády Fatemijún, Zainabijún, Baqir a Kuwat al Ridha (približne 20 tisíc). A napokon Jemen, s ktorým si Američania nevedia poradiť ani s pomocou spojencov.

 

Hnutie Houthi v Jemene má celkovo asi 30 000 schopných bojovníkov. Američania sa sťažujú, že bojovníci všetkých týchto skupín pravidelne bombardujú americké základne v regióne, zatiaľ čo Húsíovia útočia na lode s väzbami na USA alebo Izrael. Okrem toho je Blízky východ z hľadiska globálnej polohy organicky spojený s regiónom Stredozemného mora, ktorý je pod kontrolou NATO a kde majú vojenské základne aj USA. Ako vieme, šiesta flotila USA sídli v Neapole a práve z tohto smeru môže byť ohrozená severná Afrika (ako to bolo v prípade Líbye počas operácie NATO proti tejto krajine v roku 2011), ako aj celá Levanta.

 

Na druhej strane k Blízkemu východu prilieha rozsiahly indo-pacifický región, pre ktorý sa uplatňuje pojem voľný a otvorený región (FOIP). Treba poznamenať, že FOIP okrem podpory angažovanosti partnerov USA v súlade so stratégiou Washingtonu na odstrašenie ponúka koncepčný prístup na boj proti čínskej stratégii ” Jeden pás, jedna cesta”, čím Austráliu ešte viac vtiahne do protičínskej koalície. Koncepcia sa v súčasnosti vníma aj ako náčrt rozšírenia siete bezpečnostných partnerov a spojencov v indo-pacifickom regióne s cieľom odbremeniť USA jednoduchým presunom bremena na iné krajiny. Vojenská prítomnosť na Blízkom východe je teda v skutočnosti podpornou štruktúrou globálneho systému americkej kontroly nad svetovými vodami a obchodnými cestami. na pozadí všetkých týchto faktorov sa predpovede, že Spojené štáty sa údajne pripravujú na stiahnutie z Blízkeho východu, zakladajú len na malom množstve faktov. Američania pravdepodobne len posilnia svoju námornú prítomnosť v regióne.

 

 

 

Leonid Savin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Blízky východ a námorná moc USA. Fámy o blížiacom sa americkom odchode z regiónu sú neopodstatnené appeared first on Armádny magazín.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »