Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Bojíte sa zmeniť zamestnanie? Oberáte sa o vyšší plat

Strach z neznámeho je jednou z hlavných prekážok, prečo sa ľudia rozhodujú zostať v práci, ktorá im už nevyhovuje. Dôvody na obavy sú rôzne od neistoty ohľadom novej firemnej kultúry až po obavy z ekonomickej stability. Avšak v skutočnosti zmena zamestnania môže výrazne zvýšiť príjmy a zlepšiť celkovú spokojnosť s prácou, uvádza správa Pravda. Nezamestnanosť […]
Menej ako 1 min. min.

Strach zo zmeny zamestnania môže znižovať váš plat

Strach z neznámeho je jednou z hlavných prekážok, prečo sa ľudia rozhodujú zostať v práci, ktorá im už nevyhovuje. Dôvody na obavy sú rôzne od neistoty ohľadom novej firemnej kultúry až po obavy z ekonomickej stability. Avšak v skutočnosti zmena zamestnania môže výrazne zvýšiť príjmy a zlepšiť celkovú spokojnosť s prácou, uvádza správa Pravda.

Nezamestnanosť na historickom minime

Na základe údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je posledná zaznamenaná štatistika miery nezamestnanosti na úrovni 4,09 % za november 2024. Ide o historicky nízku úroveň, ktorá priamo súvisí s tým, že Slováci až tak často nemenia prácu. Zamestnávatelia tak majú problém nájsť na pracovné pozície nových uchádzačov.

Fluktuácia zamestnancov naprieč rozličnými pozíciami je najnižšia za posledných 15 rokov. A aj keď je štatistika vysokej zamestnanosti na prvé počutie pozitívna, má mnoho negatívnych vplyvov. Tu sú niektoré z nich:

  • Nedostatok pracovnej sily: Zamestnávatelia môžu mať problém nájsť kvalifikovaných pracovníkov, čo spomaľuje rozvoj firiem a zvyšuje konkurenčný tlak medzi zamestnávateľmi.
  • Zníženie produktivity: Pri nedostatku pracovníkov môžu firmy prijímať menej kvalifikovaných zamestnancov, čo môže znížiť celkovú produktivitu.
  • Zníženie flexibility trhu práce: Nedostatok pracovníkov obmedzuje možnosť zamestnávateľov rýchlo reagovať na zmeny na trhu alebo v dopyte po produktoch a službách.
  • Migrácia pracovnej sily: Zamestnávatelia môžu byť nútení hľadať pracovníkov zo zahraničia, čo môže vyvolať sociálne a politické napätie.
Miera nezamestnanosti na SR

Miera nezamestnanosti na SR. Zdroj: TradingEconomics

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmena práce je príležitosť na vyšší plat

Negatívne vplyvy vysokej zamestnanosti súvisia aj so samotnými platmi. Vysoká zamestnanosť okrem iného znamená, že tí, čo sú zamestnaní, nechcú väčšinou svoju prácu meniť. Tu však narážame na kameň úrazu, pretože zmena pozície môže častokrát zabezpečiť zvýšenie mzdy.

Vyriešiť túto situáciu ale nie je vôbec také ľahké, ako sa môže zdať. Jednoduché pracovné pozície totiž ponúkajú príliš nízke odmeny a na druhej strane pozície s nutnosťou vysokej kvalifikácie sú problematické obsadiť.

Priemerné ročné mzdy v krajinách EÚ

Priemerné ročné mzdy v krajinách EÚ. Zdroj: Eurostat

Zamestnanci, ktorí dlhodobo zostávajú v jednej firme, majú často obmedzené možnosti rastu. Prílišná lojalita môže viesť k tomu, že váš plat neodráža aktuálnu situáciu na trhu. Dlhodobé zotrvávanie znižuje šance na získanie nových zručností a skúseností, ktoré by vás mohli posunúť vpred.

Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

The post Bojíte sa zmeniť zamestnanie? Oberáte sa o vyšší plat appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »