Kvôli emisným plánom Európskej únie hrozí, že od januára nebude možné prevádzkovať milióny dieselových osobných áut, hoci teraz spĺňajú normy Euro 5 a Euro 6, a len v Nemecku by sa to týkalo 8,2 milióna vozidiel. Spolkový minister dopravy Volker Wissing sa kvôli tomu listom obrátil na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.
„Žiadam koniec protiautomobilovej politiky z Bruselu. Ľudia potrebujú svoje autá a nechcú si ich nechať zobrať. Európska komisia teraz musí rýchlo konať,“ povedal Wissing najpredávanejšiemu nemeckému denníku Bild. Predaje elektromobilov rastú, no hlavne v Číne, píše iDNES.cz.
V Európe lokálne bezemisných áut stále pribúda, ale tempo nie je zďaleka také, ako plánovali politici, ekológovia aj samotné automobilky. Staré dieselové vozidlá miznú kvôli starobe z trhu síce s istotou, ale pomaly. Mohlo by sa však stať, že ich milióny dostanú zákaz jazdy okamžite.
Jadrom problému je meranie emisií, ktoré chce EÚ zmeniť. Namiesto stacionárnych stredísk sa budú splodiny merať pri skutočných jazdných podmienkach. Zmena by však doľahla aj na modely, ktoré sú už v súčasnosti schválené na prevádzku za skorších prijatých podmienok. To spochybňuje povolenie pre osobné vozidlá emisných tried Euro 5 a Euro 6.
Otázke sa venuje Súdny dvor EÚ, ktorý dal najavo, že očakávaný novembrový verdikt by mohol viesť k tomu, že by označil povolenie pre rad starších dieselových áut za nezákonne vydané. Podľa Wissinga je potrebné predpisy rýchlo zmeniť a ešte pred rozhodnutím súdu (prípady na Európskom súdnom dvore C-251/23 a C-308/23) objasniť. Súd sa okrem iného zaoberá legálnosťou takzvaných termálnych okien, v ktorých spaľovacie motory nemusia plniť emisné normy.
Retroaktívne
Nemecký minister dopravy preto Európsku komisiu a de facto celú Európsku úniu varuje, že toto spätné posúdenie by nielen pripravilo milióny ľudí o majetok a spôsobilo absolútny chaos, ale tiež by sa z Európskej únie stalo miesto, kde sa nedá spoľahnúť na právne predpisy.
„Výsledkom rozhodnutia Európskeho súdneho dvora má zatiaľ nejasným právnym konštruktom dôjsť k spätnej aplikácii časti pravidiel platných pre neskôr homologované vozidlá a aj na staršie automobily. Podobná retroaktivita by bola zásadným porušením už viac ako sto rokov platného princípu, že auto musí plniť pravidlá platné len v čase svojho uvedenia na trh a potom môže byť ďalej prevádzkované po ľubovoľne dlhú dobu,“ komentuje magazín Autoforum.
„Je to logické a už obmedzená životnosť áut v kombinácii s neustálou evolúciou sa stará o to, že skôr vyrobených vozidiel zostáva na ceste hŕstka a neexistuje racionálny dôvod sa nimi zaoberať. Tu sa však nebavíme o žiadnych veteránoch,“ dodáva.
„EÚ chce rozhodnutím súdu ustanoviť, aby schvaľovacie kritériá platné v čase uvedenia áut plniacich normy Euro 5 (autá v prevádzke najneskôr od roku 2009) a Euro 6 (autá v prevádzke najneskôr od roku 2014) plnili síce stále rovnaké limity, avšak nie v rámci dobového testovacieho cyklu (NEDC), ale v rámci toho novšieho a stále platného (WLTP),“ vysvetľuje magazín eFahrer.
„Miesto rýdzo laboratórneho skúmania by tak došlo aj o test v skutočnej prevádzke, v ktorom prevažná väčšina starších áut nemá šancu obstáť, jednoducho pre to neboli stavané. A problém je to hlavne pre dieselové autá,“ dopĺňa. Registrácia prakticky všetkých áut s naftovými motormi Euro 5 a ranými verziami normy Euro 6 by podľa varovania nemeckého ministra musela byť zrušená.
„Autá by potom museli byť vyradené z prevádzky a ich prevádzka by bola možná iba mimo verejnej komunikácie,“ varuje Autoforum s tým, že na rane by bola aj v Česku a na Slovensku extrémne populárna Škoda Octavia tretej generácie, ktorá vstúpila do predaja pred 11 rokmi a dominantne sa predávala vo verziách 2,0 TDI, ktorej motor plní emisnú normu Euro 6 v jej pôvodnej verzii.
„NEDC simuluje jazdný cyklus po studenom štarte, a tak berie do úvahy zahrievaciu fázu motora, vrátane simulovanej jazdy v mestskej oblasti, po ktorej nasleduje krátky mimomestský a diaľničný úsek. Medzné hodnoty sú uplatňované ako priemer na prejdenú vzdialenosť 11 kilometrov, príslušná medzná hodnota teda nemusí byť v NEDC dodržaná v každej situácii, ide o priemernú hodnotu, pretože dochádza ku kolísaniu vplyvom prirodzených fyzikálnych procesov v rámci cyklu,“ cituje Autoforum z materiálov nemeckého ministerstva.
„Napríklad motor sa chová inak na diaľnici ako pri mestských jazdách z fyzikálnych dôvodov. Komisia teraz zaujala opačný názor a uvádza, že limitné hodnoty škodlivín majú platiť aj mimo prevádzkových a environmentálnych podmienok NEDC a pre každý moment každej jazdnej situácie,“ dodáva.
Absurdný zákaz
Pravdepodobnosť, že súd rozhodne v spore kladne, nie je veľmi veľká. Išlo by totiž o spomínaný princíp retroaktivity, teda spätnej účinnosti právneho predpisu, kedy tento právny predpis pôsobí aj spätne do doby pred svojou platnosťou. „Podľa názoru právnikov ADAC nemožno zmeny v postupe merania pri neskoršom schvaľovaní typu vozidla uplatniť spätne. V tejto súvislosti je zákaz prevádzky absurdný,“ komentuje nemecký autoklub.
Predsedníčka Zväzu nemeckého automobilového priemyslu Hildegard Müllerová tiež vyzvala spolkovú vládu a Európsku komisiu, aby situáciu urýchlene objasnila. „Retroaktívna aplikácia nových postupov a noriem by v každom prípade bola porušením zásady zákazu retroaktivity a právneho štátu v ústavnom práve EÚ a Nemecka,“ povedala pre Rheinische Post.
Problematické by toto rozhodnutie bolo aj politicky, pretože by sa proti tomu zdvihla obrovská vlna odporu. „Komisia nechce prijať žiadne opatrenia, ktoré by akýmkoľvek spôsobom znevýhodňovali občanov, ktorí si kúpili automobil v dobrej viere. Zdôrazňujeme, že výrobcovia automobilov by nemali byť zaťažovaní žiadnou ďalšou administratívnou záťažou,“ uviedol komisár EÚ pre vnútorný obchod Thierry Breton pre agentúru DPA.
EÚ chce predaj nových áut so spaľovacími motormi po roku 2035 prakticky zakázať. Norma, ktorú za členské štáty rokovalo v roku 2022 české predsedníctvo Rady EÚ, je súčasťou balíčka klimatických pravidiel známeho ako Fit for 55. Ten má EÚ nasmerovať k obmedzeniu emisií skleníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55 percent oproti hodnotám z roku 1990.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.