
Mezi bradavicí a kožním znaménkem existují významné rozdíly. Bradavice je virové – infekční – onemocnění. Spadají do skupiny lidských papilomavirů. Většinou mají drsný povrch, bývají vystouplé, mohou však být i ploché. Zpravidla mívají tělovou, šedou nebo i hnědou barvu.
Na druhé straně znaménko není infekční, je vrozené či získané. Většinou má hladký vzhled, případně je mírně vystouplé. Jeho barva bývá hnědá, černá, růžová nebo tělová. Vyskytnout se může kdekoliv na těle. V případě odstranění se tak činí vždy chirurgicky.
Jak bradavice vznikají?
„Nejčastěji se s bradavicemi setkáváme přímým kontaktem, tedy od nakažené osoby, tak i nepřímým v prostředí, kde je vlhko nebo teplo. Může se tak jednat o bazény, sauny, ale i kosmetická pracoviště, kde není kladen dostatečný důraz na sterilitu,“ uvedla v pořadu Pavlíčková.
Přenašečem nejčastěji bývá infikovaný rodinný příslušník nebo předmět. „Například vlhký ručník, sdílení ponožek nebo bot a nesterilní nástroje,“ pokračovala odbornice.
Kde se bradavice tvoří?
Nejčastěji se bradavice objevují na ploskách nohou. „V tomto případě se jedná o plantární bradavice. Typů je však více, setkáváme se i s plochými bradavicemi, které jsou například na rukách nebo na jejich hřbetu. Jedná se o malé lesklé papulky, které však mohou zmizet i samy,“ vysvětlila Pavlíčková.
Bradavice však mohou být i genitální. „Ty většinou spadají do pohlavních chorob,“ podotkla. Tyto kožní výrůstky se však mohou objevit kdekoliv na těle.
Jak se proti bradavicím bránit?
Inkubační doba je u bradavic mnohdy velmi dlouhá. „Je to zejména otázka imunity. Tedy: můžeme se setkat s kontaminovaným předmětem nebo s nakaženým člověkem, ale bradavice se objeví až na základě naší imunitní odpovědi. Může to trvat několik dní, týdnů, měsíců, ale i rok. Po takové době si člověk už ani nemusí vzpomenout, kde se mohl nakazit,“ uvedla Pavlíčková.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence
Právě z tohoto důvodu je podle dermatoložky šíření bradavic „velmi snadné“. „Proto je třeba dávat pozor na místa, kde se můžeme snadno nakazit. A chránit svou imunitu,“ poradila.
Lékaři vědí, že bradavice snadněji chytnou lidé se sníženou imunitou. Jedná se tedy zejména o děti a dospívající. „Jejich imunitní systém se vyvíjí. Stejně tak bradavici snadněji chytnou ti, kteří užívají nějaké léky a obecně mají slabší imunitu. Dále jde třeba o atopiky, kteří mají narušenou kožní bariéru,“ jmenovala Pavlíčková.
Posilování imunity u dospělého a zdravého člověka je podle ní nasnadě. „Spadá sem celá řada prostředků, kterými lze imunitu posilovat. Nejčastěji se doporučuje hlíva ústřičná nebo výtažky z lichořeřišnice. Za sebe bych uvedla, že je nejdůležitější nepřecházet různé nemoci, vše doléčit a snažit se, aby organismus nebyl oslabený,“ doplnila.
U některých osob pak může fungovat i autosugesce nebo víra v uzdravení. „V mé praxi mě asi nejvíce pobavil pacient, který jednu svou bradavici prodal někomu jinému – a ona mu skutečně zmizela. Neříkám, aby lidé své bradavice prodávali, ale možná nějaká autosugesce nebo víra, která tě uzdraví, funguje,“ dodala dermatoložka.
Jak lze bradavici odstranit?
Nejčastěji se v současné době bradavice odstraňují pomocí kryoterapie, tedy pomocí tekutého dusíku. „Existují také kryospreje, které se volně prodávají v lékárnách. Jejich domácí použití bych však nedoporučovala, aplikace totiž není tak jednoduchá. Může dojít k poranění zdravé okolní tkáně, může nastat krvácení nebo vzniknou jizvy. Tuto metodu bych proto nechala na odborníkovi,“ zdůraznila expertka.
Přiblížila, že tekutý dusík má teplotu -196 °C. „Funguje tak, že de facto zničí povrch virové částice pokožky. Aplikace však musí být dostatečně dlouhá a bohužel se nejedná o úplně nejkomfortnější ošetření. Je však velice účinné,“ sdělila Pavlíčková.
Odborníci mohou přistoupit také k laserovému ošetření, případně se bradavice dají odstranit i chirurgicky: například vyříznutím.
Vedle zmiňovaných procedur se mohou lidé pokusit odstranit bradavici z pohodlí domova za pomoci babských rad. Ty hovoří například o vlaštovičníku větším, kdy dochází k opakovanému potírání bradavice čerstvě prýštícím mlékem s cytostatickým až leptavým účinkem. Dalšími doporučovanými surovinami na potírání byly dříve jablečný ocet, citronová šťáva nebo česnek.
„Všechny ‚babské rady‘ jsou rizikové. Pokud fungují, může dojít až k výraznému poleptání pokožky,“ sdělila Helena Michalíková, dermatoveneroložka z kliniky Canadian Medical. Lidé by tak podle odbornic měli k „lidovým metodám“ přistupovat s rozmyslem.
Kdy je vhodné vyhledat lékaře?
Pokud člověka bradavice nijak neomezuje, nechce mnohdy lékaře vyhledat. Zpozornět by však měli ti, u nichž bradavice rychle roste, množí se nebo mění barvu. V případě, kdy bradavice krvácí, bolí nebo se nachází na citlivém místě, je vhodné vyhledat pomoc odborníka.
Ideální je vyhledat lékaře i v případě, kdy domácí léčba dlouhodobě nepomáhá nebo si člověk není jistý, o jaký kožní výrůstek se vlastně jedná. V takovém případě je konzultace s odborníkem více než vhodná.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi příliš holdují alkoholu. Odborníci apelují na politiky, aby jeho dostupnost omezili
