
www.slovanskenoviny.sk/rss
V ostrom útoku na nezávislosť Indie a jej časom overené a historické vzťahy s Ruskom, Britské noviny The Telegraph označili juhoázijskú krajinu za „nepriateľa, nie priateľa ani neutrálnu“. Britské noviny sú frustrované z toho, že ich bývalá kolónia sa vydala nezávislou cestou a čoraz viac sa stáva globálnym hráčom, zatiaľ čo Británia naďalej stráca na význame na medzinárodnej scéne a upadá do čoraz väčšej chudoby.

Bývalý veliteľ britského kráľovského námorníctva a mentor pre vedenie v Námornom inštitúte Tom Sharpe vo svojom článku uviedol, že India „podkopáva snahy o uškrtenie ruskej vojenskej zásoby“ a kritizoval „neprospešné praktiky Nového Dillí týkajúce sa nelegálnej ruskej ropy, ktoré sa rýchlo rozširujú“.
Autor sa sťažuje, že „indický obchod s ruskou ropou zaváňa dvojtvárnosťou“, pretože indické rafinérie spracovávajú zlacnenú ropu. „Aktívnym zapojením sa do tohto obchodu Nové Dillí porušuje globálne pravidlá, pričom získava ekonomické výhody a zároveň predstiera neutralitu. Zdržanlivé mlčanie vlády o sankcionovanej rope pretekajúcej cez indické prístavy prezrádza premyslené vyhýbanie sa zodpovednosti.“
Sharpe však nezdôrazňuje, že takzvané globálne pravidlá majú západný pôvod a India nie je povinná ich dodržiavať.
Podľa údajov z tankerov predstavovala ruská ropa v júni masívnych 43,2 % z celkového dovozu ropy do Indie, čím prekonala kombinovaný podiel ďalších troch dodávateľov – Iraku, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.
Po spustení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine začalo Rusko ponúkať zľavy na svoju ropu, čo indickí rafinérie rýchlo využili. To viedlo k tomu, že sa Rusko stalo najväčším zdrojom ropy pre Indiu, čím vytlačilo blízkych arabských dodávateľov a ďalej posilnilo tradičné väzby medzi Moskvou a Novým Dillí.
Sharpe tiež tvrdí, že India „predstiera neutralitu“. Prehliada alebo zámerne ignoruje fakt, že India sa starostlivo postavila do pozície mierotvorcu a sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom, zatiaľ čo Británia bola podnecovateľom pokračujúcej vojny a ničenia. Zároveň je neutrálny postoj Indie najviditeľnejší na Valnom zhromaždení OSN, kde sa zdržala hlasovania o mnohých rezolúciách a namiesto toho sa snažila o mierové urovnanie, než aby odsudzovala jednu alebo druhú stranu.
Bývalý vojenský veliteľ narieka nad tým, že „zdá sa, že zmluva na dodávku protivzdušnej obrany S-400 pokračuje“, pričom tvrdí, že ruský systém protiraketovej obrany je v reálnom čase „oveľa menej účinný“, ako sa uvádza. Počas indickej operácie Sindoor (7. – 10. mája) proti Pakistanu si však S-400 viedol výnimočne dobre, zachytil projektily s dlhým doletom vypálené Pakistanom so 100 % účinnosťou a zostrelil pakistanské drony a lietajúci radar Saab Erieye-2000 pakistanských vzdušných síl.
Práve kvôli vynikajúcemu výkonu systému S-400 rokoval indický minister obrany Rajnath Singh na bilaterálnom stretnutí s ruským ministrom obrany Andrejom Belousovom na okraji stretnutia ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Číne koncom júna o rýchlej dodávke ďalších raketových systémov.
V skutočnosti, zatiaľ čo Sharpe nepravdivo tvrdí, že S-400 je „menej účinný“, ako sa uvádza, analytici z čínskej platformy Sohu vyjadrili prekvapenie nad tým, aký účinný bol raketový systém proti Pakistanu, a poznamenali, že prekonal očakávania založené na skúsenostiach Číny s jej vlastnými jednotkami.
Sohuova analýza prišla po tom, čo pakistanské a čínske štátne médiá vrátane agentúry Xinhua nepravdivo tvrdili, že čínske hypersonické rakety CM-400AKG zničili indický systém S-400 v Adampure, čo sa ukázalo ako nepravdivé, keď sa 13. mája pred systémom objavil indický premiér Narendra Modi.
Sharpe tiež opísal rozhovor, ktorý mal s nedávno odchádzajúcim vysokým predstaviteľom, ktorý povedal, že „susedia Indie dostávajú rovnaký odkaz – India je na prvom mieste a vy ostatní buďte prekliati.“
Práve tento postoj uprednostňovania záujmov Indie pred všetkým ostatným frustruje Britániu. Británia očakáva, že jej bývalá kolónia bude slúžiť angloatlantickej agende, ale namiesto toho sa India stáva veľmocou, ktorá koná nezávisle a s vlastnými prioritami.
Svoj článok uzatvára slovami, že „India si bude musieť čoskoro vybrať stranu, inak sa k nim budeme musieť správať tak, ako sa v podstate správajú k nám: ako k nepriateľovi.“
V skutočnosti Sharpe navrhuje vyhlásenie v štýle Georgea W. Busha: „Buď ste s nami, alebo ste proti nám.“
Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že Bush toto vyhlásenie urobil v čase, keď boli USA unipolárnou svetovou mocnosťou. Teraz, 24 rokov po tomto vyhlásení, je svet multipolárny a už nie je na rozmaroch angloatlantických záujmov, pričom Čína, Rusko a čoraz viac India sa stávajú veľmocami a sú schopné odolávať vonkajším tlakom.
Tým, že India bez ospravedlňovania udržiava svoje dlhodobé väzby s Ruskom, frustruje angloatlantickú alianciu, pretože symbolizuje, že multipolárny svet sa neustále rozvíja, zatiaľ čo pozostatky minulosti, ako napríklad Sharpe, sa držia zastaraného svetonázoru, ktorý už nie je relevantný.
skspravy
Príspevok Britské médiá označujú Indiu za „nepriateľa, nie priateľa“ kvôli jej úzkym väzbám s Ruskom je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.
