Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Bruselské cenzurní orgány vyvíjejí tlak na platformy, aby zpřísnily kontrolu projevu

EU se snaží stále více přitvrdit v cenzuře a už se ani netají tím, že cílem je indoktrinovat co nejvíc lidí bruselskou propagandou, aby vytvořila jednotného euroobčana s jednotným názorem. Odkaz Jourové, která cenzuru v rámci EU před 7 lety začala zavádět, je tedy nadále velmi živý. V současné době je tedy bruselskými totalitáři vyvíjen […]
Menej ako 1 min. min.

EU se snaží stále více přitvrdit v cenzuře a už se ani netají tím, že cílem je indoktrinovat co nejvíc lidí bruselskou propagandou, aby vytvořila jednotného euroobčana s jednotným názorem.

Odkaz Jourové, která cenzuru v rámci EU před 7 lety začala zavádět, je tedy nadále velmi živý. V současné době je tedy bruselskými totalitáři vyvíjen nátlak na internetové platformy, které po nástupu Trumpa v cenzurních praktikách polevily.

Od včerejška – tedy od 1.7.2025 –  je již cenzura pro všechny platformy, které působí na území EU, závazná a v případě, že nebudou cenzurovat vše, co není v souladu s politikou EU, mohou očekávat drakonické pokuty.

Tento nátlak ze strany bruselských diktátorů zřejmě u některých platforem skutečně povede k tvrdší cenzuře, jiné však mohou z území EU odejít, čímž již opakovaně vyhrožoval například Elon Musk, který by „vypnul“ jeho X či provozovatel platformy Rumble.

Bizarní je, že Brusel svým typicky orwellovským  způsobem tvrdí, že prosazováním cenzury chrání demokracii…

Nedávné hodnocení Evropské observatoře digitálních médií (EDMO) vrhlo pochybnosti na účinnost úsilí velkých technologických firem v boji proti takzvaným „dezinformacím“ v rámci Kodexu postupů Evropské unie.

Zpráva však zdůrazňuje znepokojivý trend: rostoucí tlak na platformy jako Google, Meta, Microsoft a TikTok, aby kontrolovaly projev způsoby, které by mohly podkopat otevřený diskurz.

Od podpisu dobrovolného kodexu v roce 2018 čelí tyto společnosti rostoucím požadavkům na regulaci obsahu, včetně vyhýbání se umisťování reklamy v blízkosti údajných dezinformací, označování obsahu jako zavádějícího a sdílení dat z platformy s výzkumníky.

Tato dobrovolná opatření mají být od 1. července vymahatelná prostřednictvím zákona EU o digitálních službách, což vyvolává další obavy ohledně budoucnosti svobody projevu online.

Hodnocení aktivity platforem provedené organizací EDMO v první polovině roku 2024 obvinilo firmy z nedostatků v oblastech spojených s transparentností a odpovědností.

„Hodnocení identifikuje trvalé mezery v transparentnosti, nezávislém dohledu a měřitelných výsledcích napříč všemi závazky,“ uvádí se ve zprávě a varuje se, že kodex „riskuje, že zůstane výkonný, pokud společnosti nezavedou přísnější kontroly.“

Takové volání po přísnějších omezeních projevu nevyhnutelně směřují k cenzuře a ohrožují rozmanitost názorů, kterou měl internet chránit.

Zpráva kritizovala společnosti za to, že navzdory svým veřejným slibům neposkytly dostatečné důkazy o svém cenzurním úsilí.

Zatímco Meta a Google byly známé spuštěním určitých iniciativ, EDMO mnohé z nich označilo za „povrchní nebo symbolické.“

Zpráva litovala absence „údajů o zapojení uživatelů, hlášených výsledků a ukazatele skutečného rozsahu tohoto úsilí,“ což naznačuje, že neochota velkých technologických firem zaplavovat uživatele těžkými cenzurními zásahy je spíše selháním než ochranou svobody projevu.

Iniciativy v oblasti digitální gramotnosti, včetně iniciativy „We Think Digital“ od společnosti Meta, nástroje „More About This Page“ od společnosti Google a spolupráce společnosti Microsoft s NewsGuard, byly podobně kritizovány za nedostatek podrobných metrik.

Výzkumníci EDMO se ptali, zda se nejednalo spíše o „deklarativní gesta“ než o věcné programy.

Štítky a výzvy pro ověřování faktů, jejichž cílem je informovat uživatele o údajně nepřesném obsahu, existují napříč platformami, ale EDMO se potýkala s omezenými sdílenými údaji o výkonu.

Ačkoli Google poskytl údaje o širokém dosahu, organizace poznamenala, že chybí důkazy o tom, jak tato opatření mění chování uživatelů, což je požadavek, který implicitně usiluje o větší kontrolu nad tím, jak jednotlivci interpretují informace.

Mezi hodnocenými společnostmi byl pouze TikTok považován za splňující základní kritéria pro podporu nezávislého výzkumu.

EDMO i přesto kritizovala složitost přístupu k jeho výzkumnému API a ostatním platformám vyčítala omezení rozsahu jejich výzkumných programů a přísnou kontrolu přístupu k datům.

Zjištění EDMO, založená na expertních průzkumech, interní analýze a dokumentech o transparentnosti, odrážejí širší napětí: rostoucí spojování moderování obsahu s povinnou cenzurou, to vše ve jménu boje proti dezinformacím.

Vzhledem k tomu, že EU směřuje k právně závazným požadavkům, je svoboda projevu v digitálním prostoru v sázce jako nikdy předtím.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!

[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie