„Slovenský Leopoldov zůstane navždy pomníkem jednoho z nejdrsnějších vězňů československé historie. Jeho běsnění nastartoval pocit nespravedlnosti, že se ho netýkala porevoluční amnestie Václava Havla, všichni vězni tehdy bojovali za svá práva, společnost byla tak nastavená, jednalo se s nimi v rukavičkách,” vypráví Jakub Kvasnička.
„Vzpoura vězňů v Leopoldově byla největší vězeňskou vzpourou v bývalém Československu, která se odehrála v roce 1990. K jejímu potlačení byla nasazena i armáda. Polgári se při vzpouře jmenoval ředitelem věznice,“ dodává Václav Janata.
Vzpoura sice byla zažehnána, ale Polgáriho touha po svobodě nikoliv. „O rok a tři čtvrtě později se s dalšími pěti kumpány, se kterými údajně udržoval i sexuální vztah, nafetovali a vypili jakýsi alkoholicko-toxický koktejl a rozhodli se utéct, cestou povraždili pět dozorců, sám Polgári tři,“ vysvětluje Jakub Kvasnička.
„Celkově zůstalo po zavražděných chlapech devět dětí. Polgári je dodnes ve vězení legendou, celebritou pro ostatní vězně,” dodává Václav Janata.
Podívejte se na celý díl videopodcastu HLASY ZLOČINU, který najdete v úvodním videu tohoto článku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zarostlého podivína pustili z ústavu. V Brně pak zavraždil muže a hodiny mučil jeho přítelkyni
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.